معنی ضرب المثل فارسی؛ فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

به گزارش سبزوار امروز، ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه در خصوص موشی است که برای رسیدن به هدفش از تلاش و تلاش باز نمی ایستد. در خواندن این داستان با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

تاریخچه ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

موش زیرکی به نام فلفلی در جنگلی زندگی می کرد که خانه زیبایی برای خودش طراحی و ساخته بود. روزی گاو گرسنه ای در جنگل مشغول غذا خوردن بود. بعد از اینکه کاملا سیر شد، روی خانه فلفلی نشست. چند دقیقه بعد فلفی از راه رسید و دید گاوی روی لانه اش استراحت می نماید. به او سلام کرد و گفت: خانه من تحمل وزن تو را ندارد و هر لحظه ممکن است فرو بریزد. از تو تقاضا می کنم از روی خانه من بلند شوی. گاو نیش خندی زد و گفت: من هر کجا که دلم بخواهد استراحت می کنم و هیچ کس نمی تواند به من زور بگوید. بعد دستش را روی شونه فلفلی گذاشت و گفت مزاحم استراحت من نشو و از اینجا برو.

فلفلی باز هم از گاو بی ادب خواهش کرد و از او خواست که به جای دیگری برود و استراحت کند، اما فایده ای نداشت. موش کوچولو عصبانی شد و با خود فکر کرد تنها راه این است که گوش گاو را گاز بگیرد. سپس روی سر گاو رفت و تا آنجایی که قدرت داشت، گوش گاو را گاز گرفت و در جایی پنهان شد. او از خواب پرید و با صدای بلند فریاد زد. به اطراف نگاهی کرد، اما کسی را ندید، پس دوباره خوابید.

موش کوچولو از فرصت استفاده کرد و آرام آرام به گاو نزدیک شد. دم او را گاز گرفت و پشت درخت پنهان شد. گاو از شدت درد از خواب پرید و به این طرف و آن طرف دوید. بعد از چند دقیقه دوباره روی لانه فلفلی نشست. فلفلی از پشت درخت بیرون آمد و به گاو گفت: اگر از روی خانه من بلند نشوی باز هم دُمت را گاز می گیرم.

گاو گستاخ که سماجت موش را دید، تسلیم شد و به خواسته او عمل کرد. سپس از جایش بلند شد و زیر لب گفت:

فلفل نبین چه ریزه ، بشکن ببین چه تیزه

بعد رو به فلفلی کرد و گفت: تو پیروز شدی و من با این هیکل و قدرتم نتوانستم در مقابل تو دوام بیاورم. موش خندید و به گاو گفت قدرت به قد و هیکل ربطی ندارد و فقط استقامت و شجاعت است که باعث می گردد به پیروزی دست پیدا کنی. فلفل قرمز را ببین چقدر کوچک است، اما وقتی آن را می خوری، از شدت سوزش به خود می پیچی.

از آن دوران تا به امروز ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه ، بشکن ببین چه تیزه، در خصوص افرادی به کار می رود که فکر می نمایند پیروزی و موفقیت به هیکل و اندام درشت است که در واقع اینطور نیست و رمز موفقیت در فکر و اندیشه خوب و به موقع است.

منبع: کجارو / بیتوته / kanoon.ir / koodakan.org
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2371

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه" امتیاز دهید

1 کاربر به "معنی ضرب المثل فارسی؛ فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید