جایی آن طرف پرچین رونمایی شد

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران، آئین رونمایی از کتاب جایی آن طرف پرچین، شنبه 16 اسفندماه با حضور محمدمهدی دادمان؛ رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، احسان عباسلو؛ نویسنده و منتقد ادبی، راضیه تجار؛ نویسنده و منتقد ادبی، سارا عرفانی؛ دبیر کانون بانوی فرهنگ، نیلوفر مالک؛ نویسنده اثر و جمعی از نویسندگان در کانون بانوی فرهنگ برگزار گردید.

جایی آن طرف پرچین رونمایی شد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

رئیس حوزه هنری در این برنامه ضمن قدردانی از اقدامات کانون بانوی فرهنگ، گفت: دنیا فرهنگ عرصه رقابت ایده های نظری است. ایده هایی که در دنیایی فرهنگ رقابت دارند در صورتی تفوق پیدا می نمایند که در جامعه تسلط یابند. امروزه در فضای فرهنگ با مسأله تفسیر معنای زندگی روبه رو هستیم و رقابت حول این مفهوم شکل گرفته است.

وی ادامه داد: محور بسیاری از گفته ها و اندیشه های اهل فرهنگ و متفکران در این حوزه بر مدار فهم معنای زندگی شکل گرفته است. اهمیت کارهایی مانند کانون بانوی فرهنگ در این است که به ضرورت و اهمیت اجتناب ناپذیر تفسیر معنای زندگی پی برده است. آنچه در اینجا اهمیت دارد، تفسیر معنای زندگی توسط یک نگاه زنانه است و ما به این نگاه احتیاج داریم؛ نگاهی که برآمده از یک زن ایرانی است و زندگی در نگاه او روایت می گردد.

دادمان در انتها اظهار کرد: امروزه بیش از هر چیز باید این مسأله مهم را درنظر داشت که دیگر نباید از دولت و ساختارهای دولتی انتظار زیادی داشت و باید به حرکت های مستقل و مردمی براساس مردم سالاری دینی در حوزه فرهنگی توجه کرد.

داستان جایی آن طرف پرچین مربوط به دهه پنجاه و پیش از انقلاب است. راوی داستان دختری به نام بیتاست که ده سال دارد. او همراه مادر و برادرش بهرام که یکسال از او بزرگتر است با دایی و همسر او در شهرکی که متعلق به ارتش است، زندگی می نمایند. دایی افسر ارتش است و در پادگان آن منطقه که نامش نفت سفید است، خدمت می نماید. آن ها گماشته ای به نام عطا دارند. بچه ها با عطا ارتباط خوبی دارند. بهرام و بیتا، همسن و همکلاس ستاره و شهاب بچه های سرهنگ گشتاسی هستند.

شهاب به پشتوانه پدرش که مافوق بقیه افسران منطقه است، هر کار بخواهد می نماید و گاهی باعث آزار بهرام و بیتا می گردد. شهاب با بهرام مدام در حال جنگ است و یکبار هم بهرام را حسابی کتک می زند. بهرام از ترس دایی که زیردست سرهنگ است جرأت ندارد جواب کارهای شهاب را بدهد. عطا چند بار به یاری بهرام و بیتا آمده و آن ها را از دست شهاب نجات داده و این کار تخم کینه را نسبت به عطا در دل شهاب کاشته است.

جایی آن طرف پرچین داستان روابط آدم ها در منطقه ای دور از مرکز است. یک جامعه کوچک که شبیه جامعه ایران قبل از انقلاب است.

این کتاب در 72 صفحه با شمارگان یک هزار و 250 نسخه از سوی انتشارات سوره مهر برای گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1910

به "جایی آن طرف پرچین رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایی آن طرف پرچین رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید