ابداع رباتی که 5 برابر وزن خود را حمل می نماید

به گزارش سبزوار امروز، پژوهشگران مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(École polytechnique fédérale de Lausanne) اخیرا ربات کوچکی توسعه داده اند که وزن آن کمتر از یک گرم است اما می تواند بار تا پنج برابر وزن خود را حمل کند و در برابر ضربات سنگین مقاوم است.

ابداع رباتی که 5 برابر وزن خود را حمل می نماید

به گزارش سبزوار امروز و به نقل از دیلی میل، ظاهر ربات مذکور همانند حشره است و دارای عضلات مصنوعی است که به سه پای آن متصل هستند.

این ربات DEAnsect نام دارد و از مواد نرم ساخته شده است و قادر به حمل جسمی تا 5 برابر وزن خود است و ماهیچههای مصنوعی خود را 400 بار در ثانیه حرکت می دهد.

DEAnsect با عملگرهای مکانیکی الاستومر(DEAs) طراحی شده است که این عملگرها نوعی عضله مصنوعی نازک همانند مو هستند که به وسیله ارتعاشات ربات را به جلو سوق می دهد. این DEA ها دلیل اصلی سبک بودن و سریع بودن این ربات حشره است.

هربرت شی(Herbert Shea) پژوهشگر این مطالعه گفت: عملگرهای مکانیکی الاستومر(DEAs) به طور کلی به یک منبع تغذیه بزرگ برای حرکت نیاز دارند اما ما این ربات را به گونه ای طراحی و توسعه داده ایم که با 0.2 گرم وزن می تواند اجسام سنگین تر از خود را نیز حمل کند.

این ربات همچنین مجهز به میکروکُنترولر(Microcontroller) است و در چشمانش نیزفوتودیود(photodiode) یا دیودِ نوری تعبیه شده است.

میکروکُنترولر نوعی ریزپردازنده است که دارای حافظهٔ دسترسی تصادفی(RAM) و حافظهٔ فقط خواندنی(ROM)، تایمر، پورت های ورودی و خروجی(I/O) و درگاه ترتیبی(Serial Port پورت سریال)، درون خود تراشه است و می تواند به تنهایی ابزارهای دیگر را کنترل کند. فوتودیود یا دیودِ نوری یک دیود دوقطبی است که جریان بیس آن با برخورد نور به ناحیهٔ نیم رسانای حساس به نور بیس ایجاد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1052

به "ابداع رباتی که 5 برابر وزن خود را حمل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع رباتی که 5 برابر وزن خود را حمل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید