پدیده عجیب از لانه سازی مورچگان در دریاچه بختگان

به گزارش سبزوار امروز، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان با اشاره به یک نوع لانه عجیب مورچه در بستر دریاچه بختگان گفت:لانه مورچگان که در محدوده بستر دریاچه احداث شده، دارای مشخصات فنی و منحصر بفردی است که شکل ساخت آن بصورت قلعه و با رعایت نکات ویژه و متمایز از سایر لانه مورچه هاست.

پدیده عجیب از لانه سازی مورچگان در دریاچه بختگان

به گزارش ایرنا، حسن خسروانیان روز شنبه با اعلام این خبر اضافه نمود: کارشناسان اداره که بمنظور گشت حفاظتی در منطقه و ارزیابی شرایط اراضی منابع ملی موجود در حریم دریاچه پس از نزولات آسمانی اخیر صورت گرفت به این منطقه اعزام شدند، در حین بازدید از بستر دریاچه بختگان با پدیده نادری برخورد کردند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان ادامه داد: لانه مربوط به مورچه گان که در محدوده بستر دریاچه احداث شده بود دارای مشخصات فنی و منحصر بفردی بود که شکل ساخت آن بصورت قلعه و با رعایت نکات ویژه و خاص آنهم هم متمایز از بقیه لانه مورچه ها است.

خسروانیان ضمن برشمردن عظمت و قدرت لایزال الهی، دلایل و سوالاتی را در فکر خود و کارشناسان اعزامی تداعی کرده که شامل تشخیص نوع مورچه، نحوه تغذیه با توجه به فاصله بسیار زیاد با ساحل دریاچه، چگونگی مقاومت بدلیل شوری بسیار زیاد آبی منطقه و نحوه بازسازی لانه ها پس از آبگیری آن قسمت است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان با بیان اینکه وقوع چنین رخدادی کمیاب بوده لذا از محققین و صاحب نظران خواست چنانچه تا به امروز مطالعه و تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته تحقیقاتی صورت و به مراکز علمی معتبر کشور و استان فارس اعلام کند.

دریاچه بَختِگان، از دریاچه های ایران به طول 120 کیلومتر در شهرستان های نی ریز، بختگان و خرامه، استهبان و در نزدیکی شهرستان ارسنجان در استان فارس است. این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2494

به "پدیده عجیب از لانه سازی مورچگان در دریاچه بختگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده عجیب از لانه سازی مورچگان در دریاچه بختگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید