مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداریم، موارد سالک در منطقه ها روستایی تهران دیده شده

به گزارش سبزوار امروز، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به مشاهده مواردی از بیماری سالک در منطقه ها روستایی استان تهران و همچنین ورود استانداری به این موضوع، گفت: اگر سریع اقدام کنیم می توانیم امیدوار باشیم بیماری به سرعت کنترل شود.

مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداریم، موارد سالک در منطقه ها روستایی تهران دیده شده

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدمهدی گویا در نشست خبری وزارت بهداشت، درباره مدیریت بیماری سالک در کشور گفت: مدیریت سالک در کشور چند بخشی است و سازمان های مختلف باید درگیر باشند. موضوع کنترل حیوانات ولگرد، پسماند ها و جمع آوری زباله و نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا هر کدام از این ها می تواند منبع بیماری سالک در یک منطقه ای باشد که حتی پیش از این هم بیماری در آنجا دیده نشده است. موضوع مهم این است که اگر این اقدامات به صورت هماهنگ در زمان مناسب انجام نشود، بیماری توسعه می یابد. ما با بیماری روبرو هستیم که کنترل آن نسبت به گذشته به سادگی میسر نیست و کنترل سختی دارد که گاهی سال ها کنترل آن طول می کشد.

وی اضافه کرد: از مردم می خواهم با مسئولین بهداشتی کشور همراهی کنند و توصیه آن ها را جدی بگیرند. رعایت بهداشت محیط زندگی در داخل و خارج از منزل و اطراف آن اهمیت بالایی دارد. این بیماری اکنون عمدتا در منطقه ها روستایی استان تهران مشاهده شده است. اگر سریع اقدام کنیم می توانیم امیدوار باشیم بیماری هم به سرعت کنترل شود. کار هایی که وزارت بهداشت انجام می دهد، عمدتا برای کنترل ناقلین بیماری است که چک حشره شناسی انجام می دهد و حشرات مزاحم را کنترل می کند و اگر لازم باشد این مراقبت ها را تشدید شود، اقدام لازم صورت می گیرد.

گویا تاکید کرد: باید توجه کرد که درمان بیماری سالک نیز اهمیت دارد. بیمار باید حدود یک ماه تحت مراقبت های خاص در مراکز بهداشتی باشد و به صورت زمانبندی شده دارو دریافت کند و پس از اتمام درمان هم باید تحت درمان باشد و پس از درمان مواظب باشد که زخمش پوشیده باشد که مهم ترین اقدام پیشگیری است. خوشحالم که استانداری تهران از این موضوع استقبال کرده و کاری کرده است که نیرو ها و سازمان های دیگر به کمک وزارت بهداشت آیند.

وی در ادامه صحبت هایش درباره شرایط کرونا در کشور، گفت: با افزایش پوشش واکسیناسیون ما شاهد هستیم که موارد بیماری کرونا به شکل چشمگیری در کشور کاهش یافته است و موارد مرگ ناشی از این بیماری به شکل چشمگیری کاهش یافته است و این نکات ما را به آینده امیدوار می کند که اقدامات کنترلی خود را بهتر دنبال کنیم. از طرفی با سویه جدیدی روبرو هستیم که قابلیت انتقال بالایی دارد و ما را نگران می کند. زیرا می تواند در زمان کوتاهی جمعیت زیادی را مبتلا کند و اگر چنین شود مراجعات به مراکز درمانی افزایش یافته و تخت های بستری آی سی یو تحت تاثیر قرار می گیرد، پس باید هوشیار باشیم. ما با یک سویه روبرو هستیم که هنوز معین نیست پس از ابتلا به این بیماری چه اتفاقی بیفتد. ممکن است شدت بیماری زایی این سویه الان کم باشد، اما در آینده ممکن است که شدت بیماری زایی آن هم زیاد شود و از این جهت نگران هستیم.

گویا گفت: وقتی تعداد زیادی مبتلا شوند طبیعی است که کار سخت و سخت می شود. کماکان جز یک یا دو داروی تحقیقاتی، درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد و این برای کنترل بیماری کافی نیست؛ لذا بالا بردن پوشش واکسیناسیون لازم است که البته هنوز ما را قانع نکرده است و کنترل بهداشتی اهمیت زیادی دارد.

گویا همچنین درباره شرایط واکسن کرونا و شرایط تزریق آن، گفت: تنها مرجع علمی که درباره نوع واکسن و استفاده از آن تصمیم می گیرد، کمیته ملی واکسن است که متشکل است از برجسته ترین اساتید کشور است. کمیته علمی مرجع کشوری واکسن، کمیته ای است که برنامه واکسیناسیون کووید را مطالعه و بررسی کرده و توصیه های خودش را به وزارت بهداشت ارائه کرده است و توصیه های کمیته علمی در دست اجراست.

وی درباره آخرین شرایط تشخیص اُمیکرون در کشور، گفت: برای تشخیص سویه امیکرون مسئله ای نداریم. امکانات تشخیصی در کلیه استان های کشور برقرار است، اما حداقل فعلا تشخیص سویه اُمیکرون به این صورت نیست که هرکس که دلش خواست برود و آزمایش شود. بلکه دستورالعملی را وزارت بهداشت تهیه کرده و دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس آن دستورالعمل اقدام می کنند. همه پیش بینی های لازم در این زمینه اجرا شده یکی از دلایلش هم این است که هنوز به اندازه کافی کیت تشخیصی اُمیکرون در کشور نداریم. البته بسکمک از کشور ها شرایط مشابه ما را دارند، منتها با این تفاوت که ما علاوه بر تهیه این کیت، از منابع مختلف در داخل کشور هم تولید می کنیم و امیدواریم افزایش یابد. انجام آزمایش برای تشخیص امیکرون شرایط خاصی دارد که این شرایط خاص ابلاغ شده است.

وی درباره واکسیناسیون افراد زیر 12 سال نیز گفت: این موضوع در کمیته ملی واکسن مورد بررسی قرار گرفته و عمدتا نظر بر این بوده که این واکسیناسیون انجام شود. موضوع واکسیناسیون افراد زیر 12 سال به ستاد ملی کرونا ارائه شده و کمیته ستاد ملی کرونا مستندات بیشتری را از کمیته علمی واکسن خواسته تا تصمیم نهایی را بگیرد. سوالاتی که در این زمینه مطرح کردند، در حال تهیه پاسخ هایش هستیم و امیدواریم پاسخ های ما قانع کننده باشد و ستاد ملی تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

وی درباره ضرورت تزریق دز سوم واکسن کرونا نیز، گفت: کسانی که دو نوبت واکسن کووید 19 را دریافت کرده باشند، بعد از مدتی سطح آنتی بادی شان کاهش پیدا می کند؛ بنابراین کسانی که دو نوبت واکسن زدند، معین شده که باید حتما نوبت بعدی را هم دریافت کنند. زمان دریافت نوبت سوم و تواتر واکسن فرق دارد، ماموران بهداشتی ما توضیحات لازم را برای مراجعه کنندگان خواهند داد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: هنوز 5 تا 6 میلیون نفر در کشور هستند که حتی نوبت اول و دوم واکسن کرونا را دریافت نکردند که این ما را نگران کرده است. از طرفی پوشش نوبت سوم هم هنوز کامل نشده است. البته ما برای نوبت سوم، زمان داریم. توصیه من به مردم این است که زمان را از دست ندهید، حتما باید نوبت سوم واکسن را تزریق کنید. دیده شده که نوبت سوم شانس ابتلا به کرونا را کاهش داده و احتمال بستری و بستری در بخش های مراقبت ویژه را بسیار کم می کند.

گویا گفت: تا کنون تقریبا 9 تا 10 میلیون نفر در کشور دز سوم را دریافت کردند، اما این ما را قانع نمی کند و با جمعیت 60 تا 70 میلیونی که باید این دز را دریافت کنند، فاصله داریم. البته اگر کسی نوبت سوم واکسن را دریافت نکرده، ممکن است زمانش نرسیده باشد یا گرفتاری های شخصی و خانوادگی منجر به آن شده است. زیرا معتقدم مردم ما از اهمیت واکسیناسیون کاملا مطلع هستند و می دانند که این واکسن چقدر در حفظ ایمنی آن ها موثر بوده است. مردم باید به ما اعتماد کنند و وزارت بهداشت برای اعتماد مردم اهمیت ویژه ای قایل است. تا به امروز حدود 124 میلیون دز واکسن در کشور نزریق شده و این نشان می دهد که مردم به ما اعتماد کردند و اگر مشکل دیگری هم باشد، می توانیم با تعامل با مردم آن را حل کنیم.

وی، درباره گزارش مرگ ناشی از امیکرون در کشور، گفت: تا به امروز گزارش مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداشتیم. به طور کلی هم آنچه که مشاهده شده موارد مرگ ناشی از امیکرون عمدتا کم و نادر هم بوده حتی در کشور هایی که تعداد زیادی مبتلا داشتند هم کم بوده است.

گویا درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس نیز گفت: ما دستورالعمل اینکه یک دانش آموز چگونه به مدرسه مراجعه کند را ابلاغ کردیم؛ پروتکل هایی مانند اینکه اگر دانش آموزی واکسن تزریق نکرده بود، چه اقداماتی باید در قبالش انجام شود و ... که این موارد هم با جزییات ابلاغ شده است. کلیه مدارس کشور بر اساس این دستورالعمل که مورد تایید ستاد ملی کرونا قرار گرفته اند، عمل می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2396

به "مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداریم، موارد سالک در منطقه ها روستایی تهران دیده شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداریم، موارد سالک در منطقه ها روستایی تهران دیده شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید