کاپیتان شجاع و چند ابهام!

به گزارش سبزوار امروز، بستن بازوبند کاپیتانی بر بازوی شجاع خلیل زاده در ملاقات با ازبکستان، بیشتر از متن این بازی به چشم آمد و سوالاتی را به دنبال داشته است.

کاپیتان شجاع و چند ابهام!

به گزارش خبرنگاران، یکی از سوژه های بازی ایران و ازبکستان، تعدد کاپیتانی در تیم ملی بود. در واقع به علت تعویض های متعدد دراگان اسکوچیچ در حین بازی و همینطور عدم دعوت از چهره های قدیمی مانند مسعود شجاعی، اشکان دژاگه، مرتضی پورعلی گنجی، علیرضا بیرانوند، کریم انصاری فرد، وریا غفوری، امید ابراهیمی، رامین رضاییان و ... بازیکنانی مانند سردار آزمون، وحید امیری و شجاع خلیل زاده برای نخستین بار توانستند بازوبند کاپیتانی را در اختیار داشته باشند.

اما مهم ترین سوژه کاپیتانی شجاع خلیل زاده بود که سوالاتی را برای بعضی از اهالی فوتبال به وجود آورد. سردار آزمون که بعد از تعویض حاج صفی باسابقه ترین بازیکن تیم ملی در زمین بود، در نیمه دوم تعویض شد و هنگام خروج از زمین، بازوبند را به بازوی خلیل زاده بست.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که خلیل زاده بعد از 6 سال و نیم، حضور در ترکیب تیم ملی ایران را تجربه می کرد. مدافع باتجربه پرسپولیس تا سال 2014 و قبل از اعزام تیم ملی به برزیل، عضو ثابت اردوها بود اما با قرار نگرفتن در میان 23 بازیکن نهایی، علیه کارلوس کی روش و انتخاب هایش صحبت کرد تا با نامهربانی سرمربی سابق و پرتغالی تیم ملی روبرو گردد.

در نتیجه او در سال ها حضور کی روش و حتی ویلموتس رنگ پیراهن تیم ملی را ندید و در 31 سالگی، 6 بازی ملی در کارنامه دارد و از خیلی از هم دوره های خود عقب تر است به طوری که احسان حاج صفی در 30 سالگی 110 بازی ملی را تجربه نموده یا سردار آزمون در 25 سالگی از مرز 50 بازی ملی عبور نموده است.

قانون نانوشته

طبق قوانون نانوشته ای در فوتبال، بازوبند کاپیتانی در اختیار بازیکنی قرار می گیرد که باسابقه ترین بازیکن داخل زمین و به نوعی مسابقه باشد. در واقع بازوبند در اختیار بازیکنی قرار می گیرد که به علت تجربه و سابقه بیشتر، قدرت رهبری و تاثیرگذاری بالایی هنگام انجام بازی دارد.

البته انتخاب کاپیتان الزاما ربطی به سن و سال بازیکن ندارد چرا که بازیکنان زیادی به علت سابقه بیشتر نسبت به سایر بازیکنان، در جوانی، توانستند رهبری تیم خود را برعهده بگیرند که از این دست نمونه ها در تیم های مختلف زیاد است. اگر راه دور نرویم، احسان حاج صفی با سن کمتر نسبت به امیری، مظاهری و خلیل زاده کاپیتان تیم ملی است چون تجربه بیشتری با پیراهن ایران دارد.

به همین علت، کاپیتانی خلیل زاده با 6 بازی ملی در 31 سالگی، با حضور بازیکنان دیگری مانند میلاد محمدی (35 بازی ملی)، سامان قدوس (22 بازی ملی)، کنعانی زادگان (17 بازی ملی)، کاوه رضایی (13 بازی ملی) و علی کریمی (12 بازی ملی) برای اهالی فوتبال عجیب بود؛ عجیب از این حیث که آیا کاپیتانی خلیل زاده تصمیم کادر فنی بوده یا سردار آزمون در دقیقه 85 او را نزدیک ترین بازیکن به خودش دیده و بازوبند را در اختیار او گذاشته است.

کادر فنی و انتخاب کاپیتان

البته به نظر نمی رسد کادر فنی تصمیمی برای کاپیتانی خلیل زاده گرفته باشد چرا که معمولا مربیان کاپیتان های اول تا نهایتا سوم و چهارم را تعیین می نمایند و کم پیش می آید که هیچ یک از این بازیکنان در ترکیب قرار نگیرند.

با این حال، در برهه ای، کارلوس کی روش اشکان دژاگه را به عنوان کاپیتان دوم تیم ملی انتخاب نموده بود. در واقع در غیاب شجاعی در داخل زمین و با وجود حضور بازیکنانی مانند سیدجلال حسینی، دژاگه به علت تسلط بر زبان انگلیسی و امکان صحبت با تیم حریف و تیم داوری، از سوی این مربی پرتغالی کاپیتان شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1628

به "کاپیتان شجاع و چند ابهام!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاپیتان شجاع و چند ابهام!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید