پیش بینی رکود سنگین مسکن در بهار 99

به گزارش سبزوار امروز، درحالی شیوع ویروس کرونا کاهش 21 درصدی معاملات مسکن را در کشور به دنبال داشته که با تداوم این فرایند پیش بینی می گردد بهار سال جاری رکود این بخش سنگین تر گردد.

پیش بینی رکود سنگین مسکن در بهار 99

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، فروردین ماه هر سال، بازار مسکن روز های کم فروغی را پشت سر می گذارد و تعداد معاملات در ماه همیشه فرایند کاهشی قابل توجهی را تجربه نموده است. فروردین سال 98 مطابق آمار بانک مرکزی تعداد معاملات واحد های مسکونی شهر تهران به 3423 فقره رسید که نسبت به اسفند 97 و فروردین 97 به ترتیب 73.3 و 32.2 درصد کاهش را ثبت کرد.

برای فروردین سال 99 نیز همین شرایط را می توان پیش بینی کرد، البته در این پیش بینی باید شیوع کرونا ویروس (کووید 19) را نیز در نظر گرفت. بر اساس آنچه که 2 روز پیش رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته تعداد معاملات مسکن طی اسفندماه 98 در کشور 21 درصد کاهش یافته است. این کاهش دقیقا بر خلاف رویه معمول ماه های پایانی هر ساله بوده، در واقع می توان گفت: ویروس کرونا بازار مسکن را زمینگیر نموده است.

کاهش 23 درصد معاملات مسکن تهران در اسفند 98

مصطفی قلی خسروی با اشاره به آمار معاملات مسکن از اول تا 26 اسفند 98، اظهار کرد: در این مدت در شهر تهران 11 هزار و 653 قرارداد خرید و فروش امضا شد که نسبت به ماه قبل 24 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 23 درصد کاهش را نشان می دهد.

وی اضافه نمود: در کل کشور نیز طی 26 روز ابتدای اسفند ماه 98 بالغ بر 50 هزار و 803 قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به همین مدت در بهمن سال جاری و اسفند سال گذشته به ترتیب 21 و 27 درصد کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در بخش اجاره مسکن شهر تهران طی 26 روز ابتدای اسفند ماه 7337 فقره اجاره نامه ثبت شده که نسبت به بهمن سال جاری 37 درصد و نسبت به اسفند سال 97 بالغ بر 32 درصد کاهش نشان می دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در کل کشور نیز از اول تا 26 اسفند 98 بالغ بر 25 هزار و 3 قرارداد اجاره در سامانه املاک ثبت شده که حکایت از کاهش 41 درصد و 30 درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل دارد.

خسروی با اشاره به این که عامل اصلی افت معاملات مسکن شیوع ویروس کرونا بوده است، گفت: تقریباً از ابتدای اسفند ماه بازار مسکن تحت تاثیر ویروس کرونا (کووید 19) نهاده شد و متعاملین از مواجهه با یکدیگر امتناع کردند.

به گفته وی، شاید در شرایط کنونی خرید و فروش خودرو یا ارز برای مردم اهمیت چندانی نداشته باشد، اما به هر ترتیب کسانی که خانه خود را فروخته اند باید جایی را برای سکونت خریداری نمایند و نمی توانند بیرون بمانند. مستاجران هم که قراردادشان تمدید شده باید در خانه جدید ساکن شوند؛ بنابراین ممکن است قرارداد ها به حالت تعلیق درآید، اما احتیاج بازار از بین نمی رود و انتظار داریم در یکی دو ماه آینده با فروکش کردن ویروس کرونا، بازار ملک به حالت نرمال برسد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آینده بازار مسکن اضافه نمود: به دلیل تکمیل ظرفیت قیمتی در بازار مسکن، به هیچ عنوان در سال آینده جهش قیمت نخواهیم داشت.

آنالیز آمار معاملات مسکن منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که در فروردین سال جاری 3121 فقره معامله در مناطق 22 گانه تهران ثبت شده که در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته با 4562 فقره حدود 31.5 درصد کاهش را نشان می دهد.

با توجه به این مسئله و در نظر داشتن تاثیر ویروس کرونا بر بازار های اقتصادی از جمله مسکن، نه تنها در فروردین بلکه در ماه های پس از آن نیز تعداد معاملات فرایند کاهشی در مقایسه با ماه های مشابه سال گذشته فرایند کاهشی در پیش خواهد گرفت.

کاهش معاملات نیز قیمت مسکن را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهد و می توان پیش بینی کرد این بخش سال جدید را با یک رکود غیرتورمی شروع خواهد نمود.

موضوعی که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر آن تاکید دارد؛ وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد، بازار در یک شرایط رکودی قرار می گیرد، در این شرایط قیمت مسکن کاهش می یابد.

شهاب نادری با اشاره به تأثیر منفی شیوع بیماری کرونا در تعطیلی بازار های اقتصادی، گفت: در شرایط کنونی فعالیت بسیاری از بازار های اقتصادی از جمله بازار مسکن به دلیل شیوع این بیماری عملا متوقف شده و این مسئله آثار گسترده ای را به دنبال داشته است.

وی توضیح داد: واضح و مبرهن است وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد، بازار در یک شرایط رکودی قرار می گیرد، در این شرایط قیمت مسکن کاهش می یابد، چون فروشندگان برای تبدیل خانه به سرمایه، مشوق های اقتصادی را ایجاد می نمایند، از جمله اینکه در چنین شرایطی قیمت ها را پایین می آورند تا خریداران برای خرید ترغیب شوند.

نادری گفت: با توجه به شرایط کنونی بیماری کرونا در کشور، به نظر می رسد که این بیماری در ماه های ابتدایی سال جدید نیز در کشور وجود داشته باشد، حال با فرایند نزولی قیمت مسکن، پیش بینی می گردد که فرایند کاهش قیمت مسکن در سال آینده سرعت بیشتری بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1169

به "پیش بینی رکود سنگین مسکن در بهار 99" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیش بینی رکود سنگین مسکن در بهار 99" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی رکود سنگین مسکن در بهار 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید