برنامه ریزی های مقدماتی حج تمتع 1401 در سازمان حج و زیارت

به گزارش سبزوار امروز، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت از شروع برنامه ریزی جهت حج تمتع 1401 اطلاع داد.

برنامه ریزی های مقدماتی حج تمتع 1401 در سازمان حج و زیارت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهار داشت: از آنجا که از ماه ها قبل برنامه ریزی های حج تمتع شروع می گردد به همین منظور متناسب با دستورالعمل های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی درخصوص انجام واکسیناسیون حجاج، دستورالعملی صادر شد و توصیه گشت افرادی که مشمول دریافت دوز سوم واکسن کرونا می باشند نیز از واکسن آسترازنکا تزریق گردد.

وی درباره این دستورالعمل و تصمیمی که برای واکسن زائران با توجه به مقررات نو عربستان گرفته شده است، اظهار کرد: پیرو دستورالعمل وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، سازمان حج و زیارت نیز اظهار داشت با توجه به این که هنوز شرایط حج و بعلاوه تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان تعیین نشده است، مدیران حج و زیارت استان ها و مدیران کاروان ها به افرادی که قبلا برای حج ثبت نام نموده اند و در نوبت تشرف هستند و از طرفی، مشمول فراخوان وزارت بهداشت می شوند، برای دُز سوم یا همان یادآور از واکسنی استفاده نمایند که مورد تایید وزارت بهداشت عربستان است.

وی بعلاوه گفت:از آنجایی که سهیمه حج آینده هنوز معلوم نشده و ما نمی دانیم چه تعداد از آن افراد قرار است به حج اعزام شوند، بنابراین توصیه کردیم حالا که تزریق دز سوم در کشور برای یک سری از گروه های سنی شروع شده است، در زمان تزریق دُز سوم واکسن کووید حتما دستورالعمل های اعلامی از سوی کشور میزبان را مدنظر قرار دهند.

رضایی افزود: برای افرادی هم که به لحاظ زمانی هنوز امکان دریافت دُز سوم را ندارند، با هماهنگی وزارت بهداشت در آینده برنامه ریزی می کنیم.

در دستورالعملی که به دست کارگزاران و آژانس های زیارتی رسیده، آمده است: از آن جا که برنامه ریزی عملیات حج تمتع 1401 در دستور کار سازمان حج و زیارت است و یکی از مواردی که به طور ویژه مدنظر است، موضوع واکسیناسیون کرونا آن هم با درنظر گرفتن قوانین کشور عربستان است و براساس قوانین فعلی، ورود اتباع کشور های مختف برای انجام مناسک حج تمتع و یا عمره مفرده مشروط به تزریق دو دز واکسن از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است و از آن جا که بسیاری از مردم کشور های مختلف، از جمله ایران در برنامه واکسیناسیون سراسری خود از واکسن های مختلف استفاده می نمایند، بر همین اساس دولت عربستان ورود به این کشور را برای این دسته از افراد به تزریق دُز یادآور از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط نموده است.

نظر به این که از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت کشور میزبان، واکسن آسترازنکا، در سبد واکسیناسیون کشورمان است؛ لذا موارد زیر برای اقدام لازم و آگاهی بخشی شایسته به ثبت نام شدگان و متقاضیان سفر حج ابلاغ می گردد:

افرادی که در برنامه واکسیناسیون کشوری هر دو دُز واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نموده اند، به اقدام خاصی احتیاج ندارند و مطابق دستورالعملی که در این خصوص ابلاغ خواهد شد، اقدام می نمایند.

به افرادی که دو دُز واکسن خود را از سایر واکسن ها دریافت نموده اند و در حال حاضر جزو گروهی هستند که در فراخوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گروه های مشمول دریافت دُز یادآور هستند، توصیه می گردد تا دُز یادآور را از واکسن آسترازنکا مطابق با شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تزریق نمایند.

به منظور پیش بینی تأمین واکسن مورد احتیاج برای افرادی که تا فروردین 1401 مشمول دریافت دُز یادآور نمی شوند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکاتبه شده است تا این دسته از افراد بتوانند در فروردین ماه سال آینده دُز سوم واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نمایند.

مدیران حج و زیارت بعلاوه از مدیران کاروان حج خواسته اند از هم اکنون نسبت به اطلاع رسانی به متقاضیان حج تمتع 1401 اقدام نمایند تا با درنظر گرفتن شرایط اعلام شده و در فرصت مناسب به ایمن سازی خود در مقابل بیماری کووید اقدام نمایند.

در این دستورالعمل بعلاوه یادآور شده است: اعزام متقاضیان حج تمتع در سال آینده به امضای تفاهم نامه بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج و عمره عربستان و به مقدار سهمیه مورد توافق و مطابق تعلیمات ابلاغی از سوی وزارت حج و عمره این کشور منوط خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2291

به "برنامه ریزی های مقدماتی حج تمتع 1401 در سازمان حج و زیارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی های مقدماتی حج تمتع 1401 در سازمان حج و زیارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید