تاریخ شهادت امام سجاد (ع) چه روزی است؟

به گزارش سبزوار امروز، امام سجاد (ع) چهارمین امام شیعیان و فرزند امام حسین (ع) است که تاریخ دقیق شهادت ایشان مشخص نمی باشد. امام سجاد (ع) در کربلا اسیر و به شهادت رسیدند.

تاریخ شهادت امام سجاد (ع) چه روزی است؟

خبرنگاران | سرویس مذهبی - امام سجاد (ع) مشهور به سیدالساجدین چهارمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت است که پس از اسارت توسط امویان به شهادت رسید. درباره تاریخ شهادت آن حضرت بزرگوار اختلافاتی وارد است و بر همین اساس روایات مختلفی در این باره وجود دارد.

علی بن حسین بن علی بن ابی طالب، معروف به امام سجاد و امام زین العابدین، چهارمین امام شیعیان و فرزند امام حسین (ع) است. بنا بر قول مشهور امام سجاد (ع) در سال 38ق متولد شده است که در این صورت بخشی از حیات امام علی (ع) و نیز دوران امامت امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) را درک نموده و ناظر کوشش معاویه برای تحت فشار گذاشتن شیعیان در عراق و دیگر نقاط بوده است. اما در بعضی اخبار سن امام را کمتر از آنچه مشهور است، دانسته و تولد امام را در حدود سال 48ق گفته اند. گرچه این اخبار در منابع متعددی نقل شده، اما شواهدی وجود دارد که مانع از قبول آنهاست، مثلا اینکه مشهور مورخان و سیره نویسان تولد وی را در سال 38 ذکر نموده اند که بر مبنای آن، سن امام در واقعه کربلا، 23 سال دانسته شده است.

امامت امام سجاد (ع) با شهادت امام حسین (ع) در عاشورای سال 61ق شروع شد و تا زمان شهادتش، یعنی سال 94 یا 95ق ادامه داشت. در منابع تاریخی تعداد فرزندان امام سجاد (ع) 15 نفر ذکر شده که 11نفر آنها پسر و 4 نفر دختر بوده اند.

چگونگی به شهادت رسیدن امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) در واقعه کربلا و در روزی که امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیدند، به شدت بیمار بود به گونه ای که در مواردی که می خواستند او را به قتل برسانند. لشکر عمر بن سعد پس از شهادت امام حسین(ع) او را همراه اسیران کربلا به کوفه و شام بردند. خطبه امام سجاد (ع) در شام باعث آگاهی مردم از صندلی اهل بیت شد. بنابر روایات شیعه، امام سجاد(ع) به دستور ولید بن عبد الملک با سمّ به شهادت رسید. مدفن وی در قبرستان بقیع کنار قبر امام حسن مجتبی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) است.

تاریخ به شهادت رسیدن امام سجاد (ع)

همان طور که در روز تولد حضرت زین العابدین علیه السلام در بین مورّخین اختلاف است، در روز و سال شهادت او نیز اختلاف وجود دارد. دامنه این اختلاف از سال 92 هجری تا سال 100 هجری است، اما آنچه از همه مشهورتر است، یکی سال 94 هجری است که آن را به مناسبت ارتحال فقهای بیشماری از اهل مدینه، سنه الفقهاء نامیده اند و دیگری سال 95 هجری.

حسین فرزند امام علی بن الحسین علیه السلام وفات پدر خود را در سال 94 اعلام نموده است و بر این اساس بزرگانی نظیر شیخ مفید و شیخ طوسی و محقق اربلی و ابن اثیر نیز همین نظر را داشته اند.

اما بر اساس روایتی که ابوبصیر از امام جعفر صادق علیه السلام نقل نموده است، امام فرموده است: حضرت علی بن الحسین علیه السلام در حالی که 57 ساله بودند از جهان رفت و این واقعه در سال 95 هجری رخ داد.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1841

به "تاریخ شهادت امام سجاد (ع) چه روزی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ شهادت امام سجاد (ع) چه روزی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید