دوئل نفسگیر بازی های ایرانی موبایل روی کافه بازار

به گزارش سبزوار امروز، کافه بازار بعد از حدود 10 سال فعالیت یعنی از سال 89 تا سال 98، بیش از 43 میلیون کاربر دارد. در این مدت تعداد اپلیکیشن ها و بازی های عرضه شده هم رشد چشمگیری داشته، به شکلی که تا پایان سال 98 حدود 127 میلیون نرم افزار و بازی در دسترس کاربران کافه بازار قرار گرفته است، اما در مقایسه با برنامه ها، بازی ها میانگین نصب بیشتر و درآمد بالاتری به ازای هر تراکنش دارند. از مجموع 40 هزار برنامه و بازی فروشی موجود روی کافه بازار، 81 درصد آن ها برنامه و 19 درصد بازی هستند با این حال در انتهای سال 98، میانگین نصب فعال بازی ها، 4300 نصب فعال و برای برنامه ها 2800 نصب فعال است. از طرفی میانگین مبلغ ریالی هر تراکنش در بازی ها 1.88 برابر میانگین تراکنش در سایر برنامه ها است. طبق این آمار یک سوم از درآمد توسعه دهندگان در سال 98 به توسعه هندگان بازی ها اختصاص دارد و سهم بازی ها یک پنجم از کل تراکنش ها است. در سال 98، با وجود کاهش تعداد فروشندگان، تعداد خریداران بازی افزایش پیدا کرده است و به طور متوسط برای هر بازی موجود روی کافه بازار 125 خریدار و برای هر برنامه 93 خریدار وجود داشته است. از طرفی میانگین تکرار خرید هر خریدار در بازی ها به نسبت سال 97 هم افزایش پیدا کرده است.

دوئل نفسگیر بازی های ایرانی موبایل روی کافه بازار

تحلیل رفتار خریداران بازی روی کافه بازار

آخرین اطلاعاتی که از صنعت ساخت بازی های ایرانی موبایل به دست آمده، نشان می دهد در انتها سال گذشته 18 هزار بازی فعال روی کافه بازار وجود داشته است که در کل 670 میلیون مرتبه دانلود یا بروزرسانی برای آن ها اجرا شده است. تعداد کاربرانی که به طور مداوم از کافه بازار برای موبایل خود بازی می خرند 83 میلیون بوده است. این افراد همچنین حاضر هستند امکانات و محتوا های پولی موجود در بازی ها را خریدار کنند به شکلی که تا انتها سال 98، حدود شش میلیون خرید این دسته محتوا ها انجام گرفته است.

تحلیل شانس بازی ها برای فروش بیشتر

رقابت برای ساخت و فروش بازی بین هفت هزار و 700 توسعه دهنده انجام می شود و طبیعی است که همه آن ها به یک اندازه خوش شانس نباشند اما همگی تلاش می کنند از مجموع 69 میلیارد تومان درآمد خالص فروش بازی های موبایل سهم بیشتری برای خود بردارند. برای رسیدن به این هدف غیر از شانس و البته ذوق و سلیقه توجه به یک سری نکات ضروری به نظر می رسد. مثلا باید بدانید به طور کلی بازی ها بخش مهمی از درآمدشان را در همان ماه های ابتدای عمر خود به دست می آورند. وقتی داغ و تازه از تنور بیرون می آیند. هر چقدر از زمان عرضه می گذرد به طور طبیعی رشد درآمد آن ها کاهش پیدا کرده و بالاخره متوقف می شود.

ساخت، عرضه و فروش بازی در کافه بازار یک سرمایه گذاری زودبازده به حساب می آید؛ به این ترتیب که وقتی بازی عرضه می شود، به طور میانگین در همان شش ماه اول کار حدود 53درصد از کل درآمد خود را به دست می آورد. بازی های معمایی و امتیازی سریع تر از بقیه بازی ها به بالاترین میزان رشد درآمد خود می رسند و بعد از آن آرام آرام به دست فراموشی سپرده می شوند در حالی که بازی های تولید شده در دسته خانوادگی و اکشن معمولا دارای طول عمر بیشتری هستند. به طور کلی می توان گفت 80درصد بازی ها تا چهار سال پس از انتشار همچنان مشتری دارند و سازنده می تواند از آن ها درآمد کسب کند، اما اگر بخواهیم این موضوع را در بازه شش ماهه بررسی کنیم باید گوییم کمترین میزان رشد درآمد به دسته بازی های ماجرایی تعلق دارد و بیشترین شانس کسب درآمد در همان شش ماه اول عرضع به بازی های حوزه کلمات و دانستنی ها تعلق دارد.

20 ماه پس از انتشار بازی روی کافه بازار، همچنان می توان به کسب درآمد از آن ها امیدوار بود. اطلاعات کافه بازار نشان می دهد نیمی از درآمد تولیدکنندگان در چنین بازه زمانی به دست آمده است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که نیمی از بازی های ایرانی تا سال دوم انتشار خود همچنان مشتری دارند.

همزمان با انتشار ویروس کرونا و خانه نشینی اجباری مردم، شاهد رشد خرید بازی های موبایلی در کافه بازار هستیم. آمار ها نشان می دهد از آذرماه سال گذشته تا انتها سال، با رشد ناگهانی خرید بازی های موبایل در طول سال روبرو بوده ایم اگرچه میزان رشد بازی هایی با موضوع استراتژی، خانوادگی، تفننی و اکشن کمتر بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1509

به "دوئل نفسگیر بازی های ایرانی موبایل روی کافه بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوئل نفسگیر بازی های ایرانی موبایل روی کافه بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید