تهرانی ها تابستان را بدون هوای پاک سپری کردند

به گزارش سبزوار امروز، تهران (پانا) - هوای مرکز طی تابستان امسال 22 روز در شرایط آلوده قرار داشت که از میان آلاینده اُزن 17 روز و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون پنج روز هوای مرکز را آلوده کردند و در هیچ روزی در شرایط پاک قرار نگرفت.

تهرانی ها تابستان را بدون هوای پاک سپری کردند

کیفیت هوای تهران طی سه ماه تابستان سال جاری 71 روز در شرایط قابل قبول و 22 روز در شرایط آلوده قرار داشت که در این میان سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس 21 روز و سهم هوای ناسالم برای همه افراد جامعه یک روز بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده ازن 17 روز و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون پنج روز آلاینده شاخص هوا و دلیل اصلی آلودگی هوای مرکز طی تابستان سال جاری بودند. هرچند که غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون طی چهار روز دیگر از تابستان سال جاری هم از حد مجاز فراتر رفت اما به دلیل آنکه طی آن چهار روز آلاینده ازن شاخص بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت به نام آلاینده اصلی هوا اعلام شد.

تیرماه سال جاری با ثبت 14 روز آلوده، آلوده ترین ماه طی تابستان سال جاری بود همچنین آلوده ترین روز طی تابستان سال جاری در 18 تیرماه ثبت شد که آلاینده شاخص ازن با میانگین 162 هوای مرکز را برای همه افراد جامعه آلوده کرد. گفتنی است این تنها روز از تابستان سال جاری بود که کیفیت هوای مرکز در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه ثبت شد.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی تابستان تهرانی ها 56 روز هوای قابل قبول، 35 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روز هوای ناسالم برای همه افراد جامعه را تجربه کردند و در تمام این روزهای آلوده به استثنای دو روز، شاخص آلاینده هوا آلاینده ازن بود که 35 روز از تابستان سال گذشته را برای گروه های حساس و همه افراد جامعه آلوده کرده بود.

تابستان سال 98 هم کیفیت هوای مرکز 75 روز در شرایط قابل قبول، 17 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه قرار داشت که دلیل اصلی آلودگی هوای تهران در تمام این 18 روز افزایش غلظت آلاینده ازن بود.

ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودروهای دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همچنین استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.

هرچند آلاینده ازن در فصل گرم سال و در پی تابش مستقیم نور خورشید تولید می شود اما در پی پیش بینی پاییز گرم و کم بارش در سال جاری، حسین شهیدزاده - مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران- گفته است که این شرایط آب و هوایی می تواند طی پاییز سال جاری تاثیر منفی بر کیفیت هوای مرکز نسبت به سال های قبل بگذارد؛ به طوری که اگر دمای هوا طی پاییز مشابه دمای تیر و مرداد باشد، امکان دارد آلاینده ازن در مهرماه هم تولید شود، اتفاقی که قبلا نیفتاده است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا قابل قبول(سالم) یا میانه، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2185

به "تهرانی ها تابستان را بدون هوای پاک سپری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها تابستان را بدون هوای پاک سپری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید