مهاجرت به اینترنت موبایل به صلاح نیست

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، مهم ترین علت مهاجرت کاربران از اینترنت ثابت به موبایل را قیمت پایین دیتای اپراتورها دانست و گفت: با توجه به تعرفه پایین موبایل، مردم ترجیح می دهند از اینترنت موبایل استفاده نمایند اما این موضوع در درازمدت خوب نیست.

مهاجرت به اینترنت موبایل به صلاح نیست

محمدباقر اثنی عشری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که به دلیل نرخ پایینی که اپراتورهای موبایل برای دیتا ارائه می دهند، اپراتورهای ثابت با ریزش مشتری روبه رو هستند، اظهار کرد: در 10 سال گذشته، اپراتور ثابت رشد کمی داشته و اکنون رشدش منفی شده است، مردم هم ترجیح می دهند با توجه به تعرفه پایین موبایل، ADSL خود را تمدید ننمایند و از موبایل استفاده نمایند اما این موضوع در درازمدت برای ایران خوب نیست.

وی در ادامه شرح داد: شرکت های اینترنتی معتقدند اپراتورها صورت را گران می فروشند و دیتا را ارزان، اما اپراتورها این موضوع را قبول ندارند و در جلسات با آمار و ارقام می گویند که اینطور نیست و آمارهایشان با آنچه که همکاران ما در FCP ها می گویند، متفاوت است. اما اتفاقی که در بازار می افتد این است که مشتری ها از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل مهاجرت می نمایند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای اعلام نمود: هرکس ممکن است در خانه اش یک مودم از اپراتورها بخرد و سرویس ADSL خود را تمدید نکند. این موضوع علت های مختلفی دارد که یکی از این دلایل بحث کیفیت خدمات است، اما بحث اصلی و مشخص نماینده، بحث قیمت است که چه FCP ها در این زمینه مقصر باشند و چه مخابرات، ادامه آن به نفع کشور نیست و باید برای این پدیده راه چارهی پیدا کرد.

اثنی عشری با بیان این که اینترنت موبایل سرویسی است که محدودیت هایی دارد، اضافه نمود: شما اگر بخواهید پهنای باند، اینترنت اشیا و تلویزیون های اینترنتی را داشت باشید، مجبورید اینترنت ثابت را توسعه دهید اما عدم سرمایه گذاری روی اینترنت ثابت و شبکه فیبر نوری در درازمدت یک تهدید برای مملکت است. به همین دلیل ما جلساتی را با خود اپراتورها، مخابرات و وزارت ارتباطات برگزار می کنیم تا راه چارهی برای این مشکل پیدا کنیم.

وی با اشاره به راه چاره وزارت ارتباطات برای ادغام شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت بیان نمود: تاکید وزارت ارتباطات این است که این 17 FCP موجود، باید ادغام شوند و به 5 تا برسند، اما سازوکار آن هنوز تعریف نشده است. از طرفی باید توجه داشت که شرکت های FCP هم برای توسعه کارشان سرمایه گذاری و امکاناتی را فراهم کردند و به همین دلیل این کار به این راحتی انجام نمی گردد.

به گزارش خبرنگاران، به اعتقاد شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت، بالا بودن تعرفه های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورهای تلفن همراه یاری می نماید و آن ها با حاشیه سودی که از صوت دارند، حاشیه سود پایین اینترنت را پوشش می دهند. درصورتی که اگر تعرفه صوت موبایل واقعی و مانند اینترنت ثابت که به طور متناسب کم شده، کاهش پیدا کند، تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می گردد.

از طرفی پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی هم موجب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت باشد و این موضوع باعث شده برخی از شرکت های FCP و ارائه دهنده اینترنت ثابت کم کم دچار مسائل مالی و از بازار خارج شوند و درنتیجه مشترکشان را از دست بدهند و اگر این شرکت ها نتوانند کارشان را حفظ نمایند، این صنف دچار بحران خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1398 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 286

به "مهاجرت به اینترنت موبایل به صلاح نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت به اینترنت موبایل به صلاح نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید