چرا و چطور خودمان را وزن کنیم؟

به گزارش سبزوار امروز، بیشتر ما حساسیت های معقولی روی اضافه وزن یا کاهش وزن مان داریم. اضافه وزن می تواند به نحوی نگران کننده باشد و از مشکلاتی در آینده خبر بدهد، برای همین باید درست رصد گردد. کاهش وزن هم خیلی وقت ها می تواند ناشی از یک مشکل جدی در سلامت ما باشد. گاهی اوقات هم رژیم داریم و می خواهیم از روند و اثر گذاری آن مطمئن شویم. اما همه این ها در صورتی است که وزن مان را درست و با رعایت اصول مقدار گیری کنیم. اصولی که در ادامه مرورشان می کنیم:

چرا و چطور خودمان را وزن کنیم؟

نکته ضروری: قبل از مرور اصول مقدار گیری وزن، ذکر این نکته لازم و لازم است که نباید درخصوص مقادیر کم تغییر وزن، وسواس عجیب و نگران کننده ای داشته باشیم و هرروز با استفاده از ترازو وزن مان را بسنجیم، چون خود این نگرانی و وسواس می تواند برای سلامت جسم و روح مان مضر باشد.

صبح ها وزن را مقدار بگیرید

برترین زمان برای مقدار گیری وزن صبح بعد از خالی کردن مثانه و قبل از خوردن صبحانه است چراکه معده ما برای ساعاتی طولانی خالی بوده است و وزن مان دقیق تر نشان داده می گردد.

بعد از غذا و ورزش سراغ ترازو نروید

حتماً می دانید استفاده از ترازو بعد از خوردن وعده های غذایی، وزن را بیشتر از چیزی که هست نشان می دهد و اگر هم بعد از ورزش این کار را انجام دهیم وزن مان مقداری کمتر از چیزی که هست نشان داده می گردد.

روز و ساعت خاصی مشخص کنید

سعی کنید یک روز در هفته را برای رصد وزن تان تعیین و در همان روز هم یک ساعت مشخص را انتخاب کنید. وقتی یک روز صبح در هفته و در ساعت تعیینی این کار را انجام دهید، مطمئن خواهید بود که شرایط یکسان بوده و تغییرات احتمالی در وزن درست رصد شده است.

افراط نکنید

اگر بخواهید هر روز، بعد از شرکت در هر مهمانی و... وزن تان را مقدار گیری کنید ممکن است دچار افراط شوید و هر تغییری را به منزله افزایش غیرعادی تصور کنید. نتیجه این رفتار برای خیلی ها بی اشت هایی و... خواهد بود که ممکن است باعث کاهش تغذیه اصولی و نرسیدن مواد مقوی و مورد احتیاج به بدن گردد.

همواره از یک ترازو بهره ببرید

اگر می خواهید واقعاً متوجه تغییرات در وزن تان شوید از یک ترازو بهره ببرید. مهم نیست آن ترازو دقیق باشد یا نه. مهم این است که یک معیار برای تغییرات شماست. فقط هربار استفاده از آن را ثبت کنید تا مطمئن شوید مقایسه درست و قطعی بین دفعات مقدار گیری انجام داده اید. شاید سخت گیرانه به نظر برسد؛ اما بد نیست حتی لباس تان هم ثابت باشد یا لااقل حجم لباس یکی باشد تا احیاناً انحراف جدی در مقایسه ایجاد نگردد.

از ترازو درست بهره ببرید

بهتر است ترازو را روی سطح صاف و سفت بگذارید و همواره از یک نفر بخواهید خواندن عدد وزن را انجام دهد تا شما صاف و بدون حرکت بایستید و ترازو وزن را دقیق تر نشان دهد.

نکته نهایی: اگر در بازه کوتاه مدت کاهش وزن ملموسی نداشتید ناامید نشوید و با یک متخصص مشورت کنید. اگر هم تغییرات جدی در وزن تان احساس کردید قبل از هر خوددرمانی و نگرانی بی دلیلی، موضوع را با یک پزشک در میان بگذارید.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2614

به "چرا و چطور خودمان را وزن کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا و چطور خودمان را وزن کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید