غار تاریخی دلیک بولاغ در استان آذربایجان شرقی، عکس

به گزارش سبزوار امروز، این غار کم نظیر دارای آبشار و قندیلهای زیباست.درست در روبروی روستای حاجی آباد تپه بلند نمایان است که اهالی این تپه را قلعه نادری می نامند. قلعه نادری دارای پله های حجاری شده است.

غار تاریخی دلیک بولاغ در استان آذربایجان شرقی، عکس

این غار در 46 کیلومتری جنوب شهرستان در دامنه آفتابگیر ارتفاعات اؤکوزاؤله ن ازکوه های تخت سلیمان واقع شده است. دهانه این غار در موقعیت جغرافیائی 46 درجه و 52 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است . از دهانه غار آبی با دبی 60 لیتر در ثانیه جریان می یابد .

این غار دارای آبشار و قندیلهای بسیار زیبا و دارای اتاقک طبیعی بوده و آبشار و قندیلهای آن بسیار دیدنی و بدیع می باشد و در نوع خود بی نظیر هستند. برای ورود به این غار ابتدا سه متر از دهانه غار به طرف جنوب حرکت نموده و بعد به طرف شمال در راستا جریان رودخانه غار در تاریکی مطلق بوسیله روشنایی همراه ،350 متر طی نموده به محل آبشار زیبایی می رسیم.

آب رودخانه غار از 10 متری سرازیر شده و صدای آبشار در اینجا به قدری زیاد و هراس انگیز است که بیننده خیال می کند هواپیمای جنگی دیوار صوتی را می شکند .

محل آین آبشار چنان دیدنی و بدیع است که شاید نمونه اش کمتر در کره خاکی باشد.دیواره های غار از کنگلومرا و ماسه سنگ و رسوبات دریایی تشکیل یافته و فسیلهای مختلف در لایه های آن وجود دارد.عبور از آبشار سخت ولی بسیار جالب است ، به علت سرد بودن داخل غار شبنم های نشسته در روی ماسه سنگها جلب توجه می کند.

بعد از عبور از آبشار دیگر خبری از آن نیست و به قسمت خشکی و اتاقک طبیعی غار می رسیم بعد از آبشار می توان 300 متر غارنوردی نموده و انتهای غار به چندین دهانه غار فرعی صخره ای تنگ منتهی می شود و باز در این قسمتها وجود چندین قندیل آهکی در سقف غار زیبایی خاصی به فضای غار بخشیده است .

اگر راه ارتباطی مناسب و مطلوب برای روستاهای حاجی آباد و پیرسقا احداث شود ، استعدادهای گردشگری ، سیاحتی منطقه شکوفا خواهد شد و عاشقان طبیعت بهره مند خواهند گشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2005

به "غار تاریخی دلیک بولاغ در استان آذربایجان شرقی، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "غار تاریخی دلیک بولاغ در استان آذربایجان شرقی، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار تاریخی دلیک بولاغ در استان آذربایجان شرقی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید