شکست غنی در تغییر استراتژی آمریکا ، واشنگتن و اسلام آباد در ساخت هیولای تروریسم نقش دارند

به گزارش سبزوار امروز، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به شکست اشرف غنی در تغییر استراتژی آمریکا نوشت که هیولای تروریسم در کشورش ساخته واشنگتن و اسلام آباد است همچنین ارتش پاکستان نیز در راستای اهداف استراتژیک و حفظ منافع آمریکا در جنوب و مرکز آسیا خدمت می نماید.

شکست غنی در تغییر استراتژی آمریکا ، واشنگتن و اسلام آباد در ساخت هیولای تروریسم نقش دارند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

ایمل فیضیکارشناس مسائل سیاسی و سخنگوی سابق رئیس جمهور پیشین افغانستان در یادداشتی ارسالی به دفتر منطقه ای خبرنگاران نوشت که اشرف غنی فرومانده و در کوشش برای تغییر استراتژی آمریکا برای مقابله با پاکستان شکست خورده است.

حمله ماه می در کابل بدترین حمله از سال 2001 میلادی تا کنون بوده که نشان داد پاکستان از حمایت تروریسم در افغانستان دست بر نمی دارد مگر اینکه تغییر بزرگی در استراتژی آمریکا در قبال پاکستان به وجود آید.

ششم ژوئن برای نخستین بار اجلاس فرایند کابل که بین دولت افغانستان و نمایندگان 26 کشور و سازمان های بین المللی برای شروع دوباره فرایند صلح برگزار گردید، اشرف غنی در سخنرانی 36 دقیقه ای خود بیش از 9 بار به پاکستان اشاره نمود.

در حالی که خواسته اساسی اشرف غنی این بود که جامعه جهانی به تعهدات و یاری های خود در مبارزه با تروریسم در افغانستان عمل نمایند اما وی تاکید نمود؛ پاکستان تمایلی برای تعهد به فرایند صلح در افغانستان ندارد.

غنی به شدت اصرار کرد که پاکستان طرح خود برای ایجاد مکانیسمی را ارائه دهد که بتواند زمینه ساز کوشش های سیاسی مشترکی باشد و به برقراری صلح در افغانستان منجر گردد.

با این حال، آیا این موقع مناسبی نبود تا اشرف غنی یافته های سازمان های اطلاعاتی کشورش را به اشتراک می گذاشت مبنی بر اینکه شبکه تروریستی حقانی با یاری و دستور مستقیم پاکستان حمله وحشتناک اخیر در کابل را انجام داده و در این حمله 150 افغان کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

پس این پرسش مطرح می گردد که آیا حکومت افغانستان اطلاعات دقیق، موثق و قابل اعتمادی در این مورد دارد؟ یا در واقع حتی واشنگتن اطلاعات خاصی در دست دارد که در نتیجه نشان دهنده مداخله و یا عدم مداخله پاکستان در حمله وحشتناک کابل باشد.

به نظر می رسد اشرف غنی پاکستان را از قلاب رها نموده است.

اشرف غنی در اجلاس فرایند کابل گفت که نمی توانیم بفهمیم که پاکستان چه می خواهد و یا اینکه چه کاری باید کرد تا پاکستان درک کند یک افغانستان با ثبات به نفع این کشور و منطقه است اما رئیس جمهور افغانستان به جای گفتن این جمله باید درک کند که مردم این کشور می خواهند تا واشنگتن و جامعه جهانی شبکه حقانی و رهبران طالبان در پاکستان را اصلاح و یا هم گرفتار نمایند.

التماس برای صلح و همکاری اسلام آباد نشان می دهد که رئیس جمهور افغانستان متحد ثابت قدم آمریکا درمانده شده و در تغییر استراتژی واشنگتن برای تقابل با اسلام آباد شکست خورده است.

اشرف غنی و هدیه شاخه زیتون به پاکستان در نوامبر سال 2014 میلادی

وی برای دلجویی از پاکستان مدت کوتاهی پس از رسیدن به ریاست جمهوری افغانستان از مقر فرماندهی عمومی ارتش پاکستان در راولپندی ملاقات کرد.

پیغام اشرف غنی به ژنرال های پاکستانی این بود که افغانستان می خواهد تا در تعامل با این کشور به تقویت امور دفاعی و امنیتی خود بپردازد.

چند هفته پس از این ملاقات مجموعه ای از نشست های پشت درهای بسته بین حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در افغانستان و خارج از این کشور در انگلیس، امارات متحده، چین و عربستان برگزار گردید.

اشرف غنی با رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در کابل و عربستان سعودی ملاقات کرد در حالی که اتمر نیز در کابل، انگلیس و چین ملاقات نموده بود.

رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی افغانستان با آنها در کابل در نوامبر 2014 ملاقات کردند که حتی از رحمت الله نبیل رئیس وقت امنیت ملی افغانستان خواسته بود تا در بیرون از اتاق منتظر بماند زیرا رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان نمی خواست وی در این نشست حضور داشته باشد.

اشرف غنی یک خط تلفن مخصوص برای برقراری تماس با رئیس ستاد ارتش و مشاور امنیت ملی پاکستان ایجاد کرد و حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان نیز خط ویژه تلفنی دیگری را برای تماس با ژنرال رضوان اختر رئیس سازمان اطلاعات ارتش در نظر گرفته بود.

در این مناسبات تنگاتنگ و گرم نیز دانشجویان افسری افغانستان برای آموزش های نظامی به پاکستان اعزام شدند. رئیس جمهور افغانستان حتی اجازه داد تا افسران اطلاعاتی پاکستان از بعضی افراد در زندان های افغانستان تحت عنوان عملیات مشترک نظامی بازپرسی نمایند و نیروهای ارتش پاکستان اجازه عملیات های نظامی در بعضی از مناطق افغانستان را از کابل دریافت کردند.

اشرف غنی حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و حمایت دولت پاکستان از تروریسم در افغانستان را جنگ نیابتی بین هند و پاکستان خواند و به دنبال آن ماه می سال 2015 میلادی توافقنامه همکاری های محرمانه اطلاعاتی بین امنیت ملی افغانستان و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را تایید و به امضا رساند.

در مقابل همه این کوشش ها تنها خواسته اشرف غنی از پاکستان شروع مذاکرات واقعی صلح با طالبان و تغییر در دیدگاه ارتش پاکستان بود تا جنگ و خشونتی که این کشور را در چهار دهه گذشته از هم مکوششی نموده سرانجام یابد.

اشرف غنی طی سخنانی در کنفرانس فرایند کابل کوشش های گذشته خود را اظهار داشت و گفت: از نخستین روزهایی که به عنوان رئیس جمهور افغانستان کارم را شروع کردم پا را فرا گذاشتم و یک شاخه زیتون را به پاکستان پیشکش کردم اما مورد قبول واقع نشد.

اما در واقعیت سیاست دلجویی اشرف غنی از پاکستان و پیشکش شاخه زیتون با چراغ سبز انگلیس و آمریکا نه تنها باعث بدتر شدن شرایط امنیتی افغانستان شد بلکه باعث فاصله دریافت بسیاری از افغان ها از حکومت وحدت ملی و گسترش جنگ در این کشور نیز شد.

جنگیدن برای پاکستان در افغانستان و کوشش های کابل برای به دست آوردن دوستی واقعی و جلب همکاری صادقانه اسلام آباد شکست خوردند.

در پی این شکست، اشرف غنی عملیات های گسترده نظامی را علیه دشمنی که پناهگاه های امن و مراکز آموزشی آن در پاکستان واقع شده است، شروع شد و در بیانیه ای خاطرنشان کرد که افغانستان در برابر جنگ اعلام نشده پاکستان قرار گرفته است.

با این حال، وی در تعامل با استراتژی ارتش آمریکا در افغانستان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان دستور داد تا فشار بی سابقه ای علیه طالبان وارد نمایند که در جریان کمتر از یک سال دهها عملیات نظامی توسط نیروهای امنیتی افغان صورت گرفت.

اشرف غنی دست نیروهای آمریکایی را نیز برای ترتیب و اجرای عملیات های دلخواه شان باز گذاشت تا با تهدیدی مبارزه نمایند که منشا آن بیرون از افغانستان بود.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین، بازرسی های خانه به خانه و توقیف غیر قانونی افغان ها از سوی نیروهای آمریکایی به امری روزمره تبدیل شد و اشرف غنی هم فرمانی را به امضا رساند که بدون تفهیم جرم اجازه می داد تا مظنونان به اعمال تروریستی توقیف و زندانی شوند.

باید اذعان کرد که کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان اجازه استفاده هیچ کدام از این معیارهای یاد شده را به نیروهای آمریکایی نداده بود.

تشدید جنگ در افغانستان ثابت کرد که اثری معکوس در شرایط وخیم امنیتی در این کشور داشته است و کوتاه نگری واشنگتن و کابل در سیاست های جنگی شان باعث به وجود آمدن گروه های جدید تروریستی مانند داعش در افغانستان شد.

بلافاصله ولایت قندوز در شمال افغانستان و بسیاری از شهرستان های مهم یکی پس از دیگری توسط طالبان و بعضی گروه های تروریستی تحت حمایت کشورهای خارجی سقوط کردند، اما روی هم رفته تعداد جنگجویان خارجی از 200 به 11000 نفر افزایش یافت البته این آمار توسط خود اشرف غنی ارائه شد در حالیکه میزان تلفات نظامیان و غیرنظامیان افغان بیش از این است.

تکرار بی فایده آزمودن مجدد پاکستان

اشرف غنی به شرکت نمایندگان در اجلاس فرایند کابل گفت که اولویت در برنامه حکومت وی یافتن راهی برای ایجاد روابط متفاوت با پاکستان است، ما می خواهیم به پاکستان اعتماد کنیم.

افغان ها با این اظهارات اشرف غنی احساس کردند که هدف صاعقه قرار دریافتد، آیا تجریه دو سال و نیم گذشته کافی نبوده است؟ و اگر رئیس جمهور به دنبال این پاسخ است که پاکستان از افغانستان چه می خواهد در واقع احساسات مردم خود را به بازی می گیرد.

جناب رئیس جمهور اشرف غنی!

شاید من بتوانم بگویم که پاکستان از افغانستان چه می خواهد، پاکستان می خواهد تا سیاست خارجی افغانستان را به ویژه در قبال هند کنترل کند و می خواهد تا خط دیورند توسط مردم و دولت افغانستان به عنوان مرز رسمی مورد تایید قرار گرفته و به رسمیت شناخته گردد.

اما جناب رئیس جمهور همه اینها خواب و خیالی بیش نخواهد بود که هیچ وقت تحقق نمی یابد!

طبعا ما باید از کشورهای منطقه و جامعه جهانی بخواهیم تا با ابعاد سیاسی و کشورهای حامی تروریسم مقابله نمایند.

امروز هیولای فرانکشتاین در پوشش تروریسم و افراط گرایی در افغانستان به همان اندازه ساخته و پرداخته آمریکا است که ساخته و پرداخته پاکستان نیز هست.

ارتش پاکستان همچنان به خدمت برای آمریکا در راستای اهداف استراتژیک و حفظ منافع این کشور در جنوب و مرکز آسیا ادامه می دهد.

پاکستان به دنبال اهداف استراتژیک و برنامه های ژئوپولیتیک خود همچنان به استفاده از تروریسم به عنوان ابزار سیاست خارجی خود در افغانستان و منطقه ادامه خواهد داد و واقعیت هم این است که رویکرد دوگانه پاکستان در قبال افغانستان هرگز تغییر نخواهد کرد مگر اینکه در استراتژی واشنگتن در قبال اسلام آباد و رفتارش با پاکستان حامی تروریسم تغییر بزرگی به وجود آید.

.

ما را در تلگرام ، فیسبوک و توئیتر دنبال کنید .

منبع: تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1179

به "شکست غنی در تغییر استراتژی آمریکا ، واشنگتن و اسلام آباد در ساخت هیولای تروریسم نقش دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست غنی در تغییر استراتژی آمریکا ، واشنگتن و اسلام آباد در ساخت هیولای تروریسم نقش دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید