کاهش 2719 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

به گزارش سبزوار امروز، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز با کاهش 2719 واحد روبه رو شد

کاهش 2719 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران با وجود همه ریزش ها از ابتدای سال تا کنون با 137 درصد رشد شاخص کل همراه شده است.

با این وجود در هفته جاری مرتب در حال ریزش شاخص بود، به گونه ای که امروز هم در خاتمه معاملات با کاهش 2719 واحد به رقم یک میلیون و 211 هزار و 763 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 997 واحد به رقم 435 هزار و 96 واحد رسید.

ارزش بازار به بیش از 4 میلیون و 817 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 6.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 764 هزار نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 613 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز در فرابورس هم به بیش از 4658 میلیارد تومان رسید که در مجموع معامله گران امروز در بورس و فرابورس بیش از 11 هزار و 268 هزار میلیارد تومان داد و ستد اوراق انجام دادند.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند، اما میزان همه شاخص ها زیر یک درصد و بلکه زیر نیم درصد بوده است.

بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی فقط 0.22 درصد کاهش یافت، اما شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.23 درصد کاهش یافت.

شاخص آزاد شناور 0.1 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 0.5 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.45 درصد کاهش یافت.

امروز نماد های فولاد مبارکه ملی مس ایران بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نماد های پتروشیمی خلیج فارس، شستا، ایران خودرو، مپنا و بانک ملت بیشترین اثر کاهش در شاخص بورس را داشته اند.

نماد های پر تراکنش در بورس تهران شامل صنایع ملی مس ایران، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، سایپا، پالایش نفت بندرعباس و ایران خودرو بوده اند.

در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل 29 واحد عقب نشسته و به رقم 17 هزار و 223 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 179 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 1.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 291 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 658 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های فولاد هرمزگان و اریا ساسول بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته اند و برعکس نماد های ذوب آهن، صبا تأمین، سنگ آهن گهرزمین، بانک دی و اعتباری ملل بیشترین اثر ریزشی در شاخص فرابورس را د اشته اند.

نماد های پر تراکنش در فرابورس شامل ذغال سنگ پروده طبس، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، پلیمر آریا ساسول، رایان هم افزا، توسعه جهت برق گیلان، پتروشیمی ارومیه و برق و انرژی پیوندگستر پارس بوده اند.

قیمت پالایش یکم امروز گرچه 8 درصد رشد کرد، اما هنوز دارندگان واحد های پالایش یکم هنوز در ضرر به سر می برند؛ و هر واحد 10 هزار تومانی آن به 8688 تومان رسیده است.

گرچه شاخص بورس امسال از دی ماه فرایند عمدتا نزولی پیدا نموده است، اما با همه این وجود در آنالیز شاخص بورس از ابتدای سال تا کنون در می یابیم که شاخص بورس در روز 5 فروردین امسال 508 هزار و 661 واحد بود که این رقم امروز به یک میلیون و 211 هزار و 763 واحد رسیده که نشان می دهد، در 11 ماه امسال از رشدی معادل 137 درصد برخوردار شده است و این رقم به خوبی نشان می دهد سرمایه گذاری در بورس بازدهی بیشترین نسبت به جا های دیگر دارد.

البته به شرط اینکه اولاً سرمایه گذاری از محل پس انداز و پولی که احتیاج فوری به آن نیست انجام گردد ثانیاً سرمایه گذاری همراه با تحلیل، تحقیق و مطالعه باشد و ثالثا در انتخاب پرتفوی سرمایه گذاری یعنی ترکیب دارایی ها به گونه ای عمل گردد که ریسک سرمایه گذاری کاهش و بازد های آن بیشتر گردد و تجربه نشان داده است، کسانی در بازار سرمایه سود می برند که از هیجانات پرهیز نمایند و در موقع مناسب یعنی زمان افت قیمت خرید انجام دهند و در زمان رشد قیمت سهام در صورتی که احتیاج داشتند آن را بفروشند.

به هر حال گرچه از بازار سرمایه نمی توان انتظار تحقق عدالت و برخورداری همگان از سود را داشت، اما بازار سرمایه ابزار مهمی برای تأمین اقتصادی کلان برای اقتصاد کشور و شرکت های بورسی است و همچنین افزایش نرخ پس انداز در جامعه و نیز توزیع مناسب درآمد بین سرمایه گذاران به شمار می رود.

دولت هم می تواند از بازار سرمایه برای تأمین اقتصادی کلان پروژه های عمرانی در قالب انتشار انواع اوراق صکوک و اجاره و یا اوراق مشارکت و مرابحه استفاده کند و حتی نسبت به تأمین منابع مورد احتیاج طرح های دولت از بازار سرمایه استفاده کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1897

به "کاهش 2719 واحدی شاخص بورس خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 2719 واحدی شاخص بورس خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید