4 نکته مهم در انتخاب سایز مناسب پوشک نوزاد و بچه

به گزارش سبزوار امروز، انتخاب سایز مناسب پوشک برای نوزاد موضوعی است که معمولاً فکر بسیاری از والدین جوان را درگیر می نماید. همانطور که می دانید سایز بندی پوشک ها با هم فرق دارد و معمولاً انتخاب پوشک بر اساس وزن و سایز کودک شما صورت می گیرد. اما ممکن است این سوال شما هم باشد که برای انتخاب سایز پوشک نوزاد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ ملاک سایز پوشک چیست و چطور می توان پوشکی با سایز مناسب برای نوزاد تهیه کرد. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران به شما می گوییم که سایز مناسب پوشک برای نوزادان کدام است. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص انواع سایز پوشک بچه پاسخ خواهیم داد.

4 نکته مهم در انتخاب سایز مناسب پوشک نوزاد و بچه

اهمیت انتخاب سایز مناسب پوشک

استفاده از پوشک برای نوزادان و بچه هایی که هنوز قادر نیستند دفع ادرار و مدفوع خود را کنترل نمایند، امری واجب و ضروری است. اما انتخاب سایز مناسب پوشک می تواند موجب گردد تا کودک شما احساس راحتی بیشتری را تجربه کند و از طرفی با مدفوع و ادرار نوزاد، آلودگی به بیرون از پوشک نشت پیدا نکند.

انتخاب و خرید پوشک مناسب می تواند در جذب بهتر، تهویه مناسب و راحتی کودک شما تأثیر بگذارد. زمانی که پوشک سایز کوچک انتخاب می کنید، نوزاد احساس ناراحتی می نماید و حتی ممکن است پوست او دچار حساسیت ناشی از پوشک گردد. سفت بودن پوشک در ناحیه دور کمر و پاها موجب ایجاد بثورات پوستی، قرمزی و التهاب پوست نوزاد می گردد.

از طرفی انتخاب پوشک سایز بزرگ پوشک نیز موجب می گردد تا پوشک در بدن کودک شل باشد و بین پوشک و بدن فاصله ایجاد گردد و این موضوع می توانند سبب بروز نشتی گردد. بنابراین سعی کنید با در نظر گرفتن نکات مهم در مشخص سایز پوشک بچه و نوزاد یک پوشک مناسب برای او انتخاب کنید.

روش های مختلف برای انتخاب سایز پوشک بچه

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

برای انتخاب سایز مناسب پوشک روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید با توجه به وزن کودک، سن کودک و اندازه و ابعادی که به عنوان راهنمای انتخاب سایز پوشک بچه روی بسته بندی پوشک ها وجود دارد، یک پوشک مناسب برای فرزند خود بخرید. اما سوال اینجاست که کدام پوشک برای وزن کودک من مناسب است؟ در ادامه به برترین روش ها برای انتخاب سایز پوشک نوزاد اشاره شده است.

1- راهنمای انتخاب سایز پوشک بچه بر اساس وزن

انتخاب سایز مناسب پوشک بچه به هیچ عنوان کار سختی نیست. شما می توانید سایز پوشک بچه را بر اساس وزن او مشخص کنید. توجه داشته باشید برای انتخاب پوشک نوزاد بر اساس وزن او باید اندام فیزیکی و حالت بدن نوزاد نیز در نظر گرفته گردد. زیرا بعضی نوزادان ممکن است پاهای ظریف تر و کوچک تری نسبت به هم وزن های خودشان داشته باشند و از همین رو ضروری است از پوشک با سایز کوچک تری برای آن ها بهره ببرید.

نوزاد تازه متولد شده تا 4 کیلوگرم: سایز صفر مخصوص نوزادان تازه متولد شده

برای نوزاد 4 تا 8 کیلوگرمی: سایز کوچک (S)

نوزاد 7 تا 12 کیلوگرمی: سایز مدیوم (M)

برای نوزاد 9 تا 14 کیلوگرمی: سایز لارج (L)

کودک 12 تا 17 کیلوگرمی: سایز ایکس لارج (XL)

کودک 15 تا 25 کیلوگرمی: سایز دو ایکس لارج (XXL)

اگر سایز پوشکی که خریداری می کنید بر اساس شماره است نیز باید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید.

برای نوزادان زیر 2 کیلوگرم: سایز 0

نوزاد 2 تا 5 کیلوگرمی: سایز 1

برای نوزاد 3 تا 6 کیلوگرمی: سایز 2

نوزادان 4 تا 9 کیلوگرم: سایز 3

نوزادان: 7 تا 18 کیلوگرم: سایز 4

بچه ها 11 تا 25 کیلوگرمی: سایز 5

2- راهنمای انتخاب سایز پوشک بچه با روش تست کردن

یکی از برترین روش ها برای انتخاب سایز پوشک مناسب تست کردن است. در نظر گرفتن وزن و ابعاد کودک در کنار همه هدایت هایی که روی بسته بندی پوشک ها ذکر شده می توانند مفید باشند. اما تا زمانی که شما پوشک را تست نکنید، نمی توانید از سایز مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

از طرف دیگر نوزاد به طور مداوم در حال رشد است و از همین رو شما باید همواره مراقب سایز پوشک باشید و با مشاهده تنگ شدن پوشک سایز بزرگ تری برای او تهیه کنید.

3- انتخاب سایز پوشک بر اساس راهنمای روی بسته بندی پوشک

قبل از هر چیزی باید بدانید که انواع سایز پوشک بچه در برندهای مختلف کمی فرق دارد. برای مثال احتمالاً سایز پوشک مای بی بی با سایزبندی پوشک مولفیکس فرق دارد و در نظر گرفتن سایز پوشک به عنوان یک راهنما گاهی اوقات می تواند مشکل ساز گردد.

به طور معمول روی بسته بندی همه پوشک ها، یک جدول به عنوان راهنمای سایز در نظر گرفته شده است. شما با مشاهده این راهنما و برآورد اندازه کودک می توانید از سایز پوشک مناسبی بهره ببرید.

4- راهنمای خرید پوشک با توجه به سن نوزاد

یکی دیگر از روش های رایج برای مشخص سایز پوشک در نظر گرفتن سن نوزاد است. هر چند که بعضی از نوزادان جثه بزرگ تر و کوچک تری نسبت به سایرین دارند، اما به طور کلی بیشتر نوزادان از سایز پوشک مشابهی در سنین مختلف استفاده می نمایند. از همین رو بعضی افراد سن نوزاد را ملاک مشخص سایز پوشک در نظر می گیرند. اما به هر حال توجه داشته باشید که در کنار سن نوزاد همواره وزن او نیز برای مشخص سایز پوشک اهمیت زیادی دارد.

برای مثال نوزاد تازه متولد شده و نارس زیر 2 کیلوگرم باید از پوشک سایز صفر استفاده کند. اما برای نوزاد تازه متولد شده بین 2 تا 5 کیلوگرم پوشک سایز 1 مناسب است. نوزادان 1 تا 2 ماهه با وزن 3 تا 6 کیلوگرم نیز بهتر است از پوشک سایز 2 استفاده نمایند.

چه زمانی سایز پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

پوشکی که برای کودک خود استفاده می کنید باید کاملاً اندازه بدن او باشد. دقت کنید که در زمان استفاده از پوشک، نوار پوشک در بخش کمر و پاها متناسب باشد. زمانی که ناحیه کمر پوشک را محکم می کنید باید بتوانید به اندازه 2 انگشت خودتان فضا ایجاد کنید تا پوشک به شکم کودک فشار وارد نکند.

از طرف زمانی که قسمت پاها و کمر پوشک بیش از حد شل باشد، نمی تواند جذب مناسبی داشته باشد و بعلاوه ممکن است روی پوست اصطکاک ایجاد کند و موجب تحریک پوست گردد. از همین رو باید در کنار در نظر گرفتن اندازه، وزن و ابعاد نوزاد حتماً به این موارد نیز در زمان استفاده از پوشک توجه کنید و در صورت احتیاج با افزایش سن کودک سایز پوشک را تغییر دهید. با مشاهده علائم زیر باید بدانید که زمان تعویض سایز پوشک کودک فرا رسیده است:

  • بروز نشتی از پوشک
  • ملتهب شدن و قرمزی ناحیه پوشک
  • تنگ شدن کمر پوشک
  • فشار وارد کردن پوشک به پاهای کودک

در این مقاله سعی کردیم تا راهنمای انتخاب سایز پوشک بچه را به شما ارائه دهیم. شما می توانید با در نظر گرفتن وزن نوزاد و بعلاوه توجه به علائمی که ذکر شد، مناسب ترین سایز پوشک را برای فرزندتان بخرید. توجه داشته باشید که نوزاد هر ماه در حال رشد است و از همین رو از خرید پوشک با سایز یکسان به اندازه زیاد اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای از پوشک گرفتن کودک قدم به قدم

سوالات متداول

پوشک سایز یک تا چند ماهگی استفاده می گردد؟

به طور کلی پوشک سایز یک برای نوزادان 2 تا 5 کیلوگرمی است. از همین رو شما باید با در نظر گرفتن وزن و جثه نوزاد از سایز یک پوشک بهره ببرید.

پوشک سایز صفر تا چند ماهگی استفاده می گردد؟

پوشک سایز صفر کوچک ترین سایز پوشک است که برای نوزادان نارس و یا نوزادان ریز جثه زیر 2 کیلوگرم استفاده می گردد. معمولاً از 1 ماهگی وزن نوزاد افزایش پیدا می نماید و احتمالاً باید از سایز بزرگ تری برای او بهره ببرید.

پوشک بدو تولد را چطور انتخاب کنیم؟

در بیشتر نوزادان بین 2 تا 5 کیلوگرم در بدو تولد از سایز 1 پوشک استفاده می گردد. اما برای نوزاد نارس باید از پوشک سایز صفر بهره ببرید.

منابع: ،

نوشته های مرتبط

6 مرحله آموزش تعویض پوشک بچه دختر و پسر

برترین زمان تعویض پوشک نوزاد دختر و پسر هر چند ساعت است؟

10 روش عملی و قدم به قدم برای از پوشک گرفتن کودک + تمام نکات و سوالات شما

8 عوارض پوشک بچه برای نوزاد پسر و دختر | کهنه بهتره یا پوشک؟

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2366

به "4 نکته مهم در انتخاب سایز مناسب پوشک نوزاد و بچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 نکته مهم در انتخاب سایز مناسب پوشک نوزاد و بچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید