آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال

به گزارش سبزوار امروز، معاون درمان وزارت بهداشت، بر ضرورت آماده باش بیمارستان ها برای ارائه خدمات درمانی چهارشنبه آخر سال تاکید کرد.

آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال

به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی در نامه ای به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور ضمن تاکید مجدد برای ارائه خدمات درمانی ویژه در حوادث چهارشنبه آخر سال تصریح کرده است: در راستای آمادگی بحران، تیم های ارزیابی سریع، پشتیبان و کمیته مدیریت بحران در همه مراکز درمانی با تاکید بر بیمارستان های ارائه دهنده خدمات سوختگی، چشم پزشکی، اورژانس های قلبی و اعصاب و روان تعیین و فعال شود و خط تماس اضطراری ستاد دانشگاه برای پاسخگویی مطلوب به نیازهای اورژانس و فوریت ها، حوادث غیر مترقبه و جابجایی مصدومین فعال باشد.

معاون درمان در ادامه تاکیده کرده است: برای کلیه مراکز تک تخصصی چشم پزشکی (اعم از دانشگاهی، عمومی غیردولتی و خصوصی) و کلیه بیمارستان های جنرال واجد اورژانس و بخش بستری چشم پزشکی، آماده باش کامل با متخصص مقیم 24 ساعته در نظر گرفته شود. حضور مدیران و متخصصین مرتبط برای پذیرش و حداکثر پاسخگویی مصدومین الزامی و تعیین جانشین در تمامی پست های مدیریتی و درمانی برای بالابردن ظرفیت پاسخگویی، ضروری است.

کریمی با اشاره این که راستا اعزام بیماران بین لایه های مختلف مراکز درمانی در دانشگاه و یا منطقه ها آمایشی مربوطه با اولویت بیماران اورژانسی تعیین شود، افزوده است: کلیه درمانگاه های سرپایی و بخش اورژانس بیمارستان های تحت پوشش فعال بوده و با هماهنگی صورت گرفته از سوی ستاد هدایت دانشگاه متبوع نسبت به تسهیل جریان پذیرش مصدومین همزمان با بیماران کووید 19 و مراجعین اقدام نمایند. نسبت به سلامت عملکرد تجهیزات در اتاق های عمل سرپایی و اتاق احیاء کلیه بخش های اورژانس در بیمارستان های تحت پوشش اقدام شود. تامین نیرو و تجهیزات بیمارستان های تعیین به دقت ارزیابی و مدنظر قرار داده شود.

در این نامه همچنین به معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است: جهت جلوگیری از ازدحام در مراکز درمانی فقط یک همراه با مصدوم وارد مرکز درمانی شود. همانند سایر اوقات سال، تمهیدات ضروری جهت تسهیل دسترسی کادر ارائه نماینده خدمات سلامت به وسایل حفاظت فردی در نظر گرفته شده باشد. مدیریت پذیرش مادران باردار نیازمند خدمات ویژه به درستی انجام و مورد تاکید قرار داده شود. فعال بودن بخش اورژانس کلیه بیمارستان ها برای پذیرش و پاسخگویی به بیماران مختلف اورژانس به ویژه درمان بیماران با سکته حاد قلبی و مغزی مطابق دستورالعمل کد 247 و 724 ضروری است. در کلیه بیمارستان های جنرال و مراکز تروما حضور متخصصین طب اورژانس، متخصصین بیهوشی و سایر متخصصین مقیم، ضروری است. حضور و یا دسترسی سریع به سایر متخصصین (بویژه متخصصین داخلی، زنان، اطفال و جراحی عمومی) و فوق تخصص های مورد نیاز نیز برنامه ریزی و تاکید شود. حضور فعال مددکاران اجتماعی در بخش اورژانس، مطابق برنامه شیفت کاری در مراکز تروما، چشم پزشکی و سوختگی به منظور حمایت روانی اجتماعی از مصدومین، همراهان و خانواده ایشان ضروری است.

بنابراعلام وبدا، در این نامه بر استفاده صحیح از رسانه های استانی و محلی برای آموزش پیشگیرانه چنین تاکید شده است: به جای نمایش صحنه های دلخراش از عواقب برگزاری ناصحیح سنت های باستانی با رسانه های جمعی برای برگزاری مسابقاتی با موضوع ارسال کلیپ برگزاری درست سنت ها هماهنگ شود. درخصوص هزینه های هنگفت درمانی اینچنین مصدومان نیز در رسانه ها اطلاع رسانی کافی انجام پذیرد. مراکز درمانی نیز از ضبط و پخش فیلم های دلخراش ممانعت به عمل آورند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2409

به "آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید