طراحی برای ایجاد سرپناه مناسب برای آثار موجود در باغ موزه شوش

به گزارش سبزوار امروز، رئیس پایگاه میراث جهانی شوش اظهار کرد: حفاظ های شیشه ای آثار موجود در محوطه باغ موزه شوش به دلیل احتمال آسیب به آثار حذف شد و طراحی جدید برای ایجاد سرپناه مناسب برای آثار در دست اقدام است.

طراحی برای ایجاد سرپناه مناسب برای آثار موجود در باغ موزه شوش

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، بیژن حیدری زاده رئیس پایگاه میراث جهانی شوش امروز یکشنبه 20 آبان در خصوص خبر منتشر شده در برخی رسانه ها در خصوص آثار تاریخی شوش و اقدام یک دوستدار میراث فرهنگی شوش در حفاظت از این آثار همزمان با بارش باران اسیدی، اظهار کرد: دغدغه نگهداری از آثار در خارج از موزه ها و در فضای باز، تقریباً از آغاز دوران توجه به آثار باستانی همواره مورد توجه پژوهشگران بوده چراکه عوامل محیطی چون نور، رطوبت، دما و آلاینده های جوی می تواند موجب فرسایش شیء در گذر زمان گردد.

او ادامه داد: کنترل محیطی به معنی رعایت کلیه تدابیر برای قرار دادن شیء در محل امن و برخوردار از محیط و اقلیم مناسب و پایدار است که می تواند شامل انتخاب و کاربرد مصالح بادوام برای نصب و قاب بندی شیء باشد. از طرفی کوشش برای به حداقل رساندن فعل و انفعالات شیمیایی میان شیء و محیط پیرامون نیز جنبه دیگری از موضوع است. به عنوان مثال، محدود کردن تغییرات دمایی، حذف گازها و عوامل بیولوژیک مضر از محیط قرارگیری شیء ازدیگر مصادیق این حفاظت پیشگیرانه است.

حیدری زاده اضافه کرد: ایجاد محیط فرضی شرایط ایمن، مانند بسته بندی با متریال نامناسب از جمله پلاستیک و یا ایجاد فضایی بسته با استفاده از پلکسی گلاس، بیشتر سبب ایجاد حس رطوبت و دما و در نتیجه ایجاد شرایط مناسب برای آفات زیستی (قارچ، گلسنگ و ...) می گردد و در نهایت آثار را هر چه بیشتر در معرض تهدیدها و تخریب های احتمالی قرار می دهد.

او در خصوص حذف شیشه های محافظ این آثار نیز گفت: در گذشته آثار سنگی موجود در باغ موزه شوش دارای باکس شیشه ای بودند که به لحاظ حفاظتی به دلیل ایجاد شرایط گلخانه ای و بالا بردن رطوبت نسبی و دیگر موارد گفته شده، استفاده از آن ها نامناسب تشخیص داده شد و طبق نظر شورای فنی پایگاه، برداشتن آن ها ضروری تشخیص داده شد.

رئیس پایگاه میراث جهانی شوش با بیان اینکه شرایط استاندارد برای نگهداری از هر شیء خاص با توجه به گونه و یا جنس آن متفاوت است، توضیح داد: به همین دلیل، باید شرایط حفاظت از شیء توسط کارشناسان مورد آنالیز قرار گیرد تا هم امکان تهویه مطلوب هوا و دما در تمامی قسمت ها را دارا باشد و هم ورود و فعالیت عوامل زیست محیطی به داخل فضای محیطی آن با اتخاذ تدابیر فنی لازم مهار گردد.

حیدری زاده با اشاره به اهمیت کنترل شرایط محیطی اضافه کرد: شرایط محیطی شامل رطوبت نسبی و دما، با توجه به اثر در تمام ایام شبانه روز و فصول سال باید با توجه به اقلیم منطقه کنترل گردد و همچنین مصالح مورد استفاده برای سازه ای برای نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی باید به نحوی انتخاب شوند که عاری از مواد مضر و آلاینده های محیطی باشند و طراحی آن هماهنگ با اثر و محوطه تاریخی پیرامون آن باشد.

او خاطر نشان کرد: طراحی هایی توسط متخصصین برای ایجاد سرپناه مناسب انجام شده و در دست آنالیز است. همچنین تعدادی از این آثار سنگی موجود در باغ موزه شوش با توجه به حساسیت و امکان جابجایی در دستور کار برای انتقال به موزه و انبار امن هستند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 273

به "طراحی برای ایجاد سرپناه مناسب برای آثار موجود در باغ موزه شوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی برای ایجاد سرپناه مناسب برای آثار موجود در باغ موزه شوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید