آشنایی با الرت (Alert) در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه دنیا

به گزارش سبزوار امروز، الرت یک سکونتگاه نظامی و علمی در شمال شرق جزیره السمیر در کانادا است که به عنوان شمالی ترین نقطه مسکونی دائمی جهان شناخته می‌شود. این سکونتگاه در فاصله 817 کیلومتری قطب شمال و در عرض جغرافیایی 82 درجه و 30 دقیقه قرار دارد. الرت از سال 1950 تاکنون مسکونی بوده و در حال حاضر توسط نیروهای مسلح کانادا و سازمان هواشناسی کانادا اداره می‌شود. همچنین یک ایستگاه مشاهده جوی بین‌المللی و یک فرودگاه نظامی نیز در الرت وجود دارد.

ساکنان الرت همگی کارمندان نظامی و علمی هستند که به صورت موقت و با دوره‌های شش ماهه در این سکونتگاه خدمت می‌کنند. تعداد ساکنان الرت بستگی به فصل دارد و معمولاً بین 50 تا 70 نفر متغیر است. زندگی در الرت با چالش‌های زیادی همراه است، از جمله دمای پایین، باد شدید، تاریکی طولانی، دورافتادگی از خانواده و دوستان و عدم دسترسی به امکانات رفاهی. با این حال، ساکنان الرت با همکاری و همدلی با این شرایط سخت کنار می‌آیند و به عنوان گروه شمال‌پایان (Northern Enders) شناخته می‌شوند.

آشنایی با الرت (Alert) در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه دنیا

از سفر با تور کانادا ارزان قیمت لذت ببرید.

الرت در کانادا در حدود 800 کیلومتری قطب شمال قرار گرفته است و جامعه ای که در این منطقه زندگی می نمایند، شمالی ترین سکونتگاه دائمی انسانی در جهان را تشکیل می دهند. نزدیک ترین منطقه مسکونی دیگری که به الرت نزدیک باشد، در 540 کیلومتری جنوب آن در گرینلند قرار گرفته است در حالیکه نزدیک ترین شهر کانادایی بیشتر از دو هزار کیلومتر از آن دورتر است! الرت به اندازه ای به قطب شمال نزدیک است که حتی نمی تواند به وسایل ارتباطی هم متصل گردد چرا که مدار آن ها در پایین تر افق قرار گرفته است.

جالب است بدانید که چندین ماه در سال الرت در کانادا در تاریکی مطلق قرار گرفته است و چندین ماه در سال هم خورشید هیچ وقت آسمان را ترک نمی کند، با این وجود بیشتر از 30 در جه بالاتر از افق در هنگام ظهر بالا نمی آید. سرزمین الرت همواره یخ زده است و سرتاسر آن پوشیده از برف، این وضعیت تا 10 ماه از سال ادامه دارد. زمستان های این منطقه به شدت سخت و سرد است تا جایی که درجه هوا در اکثر اوقات 30 درجه زیر صفر است. در اوج تابستان هم، دمای هوا تنها چند درجه بالاتر از نقطه انجماد است، بنابراین مردم الرت در کانادا هیچ وقت روی گرما را نمی بینند.

با این حال باید بدانید که علیرغم شرایط بسیار متفاوت زندگی در این منطقه، ده ها نفر در این منطقه از زمین زندگی می نمایند. خوشبختانه، الرت خانه دائمی آن ها نیست بلکه آن ها این منطقه را برای کار انتخاب نموده اند. این انسان های سرد که به آن ها لقب یخی های منتخب داده شده است، افرادی از نیروی ارتش کانادا هستند که در واقع یک ایستگاه در این منطقه درست کر ده اند تا بتوانند شرایط الرت را مورد تحقیق و آنالیز قرار بدهند.

نام الرت از روی کشتی ای به نام الرت اچ ام اس، کشتی بریتانیایی ای برداشته شده است که در زمستان سال های 1875 تا 1876 در نزدیکی الرت کمپ زده بود. کاپیتان این کشتی شخصی به نام جرج نارس (George Nares) بود و خدمه این کشتی هم اولین مردمانی بودند که توانستند به منتهای الیه شمالی جزیره السمر برسند.

در سال 1950 در این منطقه ایستگاه آب و هوایی تاسیس شد و نیروهای ارتش هم 8 سال بعد به این منطقه وارد شدند. در طول دوران جنگ سرد، الرت در کانادا از نظر استراتژیکی بسیار پر اهمیت شد چرا که تنها نقطه در آمریکای شمالی بود که به ناحیه شمال غربی شوروی سابق نزدیک بود. در حقیقت الرت به مسکو نزدیک تر است تا به اتاوا در کانادا چرا که این منطقه تا مسکو 4000 کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله آن تا اتاوا در کانادا 4150 کیلومتر است. مجاورت الرت در کانادا به شوروی سابق به نیروی های آمریکایی- کانادایی و استرالیایی- نیوزیلندی این فرصت را داد تا با هم بتوانند متحد شوند و بتوانند شبکه ارتباطی روسیه ای ها را استراق سمع نمایند.

زمانی پرسنلی که در الرت در کانادا کار می کردند، حدود 215 نفر بودند اما به مرور به خاطر کمبود بودجه، تعداد آن ها به 74 نفر کاهش پیدا کرد. با این حال در فصل تابستان، جمعیت آن ها دوباره بیشتر از 100 نفر می گردد. یکی از روزنامه ها به نام روزنامه خوشید (The Sun)، در روز 14 نوامبر سال 2004 مقاله ای درباره زندگی در الرت نوشت تا بتواند خوانندگان را با شرایط زندگی در این منطقه آشنا کند که تکه ای از این مقاله را در زیر می خوانیم:

افرادی که در الرت در کانادا هستند، سرباز و بیشتر آن ها داوطلب هستند که 6 ماه کامل را کار نموده و 3 هفته استراحت می نمایند. شاید در گذشته مقدار غذا در این منطقه زیاد نبود با این حال امروزه غذا به خوبی جاهای دیگر است. تلویزیون هایی که در جاهای مختلف هستند، کانال های ما را از تلویزیون های زنده نشان می دهند. گوش دادن به رادیو هم یکی دیگر از فعالیت هایی است که در اوقات فراغت در این منطقه می توان داشت. غروب ها در الرت در کانادا می توان فعالیت های بسیار خاصی داشت که مثلا انجام بازی های کامپیوتری یکی از آن هاست. همان طور که در بالا هم گفته شد بیشتر افرادی که به این منطقه می آیند خودشان داوطلب شده اند تا به این منطقه دور افتاده و منحصر بفرد بیایند، حالا به آن ها لقب یخی های منتخب را داده اند.

تنها راه حمل و نقل اشیا یا هر چیزی در این جا فقط از روش هوایی است. هر ساله RCAF 225 پرواز را به الرت برای رساندن دو میلیون لیتر سوخت و 300 تن محمول به این منطقه انجام می دهد. در کنار پروازهایی که به طور هفتگی انجام می شوند، مواد غذایی سالی دو بار در حجم های بالا به این منطقه آورده می گردد. افرادی که به این منطقه آورده می شوند و یا به طور داوطلبانه می آیند، باید واقعا تحمل بالایی داشته باشند، اگر نتوانند با دور افتادگی این منطقه کنار بیایند، فورا برگردانده می شوند.

بودن و زندگی کردن در الرت در کانادا هم فوق العاده و هم بسیار عالی و هیجان انگیز است، ولی باید بدانید که چطور خودتان را سرگرم نگه دارید وگرنه خیلی زود دچار افسردگی می شوید. یکی از آفیسرهایی که در این منطقه است به نام سرج اولت در این باره می گوید: ما سعی می کنیم تا در ساعت های بیکاری، افراد را با هم آشنا کنیم و بین آن ها ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم همه با هم از پس شرایط سخت این جا بربیاییم.

انتشار: 30 فروردین 1402 بروزرسانی: 30 فروردین 1402 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 520

به "آشنایی با الرت (Alert) در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با الرت (Alert) در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید