شایع ترین عوامل بروز سکته مغزی

به گزارش سبزوار امروز، به گفته متخصصان 90 درصد سکته های مغزی به علت داشتن سبک زندگی نادرست رخ می دهند، اما در عین حال تشخیص و درمان به موقع این بیماری، شانس بهبودی کامل را در صورت بروز سکته مغزی بالا می برد.

شایع ترین عوامل بروز سکته مغزی

با بی تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پرتنش و پر استرس روزمره، خطر سکته مغزی نیز افزایش می یابد. باید توجه کرد که اگر درمان سکته حاد مغزی در چهار ساعت اولیه صورت گیرد، 30 درصد بیماران بدون ایجاد عوارض و ناتوانی، بهبودی کامل خواهند یافت. به طور میانه 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند.

بعلاوه 80 درصد سکته های مغزی بر اثر لخته خون و 20 درصد بقیه بر اثر خونریزی به وجود می آیند. بیماران سکته مغزی از زمان آغاز علایم تا آغاز درمان نباید بیش از سه تا چهار ساعت را برای درمان دارویی و حداکثر شش ساعت را در موارد درمان آنژیوگرافی از دست بدهند. گفته می گردد که سکته مغزی در کل جهان دومین علت مرگ و اولین علت از کار افتادگی است، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

سکته مغزی مرگ ناگهانی بافت مغز است و یک اورژانس پزشکی محسوب می گردد که می تواند باعث از دست رفتن عملکرد مغز گردد. بعلاوه سکته مغزی به دو علت کلی بروز می نماید؛ ایجاد تنگی و انسداد در رگ های خون رساننده به مغز و بروز خونریزی در اثر آسیب عروقی در مغز. البته بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی نموده اند، توانایی های خود را باز می یابند.

باید توجه کرد که شایع ترین عواملی که سبب بروز سکته های مغزی می شوند عبارتند از فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی به ویژه اختلالات ریتم قلب، کلسترول خون بالا، تنگی عروق گردنی و... است.

علائم سکته مغزی نیز به صورت فلج عمومی بدن رخ می دهد، اما مهمترین علامت این اختلال، اختلال بینایی گذرا در یک یا هر دو چشم، اختلال در راه رفتن، درد و سوزش در یک طرف بدن است. سکته مغزی معمولا با بی حسی صورت و دست و پا، ضعف خفیف و اختلال تکلم همراه است. فرد مبتلا باید در کمتر از سه ساعت به بیمارستان دارای خدمات تخصصی مغز و اعصاب برسد.

از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی در درجه اول سن بیمار است؛ با بالا رفتن سن به علت پیری رگ های مغز، خطر سکته مغزی بسیار بیشتر از دوره جوانی می گردد. عوامل موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالا رفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری های قلبی، بیماری های ارثی، سیگار، چاقی و... هستند. 90 درصد سکته های مغزی به علت داشتن سبک زندگی نادرست رخ می دهد. با بی تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پر تنش و پر استرس روزمره خطر سکته مغزی افزایش می یابد.

بر این اساس متخصصان، کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان می دانند.

باید توجه کرد که تشخیص و درمان به موقع، شانس بهبودی کامل را در صورت بروز سکته مغزی بالا می برد، اما برای این کار حتما باید علایم سکته مغزی را به درستی بشناسیم. بعلاوه کاهش LDL یا سطح کلسترول بد خطرات ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد و سلامت قلب را بهبود می بخشد.

بنابر اعلام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، باید توجه کرد که افراد سیگاری دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته هستند. سیگار کشیدن رگ های خونی و فشار خون را افزایش می دهد و تسریع گرفتگی عروق است. بعلاوه افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، در خطر بیشتری با کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و سکته مغزی روبه رو هستند. عدم فعالیت، اضافه وزن، یا هر دو خطر بروز سکته مغزی و سایر بیماری های مرتبط را بالا می برند.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 18 اسفند 1401 بروزرسانی: 18 اسفند 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2594

به "شایع ترین عوامل بروز سکته مغزی" امتیاز دهید

1 کاربر به "شایع ترین عوامل بروز سکته مغزی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین عوامل بروز سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید