رتبه 72 ایران در آمادگی برای هوش مصنوعی

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران، ستار هاشمی امروز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید، به نقش هوش مصنوعی در توسعه مالی کشورها اشاره نمود و گفت: امروز موضوع بیگ دیتا و حجم داده به صورت شگفت انگیزی در حال رشد است و این مفهوم در کنار بسترهای پردازشی اطلاعات به عنوان مزیت رقابتی کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

رتبه 72 ایران در آمادگی برای هوش مصنوعی

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان انقلاب صنعتی چهارم را معادل عصر محاسبات می دانند، گفت: هم اکنون شاهد رشد و تبادل اطلاعات در عصر فضای مجازی هستیم و آمارها نشان می دهد در هر دقیقه بیش از 188 میلیون ایمیل در دنیا جابجا می گردد. در همین حال میزان دانلود اپلیکیشن های کاربردی به ازای هر دقیقه 190 هزار بار اعلام شده است و پیش بینی می گردد تا خاتمه سال 2020 در هر ثانیه کاربران بیش از 1.7 مگابیت داده فراوری نمایند.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز موضوع هوش مصنوعی و مباحث مربوط به پردازش و شبکه های عمیق مورد توجه کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته است، گفت: نفوذ هوش مصنوعی در زندگی بشر در حال رخ دادن است و اتفاقاتی که به واسطه این مفهوم در دنیا در حال رخ دادن است، می تواند بسیاری از مفاهیم را دگرگون کند.

وی گفت: برای مثال مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک هم اکنون به وسیله ابزارهای هوش مصنوعی با کمترین میزان اشتباه در حال اجرا است. نقش این فناوری در پیش بینی بیماری ها نیز قابل توجه است.

هاشمی هوش مصنوعی را یکی از محورهای اصلی تحول دیجیتال بیان کرد و گفت: دیر یا زود شاهد خواهیم بود که اتومبیل های خودران، صنعت بیمه را متوقف می نمایند و یا حوزه پزشکی ما با هوش مصنوعی متحول می گردد. مطالعه مرکز تحقیقاتی مک کینزی نشان می دهد که تا سال 2030 هوش مصنوعی جایگزین 30 درصد از نیروی انسانی می گردد و بسیاری از صنایع از این فناوری استفاده خواهند کرد.

وی درباره تأثیرات هوش مصنوعی در اقتصاد نیز گفت: سهم هوش مصنوعی در اقتصاد دنیا 25.5 تریلیون دلار تا سال 2030 پیش بینی می گردد که 10 درصد آن مربوط به کشورهای توسعه یافته آسیایی و 2 درصد این سهم مربوط به خاورمیانه است.

هاشمی گفت: ایران صندلی مناسبی در بحث آماده بودن برای جذب حوزه هوش مصنوعی ندارد و آمادگی لازم در این خصوص دیده نمی گردد. ما امکان جذب فارغ التحصیلان این حوزه و نیز ایجاد انگیزه مشوقی برای این بخش نداریم.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: ایران در آمادگی جذب هوش مصنوعی رتبه 72 را در کل دنیا دارد.

وی گفت: با تأکید وزیر ارتباطات روی حوزه هوش مصنوعی انتظار می رود جهت گیری و راهبردهای این حوزه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ترسیم گردد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به چالش های موجود بر سر راه هوش مصنوعی گفت: بسیاری از مدیران ما آشنایی کافی و لازم با این حوزه ندارند و آن را جدی نمی گیرند. در حوزه اُپن دیتا نیز اگر چه کوشش های خوبی اجرا شده اما آمارها و خروجی ها خوب نیست.

هاشمی عدم توجه به رگولاتوری و قوانین مرتبط با هوش مصنوعی و نیز حق امتیاز و مالکیت فکری را از دیگر چالش های این حوزه بیان کرد و گفت: کمبود آزمایشگاه های پردازشی از دیگر مواردی است که در کشور در این حوزه باید به آن توجه گردد و باید احتیاج به بستر پردازش اطلاعات را برطرف کنیم.

وی توضیح داد: سرعت یادگیری ماشین بیشتر از انسان است و چنانچه این چالش ها را حل نکنیم، هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای سیستم های هوشمند ما خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1091

به "رتبه 72 ایران در آمادگی برای هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه 72 ایران در آمادگی برای هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید