جَنگِ بزرگِ جزیره ای کوچک علیه زباله های پلاستیکی

به گزارش سبزوار امروز، دومینیکا جزیره کوچکی در کارائیب نیز این روزها در حال مبارزه ای بزرگ علیه زباله های پلاستیکی است.

جَنگِ بزرگِ جزیره ای کوچک علیه زباله های پلاستیکی

به گزارش سبزوار امروز، نخست وزیر دومینیکا اخیرا ظهار داشت که این کشور قصد دارد به عنوان یکی از جامع ترین ممنوعیت های پلاستیکی در دنیا استفاده از تمام ظروف پلاستیکی رایج، ظروف یونولیتی و دیگر لوازم از این قبیل نظیر نی ها، چنگال ها و چاقوهای پلاستیکی را ممنوع کند.

روزولت اسکریت، نخست وزیر دومینیکا، کشوری که به خاطر جنگل های بارانی شاداب و گیاهان و جانوران متنوع خود لقب جزیره طبیعت را گرفته است گفت: این کشور احتیاج جدی به حفاظت در برابر آلودگی های پلاستیکی دارد.

فهرست اقلام ممنوعه هنوز تکمیل نشده است اما اسکریت تاکنون ظروف پلاستیکی و یونولیتی و فنجان ها و دیگر ظروف از این دست را به عنوان اقلام ممنوعه اعلام نموده است.

ممنوعیت پلاستیک ها تنها بخشی از ابتکارات دومینیکا برای تبدیل شدن به اولین کشور مقاوم در برابر شرایط اقلیمی است و سال گذشته پس از این که طوفان ماریا این جزیره را ویران کرد، اتخاذ شد.

نشریه تخصصی نشنال جئوگرافیک تاثیر ممنوعیت پلاستیک در دومینیکا بر حیات وحشِ این جزیره به خصوص نهنگ های عنبر مهاجر که تابستان را در آب های گرم اطراف جزیره می گذرانند، مثبت دانسته است. چرا که پلاستیک های شناور در این آب ها اکثرا برای این نهنگ ها به ویژه نهنگ های جوانتر مزاحمت ایجاد می نمایند.

به گزارش هافینگتن پست، دومینیکا پس از اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، شیلی و ... جدیدترین کشوری است که اخیرا اقداماتی برای مقابله با رشد فزاینده زباله های پلاستیکی صورت داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 128

به "جَنگِ بزرگِ جزیره ای کوچک علیه زباله های پلاستیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جَنگِ بزرگِ جزیره ای کوچک علیه زباله های پلاستیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید