پرسش و پاسخ های مهم درباره نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در منزل

به گزارش سبزوار امروز، بیماران مبتلا به کرونا بعد از برطرف علائم حاد تنفسی و دیگر نشانه های شایع از بیمارستان مرخص می شوند و ضروری است به مدت حدود دو هفته در خانه قرنطینه شوند اما نکات مهمی را باید برای این دوره نقاهت در نظر گرفت.

پرسش و پاسخ های مهم درباره نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در منزل

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، بیماران مبتلا به کرونا بعد از رفع علائم حاد تنفسی و دیگر نشانه های شایع از بیمارستان مرخص می شوند و لازم است به مدت حدود دو هفته در خانه قرنطینه شوند اما بعد از ترخیص بیماران نکات جزئی وجود دارد که رعایت نکردن آن ها ممکن است باعث سرایت ویروس و بیماری به افراد سالم گردد و رعایت این نکات هم زمان با ورود عضو خانواده تان از بیمارستان الزامی است و شما را در برابر این بیماری واگیردار مصون نگاه می دارد.

1- باوجوداینکه هنوز درمان قطعی برای کووید-19 وجود ندارد، چرا آمار بالایی از ترخیص بیمارانی که با علائم حاد در بیمارستان بستری شده اعلام می گردد؟

تا به امروز هیچ روش درمانی مشخصی برای کووید-19 معرفی نشده است. درواقع پزشکان و کارکنان بیمارستانی از اقدام های حمایتی در کاهش علائم این بیماری یاری می گیرند. 14 تا 18 روز قرنطینه این بیماران بدحال با تجهیزات بیمارستانی و دارویی علائم این بیماری مانند تب و گلودرد و نفس تنگی را رفع می نماید.

2- کارکنان بیمارستانی چگونه از عفونی نبودن یک بیمار اطلاع حاصل می نمایند. از کجا بدانیم که بیمار ترخیص شده خطری برای دیگران ندارد؟

افرادی که به کووید-19 مبتلا شده اند در صورت داشتن علائم حاد به مدت مشخصی بستری می شوند. این بیماران در بخش مراقبت های ویژه به مدت دو هفته قرنطینه می شوند. در طول این مدت با درمان 3 و 4 دارویی عفونت ریه آن ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می نماید. پس از اتمام عوارض عفونت نوبت به آزمایش های تشخیصی می رسد. هر بیماری که از بیمارستان مرخص می گردد بین دو تا سه مرحله مورد آزمایش قرار می گیرد. بعد از منفی بودن جواب آزمایش ها گروه ارزیاب سلامت بار دیگر علائم بیمار را آنالیز می نمایند و درنهایت با تصمیم این گروه، بیمار شما آماده ترخیص از بیمارستان می گردد.

3- آیا ترخیص از بیمارستان به معنی بهبود کامل از کووید-19 است؟ بعضی از بیماران پس از ترخیص نیز علائمی ضعیفی از نفس تنگی دارند. آیا این به معنی احتیاج به ادامه فرایند بستری نیست؟

پیغامدهای بیماری به شکل ضعیف شده تا مدتی در بیمار باقی می مانند. در صورت عود کردن این علائم به ویژه تب و تنگی نفس مجدد بیمار مجدداً باید مورد معاینه پزشک قرار بگیرد. ابتلای دوباره به کووید-19 تا به امروز به اثبات نرسیده است. دلیل اصلی طی کردن قرنطینه 14 روزه پس از ترخیص بیمار، گذراندن دوران نقاهت به دوراز دیگران است. در این دوران به دلیل ادامه دار بودن علائمی مانند سرفه امکان ابتلای افراد دیگر به این بیماری وجود دارد.

4- برای همراهی با بیماری که از بیمارستان ترخیص شده احتیاج به داشتن وسایل محافظت شخصی یا لباس ویژه هست؟

بله استفاده از ماسک و دستکش برای بیمار و همراه او الزامی است. برای انجام امور ترخیص و تحویل بیمار کافی است تنها یک نفر از اعضای خانواده به بیمارستان مراجعه کند. اگر از خودروی شخصی برای آوردن بیمار به خانه استفاده می کنید لازم است که پس از حضور بیمار در اتاقک خودرو دستگیره ها و سطوح نزدیک به بیمار را ضدعفونی کنید. درصورتی که از تاکسی تلفنی استفاده می کنید حتماً راننده را در جریان بگذارید و از او بخواهید بعد از پیاده شدن بیمارتان اقدام به ضدعفونی کردن سطوح داخلی خودرو کند.

5- چرا استفاده از آسانسور توسط بیمارانی که مبتلا به کووید-19 هستند می تواند برای سلامتی دیگران مخاطره آمیز باشد؟

آسانسورهای ساختمان های مسکونی معمولاً اتاقکی کوچک دارند. در این نوع آسانسور ها افراد نمی توانند فاصله یک متری از یکدیگر داشته باشند. بیماران مبتلا به کووید-19 تنفس عادی ندارند. ممکن است علائمی مانند سرفه پس از ترخیص هم تا مدتی با آن ها باقی بماند. مهم ترین راه انتقال کووید-19 قطرک هایی هستند که توسط سرفه و عطسه بیمار به بیرون از بدن او پرتاب می شوند و اگر فرد سالمی بدون تجهیزات محافظتی مانند ماسک در معرض این قطرک ها قرار بگیرد به سادگی با تنفس هوایی که این ترشحات در آن معلق هستند می تواند به کرونا مبتلا گردد. همسایگان شما از شرایط بیمار شما آگاهی ندارند. ممکن است کسی هم زمان از آسانسوری که بیمارتان را با آن انتقال داده اید، استفاده کند. پس برای استفاده از آسانسور بیماران ترخیص شده از بیمارستان بهتر است که همسایگانتان را در جریان این انتقال قرار دهید. بدون ماسک با بیمار وارد آسانسور نشوید و بلافاصله بعد از رسیدن به طبقه موردنظر و خروج بیمار اقدام به ضدعفونی کردن سطوح آسانسور به ویژه دکمه های شماره طبقات کنید. جنس این سطوح معمولاً از استیل است و طبق تحقیقات متخصصان ویروس کووید-19 بین 4 تا 6 روز می تواند روی سطوح استیل و فلزی باقی بماند.

6- آیا وسایل محافظت شخصی مانند ماسک و دستکش باید خارج از خانه اوت و امحاء شوند؟

بله. ماسک و دستکش بیمار در معرض تماس مستقیم با تنفس و سطوحی که مشکوک به آلودگی به ویروس بوده اند قرار داشته است. اگر خانه تان حیاط و محوطه دارد بهتر است که این کار در فضای باز انجام گردد. توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از آسانسور را دارید بیمار حتماً مجهز به ماسک و دستکش باشد و در پاگرد ورودی به آپارتمان دستکش و ماسک او را تعویض نموده و پس از انداختن در کیسه که سر آن گره شده است آن را در مخزن زباله بیندازید.

7- لباس های بیمار ترخیص شده از بیمارستان را چطور ضدعفونی کنیم؟

به هیچ عنوان لباس های خاکی شده بیمار را نتکانید. از تماس این لباس ها با سطوح پرهیز کنید. شستن لباس ها با پودر و مایع لباس شویی همراه با آب 90 درجه برای ضدعفونی کردن این لباس ها توصیه شده است. از برنامه خشک کن لباسشویی برای آبگیری لباس ها بهره ببرید و در صورت امکان برای مدتی این لباس ها را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

8- استحمام برای بیمار ترخیص شده از بیمارستان لازم است؟

استحمام با آب گرم و شوینده های بدن برای این بیماران توصیه شده است. مراقب باشید بیمار بیش ازاندازه در فضای بخارآلود حمام قرار نگیرد. لازم است برای ضدعفونی کردن مداوم دست ها ژل شستشو در کنار بستر این بیماران قرار داده گردد.

9- برای مراقبت از بیمار ترخیص شده باید به طور دائم از ماسک استفاده گردد؟

استفاده از ماسک ضرورتی ندارد. فاصله یک متری با بیمار را رعایت کنید. اگر هنگام جابه جا کردن و رسیدگی به بیمار ممکن است با ترشحات دهان و بینی بیمار در تماس قرار بگیرید بهتر است در این زمان از ماسک بهره ببرید. به طور مرتب دست هایتان را به مدت 20 ثانیه با صابون و آب گرم شستشو دهید.

10- روش ویژه ای برای شستشوی ظروف بیمار باید در نظر گرفته گردد؟

کلیه ظروف مورداحتیاج بیمار را از ظروف مصرفی دیگر افراد خانواده جدا کنید. بهتر است این ظروف به ویژه قاشق و چنگال و لیوان با آب گرم و مایع شستشوی غلیظ تر شستشو داده شوند. استفاده از ماشین ظرف شویی با حرارت بالای آب توصیه شده است.

11- مصرف دارو برای بیماران مبتلا به کووید-19 در دوران قرنطینه نیز ادامه دارد؟

بله؛ دوران قرنطینه به عنوان زمانی برای تثبیت بهبود علائم بیمار در نظر گرفته می گردد و مصرف منظم دارو ها به این امر یاری می نماید و ضرورت دارد. معمولاً 3 نوع دارو برای این دسته از بیماران تجویز می گردد. هیدروکسی کلروکین، اسلتامیویر و لوپیناویر به همراه ریتوناویر از داروهایی هستند که مصرف منظم آن ها علائم بهبود بیماری را در بدن تثبیت می نماید. طبق نظر متخصصان بهتر است این داروها هم زمان با غذا یا یک لیوان از مایعات مفید مانند شیر مصرف شوند. از شکستن و خرد کردن این قرص ها باید پرهیز گردد. اگر بلعیدن کپسول سخت است می توانید محتویات آن را باکمی آب حل نموده و سپس مصرف کنید. به خاطر داشته باشید بیشتر این داروها با دیگر داروهایی که حاوی آنتی اسید هستند تداخل دارد. اگر بیمار شما داروی دیگری مصرف می نماید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

12- بیماران ترخیص شده از بیمارستان رژیم غذایی ویژه ای را باید رعایت نمایند؟

خلاصه پاسخ به این سؤال این است که بیمار باید غذای سالم مصرف کند. غذاهای حاوی نمک و چربی زیاد می تواند منجر به ایجاد التهاب در مجاری تنفسی شوند. سعی کنید از مواد غذایی تازه برای طبخ غذا ها بهره ببرید. مصرف انواع سوپ ها و غذاهای آب دار مانند انواع خوراک ها توصیه شده است. از مصرف مواد نفخ آور اجتناب گردد. مصرف میوه و سبزی های حاوی فیبر و ویتامین را بیشتر کنید. استفاده از دم نوش ها به همراه عسل به بهبود سرفه های خشک یاری می نماید. قبل و بعد از خوردن غذا دستان بیمار ضدعفونی گردد.

13- اگر شرایط برای قرنطینه مجزای بیمار نداشتیم چه نکاتی باید رعایت شوند؟

یک اتاق را به مکان استراحت بیمار اختصاص دهید. تا جایی که امکان دارد اتاق را از وسایل مورداحتیاج باقی افراد خانواده خالی کنید. توصیه شده که تنها یک نفر امورات روزمره بیمار و نگهداری از او را به عهده بگیرد. بعد از استفاده بیمار از سرویس بهداشتی تمام سطوح ضدعفونی شوند. اعضای خانواده به طور مرتب دست هایشان را با آب و صابون شستشو بدهند. تا جایی که امکان دارد به اتاق بیمار رفت وآمد نداشته باشند.

14- بعد از گذشت مدت زمان قرنطینه آیا لازم است که بیمار به پزشک مراجعه کند؟

هر پزشکی زمان تجویز دارو مدت زمان مصرف آن را نیز مشخص می نماید. بعد از گذراندن دوران نقاهت اگر بیمار مسائل و علائمی مانند تب، نفس تنگی و سرفه های مداوم خشک نداشته باشد احتیاجی به معاینه مجدد نیست. تنها در صورت داشتن علائمی مانند تب و مسائل شدید تنفسی باید مجدد به پزشک مراجعه گردد. ابتلای مجدد بیماران ترخیص شده به کووید-19 ادعایی اثبات نشده است و معمولاً این دسته از بیماران بعد از گذراندن دوران قرنطینه در خانه می توانند زندگی روزمره و عادی شان را از سر بگیرند.

انتهای پیغام/4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1185

به "پرسش و پاسخ های مهم درباره نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسش و پاسخ های مهم درباره نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید