از ورزش برای افزایش عملکرد مغزتان یاری بگیرید

به گزارش سبزوار امروز، فعالیت های ورزشی منظم و متنوع عملکرد شناختی مغز را تسهیل می نمایند. این فعالیت ها منجر به افزایش جریان خون و اکسیژن به مغز می شوند که عملکرد هوش را بالا برده و توانایی تمرکز، حافظه و تفکر انعطاف پذیر را افزایش می دهند.

از ورزش برای افزایش عملکرد مغزتان یاری بگیرید

تأثیر ورزش بر مغز قبلتر نیز در مطالعات بسیاری نشان داده شده بود. اما یک تحقیق به تازگی ثابت نموده که حتی یک بار ورزش شدید هم می تواند عملکرد مغز را به اندازه قابل توجهی بهبود بخشد و این عملکرد تا دو ساعت ادامه خواهد یافت. با ما در مجله اینترنتی خبرنگاران همراه شوید.

تحقیق عملی درباره تأثیر ورزش بر مغز

این تحقیق زیر نظر وندی سوزوکی، استاد مرکز علوم عصبی دانشگاه نیویورک صورت گرفته است. در آزمایشی که او با چند محقق دیگر از مرکز علوم عصبی انجام داد، افراد مورد آزمایش به مدت یک ساعت به ورزش شدید (50 دقیقه دوچرخه سواری شدید با پنج دقیقه گرم کردن و سرد کردن) مشغول شدند و سپس مجموعه ای از تست های شناختی را که برای آزمایش انواع مختلف عملکرد مغز طراحی شده بود، انجام دادند.

محققان دریافتند افرادی که دوچرخه سواری می کردند، در آزمایش های عملکرد قشر جلوی مغزشان به طور قابل توجهی نمرات بالاتری نسبت به افرادی که یک ساعت صرف تماشای یک قسمت سریال نموده بودند، داشتند.

قشر جلوی مغز بخشی از مغز است که استدلال، حل مسئله، یادگیری، حافظه، مهارت های ارتباطی و سایر وظایفی را که برای بیشتر رهبران کسب و کار لازم است، انجام می دهد. با آزمایش در طول زمان، محققان دریافتند که این عملکرد بهبود یافته حداقل نیم ساعت و حدبیشتر تا دو ساعت دوام دارد.

تحقیق نظری درباره تأثیر ورزش بر مغز

اما مطالعه سوزوکی در خصوص تأثیر ورزش بر مغز به آزمایشگاه محدود نشد. در یک نسخه واقعی از آزمایش، او رهبری بعضی از دانشجویانش در رشته علوم اعصاب را در یک کلاس هفتگی IntenSati را بر عهده گرفت. این ورزش نو تمرینی کوتاه شامل حرکات پایکوبی و کیک بوکسینگ، یوگا و جملات تاکیدی و مانتراست.

سوزوکی دریافت دانشجویانی که حتی یک بار در هفته با او ورزش می کردند، عملکرد تحصیلی قوی تری در طول ترم از خود نشان می دادند، در حالی که دانشجویانی که ورزش نمی کردند با گذشت زمان شاهد کاهش عملکرد خود بودند.

هرچه ورزش شدیدتر، عملکرد مغز بیشتر

علاقه سوزوکی به مطالعه تأثیر ورزش بر مغز با آزمایشی ناخواسته روی خودش آغاز شد. در حوالی تولد 40 سالگی اش، حرفه اش عالی پیش می رفت و بهره وری او بالا بود، اما او متوجه شد که خیلی مسرور نیست. در مقطعی، او یک مربی استخدام کرد و آغاز به شرکت در کلاس های IntenSati کرد و در نهایت به عنوان یک مربی گواهینامه دریافت کرد.

همان طور که اغلب آدم ها بعد از ورزش منظم احساس می نمایند، او نیز متوجه شد که خلق و خویش بهبود یافته است. اما او بعلاوه متوجه شد که شناخت او و عملکرد مغزش نیز در حال بهبود است.

او می گوید: من می توانستم همه چیز را سریع تر به خاطر بیاورم. متوجه شدم که هر چه بیشتر و شدیدتر ورزش می کنم، مغز من عملکردی بهتر از خود نشان می دهد و یک تمرین شدید می تواند عملکرد مغز را به حدبیشتر برساند.

چگونه می توانید از این تحقیق سود ببرید؟

از آنجایی که یک تمرین ورزشی، عملکرد شناختی شما را تا دو ساعت در برترین حالت خود نگه می دارد، پیش از رفتن به یک جلسه مهم، ارائه یک سخنرانی یا آغاز یک پروژه مهم، می توانید به تمرین مورد علاقه ورزشی خود بپردازید. دوچرخه سواری کنید یا در مسیر مورد علاقه خود به پیاده روی یا دویدن بپردازید و از دو ساعت طلایی مغز خود کمال استفاده را ببرید.

به یاد داشته باشید تأثیر ورزش بر مغز با شدت گرفتن ورزش افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه: قلقلک دادن بچه ها ممنوع! را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2636

به "از ورزش برای افزایش عملکرد مغزتان یاری بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ورزش برای افزایش عملکرد مغزتان یاری بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید