ابراهیم مختاری : مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد

به گزارش سبزوار امروز، ابراهیم مختاری نویسنده و مستندساز پیشکسوت سینمای ایران، به همراه جمعی از مستندسازان جوان، فیلم سفر سهراب ساخته امید عبدالهی را با مخاطبان این فیلم در پردیس سینمایی چارسو به تماشا نشستند.

ابراهیم مختاری : مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد

به گزارش سبزوار امروز به نقل از روابط عمومی مستند سینمایی سفر سهراب، ابراهیم مختاری مستندساز سینمای ایران، قبل از نمایش مستند سینمایی سفر سهراب درباره صندلی مخاطب در سینمای مستند و ضرورت حمایت از سینمای مستقل صحبت کرد و با اشاره به این مطلب که سینمای مستند حرف های زیادی برای گفتن دارد اعلام کرد: من به عنوان یک مستندساز معتقدم در سینمای مستند خود ما مستندسازان هستیم که باید تماشاچی خودمان را بسازیم و این مهم جز با کار زیاد و شناخت تماشاچی میسر نیست.

وی ادامه داد: من همیشه متهم به این مطلب هستم که ساختار سینمای ایران را نقد میکنم. اما واقعیت این است که ساختار سینمای ایران ساختاری عقب مانده ای است و دولت نقش حمایتی که برای سینمای مستند به دوش دارد را به خوبی ایفا نمیکند. در واقع وقتی صحبت از نقش دولت در سینمای مستند می گردد قطعاً انتظار ویژهای وجود ندارد. بلکه الگوهای معمولی برای ایفای نقش دولت در سینمای مستند وجود دارد که در نظام سینمایی کشوری مثل فرانسه یا نظام سرمایه داری آمریکا راه هایی را برای این نقش حمایتی درنظر گرفته اند.

مختاری گفت: تا جایی که می دانم در سینمای آمریکا از برخی از امکانات بخش خصوصی در حوزه فرهنگ استفاده می نمایند. به عنوان مثال نهادهای بخش خصوصی می توانند مالیات خود را به سینمای مستند و مستقل برای ساخت فیلم واگذار نمایند. و یا اینکه در سینمای فرانسه صندوقهایی برای حمایت های مادی از سینمای مستند و مستقل وجود دارد. اما ما در ایران این حداقل ها را هم نداریم و صاحبان سینمای مستند خود را با کمترین ها نگه داشته اند.

کارگردان مستند زینت یک روز به خصوص اضافه نمود: فیلمهایی که در سینمای مستند ساخته میگردد هم از نظر کیفیت و هم از جهت کمیت آثار قابل دفاعی هستند. اما در میان این حداقلها این انتظار وجود دارد که در شورای مرکزی گروه سینماییهنر و تجربه نمایندهای از سینمای مستند و مستقل وجود داشته باشد و امیدوارم به این کمترین انتظار مستندسازان پاسخ مناسب داده گردد.

امید عبدالهی کارگردان مستند سینمایی سفر سهراب در اکران ویژه این مستند سینمایی گفت: از همه مخاطبینی که در این روزها انتخاب شان فیلم هایی مانند سفر سهراب است و با حضورشان به ما دلگرمی می بخشند تشکر می کنم. واقعیت این است که ما از همان ابتدا که شروع به نگارش فیلمنامه می کنیم و وارد مرحله فراوری می شویم می دانیم که برای کمیت فیلم نمی سازیم، بلکه کیفیت مخاطب برایمان مهم تر است و امروز هم خوشحالم که در جمع مخاطبان فرهیخته سینمای مستند بار دیگر به تماشای سفر سهراب می نشینیم.

وی در انتها گفت: خبر جدید اینکه اکران مستند سینمایی سفر سهراب به تازگی در شهرهای گرگان، بجنورد و تبریز هم شروع گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 52

به "ابراهیم مختاری : مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراهیم مختاری : مستندساز باید تماشاچی خودش را بسازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید