نتیجه تست آلودگی شاهین تعیین شد

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران،سید محمد مهدی میرزایی قمی درباره شماره گذاری خودروی شاهین و روندی که این خودرو در پلاک گذاری خواهد داشت، توضیح داد: اساساً اینکه گفته می گردد سازمان حفاظت محیط زیست با پلاک گذاری خودروی شاهین مخالف است، صحت ندارد و اشتباه است.

نتیجه تست آلودگی شاهین تعیین شد

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: فرایند اخذ مجوز زیست محیطی هر مدل خودرو توسط شرکت های خودروسازی این گونه است که بر اساس دستورالعمل ها، تست ها و آزمون های زیست محیطی را انجام می دهند و مدارک مورد احتیاج را به شرکت های بازرسی که مورد وثوق سازمان حفاظت محیط زیست هستند، ارسال می نمایند.

وی اضافه نمود: بعد از آنالیز های فنی و تطابق با استانداردهای زیست محیطی توسط شرکت های بازرسی، گزارش ها به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می گردد و در صورت تایید رویه ها، طی نامه ای به پلیس راهور، پلاک گذاری بلامانع اعلام می گردد.

دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: تمام گزارش های فنی و مدارک مربوط به مسایل زیست محیطی خودروی شاهین قرار است هفته آینده به سازمان محیط زیست ارسال گردد تا آنالیز های لازم صورت گیرد.

وی گفت: با توجه به اینکه در نتایج بعضی از آزمون اولیه زیست محیطی خودروی شاهین که به صورت غیر رسمی دریافت شده، مشکل خاصی مشاهده نشده، به نظر می رسد، مجوزهای نهایی نیز برای پلاک گذاری صادر گردد؛ قطعا اگر مسئله ای هم وجود داشته باشد، پیگیری شده و حل می گردد.

مجوز، یک فرآیند اداری است

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: ارایه مجوز یک فرآیند اداری است و شایسته نیست در فضای عمومی و رسانه ای درباره ممنوعیت شماره گذاری یک خودرو صحبت گردد، چرا که با این گونه خبرها تنها برای مردم نگرانی خاطر ایجاد می کنیم.

وی توضیح داد: از طرفی وقتی هنوز مدارک به صورت کامل به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال نشده است، چرا باید پیش داوری و بیان کرد که سازمان حفاظت محیط زیست با شماره گذاری شاهین مخالف است.

مخالف شماره گذاری نیستیم

میرزایی قمی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مخالفتی با شماره گذاری شاهین یا هر خودرو دیگری ندارد، تاکید نمود: خودروی شاهین یک پروژه ملی است و در این پروژه از نیروی انسانی، مهندسان ایرانی و دانش فنی داخلی استفاده شده، از این رو سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب قوانین، ضوابط و دستورالعمل ها در کنار پروژه های ملی است و قطعا حمایت از پروژه شاهین مستثنی از این رویکرد نیست.

براساس اعلام سایپانیوز، وی گفت: مبنای ما در مسایل زیست محیطی قانون هوای پاک است و در ماده 4 قانون هوای پاک به صراحت عنوان شده که تمام خودروهای فراوری داخل (همچنین قبل از پیش فروش) و وارداتی باید استاندارد زیست محیطی داشته باشند و اگر خودرویی این مجوز را نداشته باشد نمی تواند مجوز شماره گذاری اخذ کند.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: با توجه به توضیحات ارایه شده موضوع پیش فروش و ارایه مجوز شماره گذاری فراتر از خودروسازان و مجموعه سایپا است؛ چرا که مجوز پیش فروش خودرو را کمیته خودرو وزارت صمت می دهد.

وی گفت: شرکت های خودروسازی مجوز پیش فروش را از وزارت صمت دریافت می نمایند و متاسفانه در این بین هیچ گونه استعلامی از سازمان محیط زیست در خصوص دارا بودن مجوزهای زیست محیطی مربوطه صورت نمی پذیرد؛ در این میان طی دو نوبت مکاتبه رسمی؛ یکی در سال گذشته و یکی هم اخیراً از وزارت صمت خواسته شده که قبل از ارایه مجوز پیش فروش محصولات خودرویی، حتما استعلام زیست محیطی خودرو را از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ نمایند و سپس نسبت به پیش فروش خودرو اقدام نمایند.

میرزایی قمی توضیح داد: از سوی وزارت صمت تا به امروز در خصوص پیش فروش هیچ خودرویی از سازمان محیط زیست استعلام زیست محیطی گرفته نشده است و این موضوع صرفاً محدود به خودروی شاهین نیست.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: تست های مربوط به خودروی شاهین در حال تکمیل شدن است و ان شاالله در صورت احراز شرایط فنی و استانداردهای زیست محیطی مربوطه، مجوز خودروی شاهین جهت پلاک گذاری صادر خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1876

به "نتیجه تست آلودگی شاهین تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه تست آلودگی شاهین تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید