سید حسن نصرالله: ایران برای مقابله با کرونا نیازمند لغو تحریمهاست

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران، سید حسن نصرالله، دبیر کل جنبش حزب الله لبنان شامگاه آدینه (23 اسفند) در خصوص تحولات اخیر منطقه و دنیا و موضوع کرونا در لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله: ایران برای مقابله با کرونا نیازمند لغو تحریمهاست

او در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به اینکه ویروس کرونا به دغدغه اول در سرتاسر دنیا تبدیل شده و منحصر به منطقه غرب آسیا و لبنان نیست، گفت که باید خود را در وسط میدان نبرد با کرونا بدانیم؛ چرا که این نبرد، نبرد یک شهر یا روستا نیست، نبرد دنیای است و کشورها و ملت های دنیا با آن درگیرند و در آن مشارکت دارند و اولویت ها در این شرایط برعهده دولت ها و ملت هاست.

وی ادامه داد: دراین نبرد دشمنانی و کسانی وجود دارد که هدف قرار گرفته اند و کسانی که در این نبرد هدف قرار نگرفته اند، باید با دشمنان به مقابله برخیزند.

سید حسن نصرالله گفت که آنچه که در مورد کرونا همچنان مجهول باقی مانده این است که هنوز بیشتر جوانب آن معین نیست و احتیاج به تحلیل و آنالیز دارد.

او با بیان اینکه نباید در برابر این دشمن و ویروس تسلیم شد، اظهار داش: گزینه ما در این نبرد مقاومت در برابر دشمنی است که به وبایی دنیای تبدیل شده است و نباید در برابر آن از خود تسلیم، ناامیدی و یا سهل انگاری نشان دهیم.

دبیر کل حزب الله لبنان با تأکید بر اینکه همه افراد در لبنان، از دولت گرفته تا شهروندان لبنانی و پناهنده های سوری، باید به وظایف و مسئولیت های خود عمل نمایند، اعلام کرد که در این بین بخش بهداشت، وظیفه مهمیی برعهده دارد چرا که در خط مقدم نبرد با کرونا است.

او در ادامه اضافه کرد که هدف از نبرد اخیر جلوگیری از شیوع کرونا و کاستن از صدمات و خسارت های انسانی و اقتصادی آن است تا زمان پیدا شدن درمان قطعی برای این بیماری است.

سید حسن نصرالله همچنین گفت که در مقطع کنونی آنچه بدان احتیاج داریم همکاری در این نبرد است و ما باید با روحیه اخلاقی به مقابله با کووید 19 بپردازیم.

دبیر کل حزب الله گفت که در این نبرد هیچ مانعی نیست که کسی زبان به انتقاد بگشاید ولی باید از به کارگیری زبانی که منجر به ایجاد کینه و نفرت می گردد، بپرهیزد؛ چرا که ما در برابر نبرد انسانی قرار داریم و ما در این نبرد وظایف دینی، شرعی، اخلاقی و ملی داریم که باید به آن ها عمل کنیم.

او گفت که عمل به تدابیر و دستورالعمل های مربوط به ویروس کرونا نه مستحب بلکه واجب شرعی است و نمی توان به آن ها عمل نکرد. سید حسن گفت که این دستورات باید موبه مو اجرا گردد تا بتوان این ویروس را شکست داد.

دبیر کل حزب الله در ادامه توصیه های خود در باره کرونا گفت: وظیفه شرعی هر شخص این است که جان خود و خانواده اش را حفظ کند و هر کسی که از این وظیفه و عمل بدان عدول کند، مرتکب یکی از گناهان کبیره شده است.

او گفت که در نبرد با کرونا احتیاج به شفافیت و صداقت است و هرکسی که احساس می نماید کرونا گرفته یا علایمش را دارد، باید حقیقت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان را آغاز کند و قرنطینه را آغاز کند.

سید حسن نصرالله به فتوای یکی از مراجع در قم اشاره نمود که گفته بود هرکسی کرونا را به دیگری منتقل کند و فرد مبتلا فوت کند، باید دیه فرد را بپردازد. از این رو به هیچ وجه نباید در این قضیه کذب گفت و واقعیت را کتمان کرد.

او گفت که وزارت بهداشت لبنان در تعامل با کرونا شفاف و صادق بوده و اخباری که در مورد کتمان واقعیت و آمار دقیق از سوی حزب الله و وزارت بهداشت گفته می گردد، کذب است و صحت ندارد.

سید حسن نصرالله از این وزارتخانه خواست به کار خود با روحیه ای که تا به امروز از خود نشان داده ادامه دهد. او به اقدامات مقامات آمریکایی و انگلیس اشاره نمود و گفت که ترامپ و مقامات انگلیس در اعلام آمار کرونا شفاف نبودند و ترامپ حتی کوشش کرد که خطر کرونا را ناچیز نشان دهد.

دبیر کل حزب الله لبنان ادامه داد: در نبرد کرونا، بزرگترین دروغ گو بر روی کره خاکی ترامپ و تیم او است. سید حسن به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد پیشنهاد کمک به ایران نیز اشاره نمود و گفت که ایران احتیاجی به کمک آمریکا برای مقابله با کرونا ندارد، بلکه آنچه این کشور باید بدان عمل کند، لغو تحریم هاست.

سید حسن نصرالله به شماتت رسانه های عربی در خلیج فارس علیه ایران و مقامات این کشور در مقابله با کرونا نیز اشاره نمود و گفت که این کار ناپسندی است؛ چرا که خیلی از آنها در خط مقدم مقابله با این ویروس مبتلا شده اند و شماتت آن ها کار خوبی نیست.

او به لبنانی ها توصیه کرد که در خانه بمانند؛ چرا که بهترین تدبیر لازم برای جلوگیری از این ویروس قرنطینه خانگی است. به گفته وی، باید از خروج بی دلیل از خانه اجتناب کرد مگر برای انجام کارهای ضروری. او همچنین از مردم خواست که در خانه نماز بخوانند و از برگزاری مراسم شادی و سرور و دینی حتی مراسم تشییع شهدا اجتناب کند.

دبیر کل حزب الله لبنان توصیه کرد که در مقابله با کرونا از تجربیات همه کشورها از ایران و چین گرفته تا آمریکا استفاده گردد. سید حسن نصرالله گفت که حزب الله این آمادگی را دارد که همه امکانات و کادر بیمارستانی و پزشکی خود و همه توانمندی های انسانی و مؤسساتی را در اختیار دولت و وزارت بهداشت قرار بدهد تا بتوانند با کرونا مقابله نمایند.

او گفت که دولت لبنان نبرد با کرونا را مدیریت می نماید و اگر تصمیم بگیرد که وقت آن رسیده است که اعلام شرایط اضطراری کند، این مسئله، مسؤولیت آن است و مخیر است.

سید حسن در بخشی از سخنان خود نبرد با کرونا را نبردی دانست که در آن به صبر و بردباری و امید و استقامت و اداره احتیاج است و ایمان به خدای متعال در این نبرد، سلاح بُرنده ای است.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه از بانک های لبنان خواست به وظایف و مسؤولیتهای خود عمل نمایند. او کارمندان و رؤسای بانک را خطاب قرار داد و گفت: شما پول زیادی دارید و سود زیادی به دست آورده اید. وقت آن رسیده است که به مسؤولیت خود عمل کنید. شما باید اولین کسی باشید که دست کمک را به سوی حکومت و بخش بهداشت دراز کنید تا مردم مقاومت کند و کشور در این نبرد پیروز گردد.

او گفت که ایجاد ترس و اضطراب در بین مردم و اشاعه اخبار کذب و یأس در بین آن ها جرم است و همه باید در برابر آن قوی باشد و نباید دچار تزلزل و سستی اراده شوند. سید حسن به موضوع قرض دریافت دولت از منابع اقتصادی خارجی نیز اشاره نمود و گفت که اگر شرایط با حاکمیت و منافع و مصالح ملی در تضاد است، مانعی در اینکه قرض بگیرد حتی از صندوق بین المللی پول، وجود ندارد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به حملات تروریستی آمریکا علیه نیروهای مقاومت در عراق اشاره و آن را محکوم کرد. او گفت: جنایتی که نظامیان آمریکایی در عراق مرتکب شدند، پاسخ عراقی ها را درپی خواهد داشت؛ عراقی هایی که زیستن در سایه خفت و خواری اشغالگران را برنمی تابند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1229

به "سید حسن نصرالله: ایران برای مقابله با کرونا نیازمند لغو تحریمهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سید حسن نصرالله: ایران برای مقابله با کرونا نیازمند لغو تحریمهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید