قشم؛ جزیره ای زیباتر از کیش

به گزارش سبزوار امروز، جزیره قشم بزرگ ترین جزیره خلیج فارس است که طبیعتی شگفت انگیز و پیچیده دارد. دوستداران طبیعت؛ جاذبه های طبیعی این جزیره را عجایب هفتگانه می خوانند و عقیده دارند در پهنه ای 1400 کیلومتر مربعی، وجود چنین طبیعتی تنها با واژه بی نظیر قابل توصیف است. جزیره قشم علاوه بر برخورداری از ویژگی های طبیعی، موقعیت خاص استراتژیک در صحنه سیاست دارد. بنا بر مشاهدات آنوبانینی شهر قشم و اطراف آن که دارای اماکن قدیمی و بقایای قلاع است، حکایت از دوران شهرنشینی و تمدن در ایام گذشته این شهر بندری دارد.

قشم؛ جزیره ای زیباتر از کیش

قشم؛ جزیره ای زیباتر از کیش

جزیره قشم بزرگ ترین جزیره خلیج فارس است که طبیعتی شگفت انگیز و پیچیده دارد. دوستداران طبیعت؛ جاذبه های طبیعی این جزیره را عجایب هفتگانه می خوانند و عقیده دارند در پهنه ای 1400 کیلومتر مربعی، وجود چنین طبیعتی تنها با واژه بی نظیر قابل توصیف است. جزیره قشم علاوه بر برخورداری از ویژگی های طبیعی، موقعیت خاص استراتژیک در صحنه سیاست دارد. بنا بر مشاهدات آنوبانینی شهر قشم و اطراف آن که دارای اماکن قدیمی و بقایای قلاع است، حکایت از دوران شهرنشینی و تمدن در ایام گذشته این شهر بندری دارد.

غار نمک

در فاصله 90کیلومتری شهر قشم و در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره (تقریبا به موازات ساحل جنوبی)، کوه گنبدی شکلی به ارتفاع 237 متر از سطح دریا غار نمک قرار گرفته است. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه، چشم انداز ای جالب و تماشای را از دور نمایان می سازد . دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود 2 کیلومتر فاصله دارد که توصیه می شود این فاصله را با پای پیاده طی کرد. درون غار نمک به ویژه اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک، به چراغ قوه پرنور احتیاج است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در شکل های مختلف پوشش داده و چشم انداز ای بدیع به وجود آورده اند. تنفس در داخل غار نمک قشم، می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی یاری کند. ارزش تماشا جهت غار نمک و محیط اطراف آن همراه با تسهیلات جهانگردی، به حدی است که بخش اعظم احتیاج ایرانیان و خارجیان شیفته به ملاقات از منطقه ها تماشای منحصر به فرد کره زمین را برآورده می نماید.

انجیر معابد یا درخت سبز

از رستنی های شگفت انگیز منطقه ها حاره، مخصوصا جزایر خلیج فارس، درخت همواره سبز، درخت لور (معروف به انجیر معابد) است که تاجی بزرگ با ریشه های هوایی دارد. میوه نارنجی رنگ درخت لور، مطبوع و خوراکی است. یکی از زیباترین درخت های لور در تم سینتی (منطقه توریان) قرار گرفته است و در نزدیکی آن، بقعه ای تماشای با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر قرار گرفته است.

حیات وحش دریایی

به طور کلی 11 گونه خرچنگ از 3 خانواده در جزیره قشم وجود دارد. آب های جزیره قشم از انواع ماهی غنی است. در آب های جزیره های قشم، هنگام و لارک و هم چنین در تنگه خوران و شرق لافت لاک پشت سبز دیده می شود.ساحل شنی در شرق کانی و در قسمت جنوب شرقی، مکان دلخواه برای لاک پشت های دریایی است. دلفین بینی بطری نیز از عمده پستانداران این منطقه است.

غار خربز (خربس Xarbez)

به فاصله 12 کیلومتری قشم در کنار جاده جنوبی، غار خربس بر سینه کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار گرفته است.غار خربس از غارهای دریایی است که در اثر گرداب و تخلیه ماسه ها، از حفره سنگ ها به وجود آمده است، اما در دوره های پیش از اسلام با افزایش وسعت غار خربس در بخش های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی، به احتمال زیاد مردم از آن به عنوان پناهگاه و یا نیایش گاه استفاده می نموده اند.

دره ستاره ها

دره ستاره های قشم که بومی های منطقه به آن ستاره افتاده یا استاره کفته نیز می گویند، در روستای برکه خلف و در جزیره پهناور قشم قرار گرفته است. روستای برکه خلف در 15 کیلومتری شهر قشم و در جاده کناره جنوبی جزیره قرار گرفته است. بعضی اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است ولی این دره ها و شکل های زیبای آن، در اثر باران های فصلی و فرسایش خاک به وجود آمده اند. راه دسترسی به روستای برکه خلف آسفالته است و از روستا تا ابتدای دره ستاره ها، جاده خاکی به طول حدود 500 متر و با شرایطی مناسب برای تردد خودروها مهیا شده است. مردم بر این باورند این دره محل برخورد ستاره ای از آسمان بوده یا به عبارت دیگر ستاره ای از آسمان بر زمین افتاده و دره ستاره ها را شکل داده است.

چاه های تل آب یا طلا

در 76 کیلومتری شهر قشم و در 30 کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم، چاه های طلا قرار گرفته است. در روستای لافت، پیش از همه، بادگیرهای منازل روستایی، چشم مشتاقان ملاقات از قشم را به خود جلب می نماید. پس از آن به محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری، حلقه های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می خورد که حکایت از فناوری ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد. چون فناوری چاه کنی و قنات تا آن جا که تعیین شده، خاص گبریان و زرتشتیان بوده است.

سدهای ساسانی و هخامنشی

در قشم آب شیرین برای انسان، حیوان و گل و گیاه ارزش حیاتی دارد. از روزگاران قدیم با ساخت سد در تنگه ها، راه ها و دره ها، آب های شیرین فصل بارانی را جمع آوری می کردند و به تدریج به مصرف شرب و کشت می رساندند.

سد پی پشت

در نزدیکی روستای پی پشت و در 37 کیلومتری شهر قشم و 28 کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم در شمال جزیره قرار گرفته است. تاسیسات تقسیم آب این سد تاریخی از دوره ساسانی در مدخل تنگه، به چشم می خورد.

سد گوران

در 78 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای گوران، در نزدیکی جاده طبل- باسعیدو قرار گرفته است. تاریخ سنگ بنای اولیه سد به دوران گوران (گبران یا زرتشتیان) و هخامنشیان برمی شود.

قلعه پرتغالی های قشم

این قلعه قبل از سلطنت شاه عباس از سوی پرتغالی ها، به عنوان دژ نظامی برای کنترل ترافیک دریایی منطقه هرمز و خلیج فارس ساخته شده است.

منبع:khorasannews.com

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2250

به "قشم؛ جزیره ای زیباتر از کیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قشم؛ جزیره ای زیباتر از کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید