شروع آنالیز و پایش آثار تاریخی چالدران

به گزارش سبزوار امروز، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری 3 آبان با اعلام این مطلب اظهار کرد: اقدامات لازم برای شروع این پایش ها از 30 مهرماه امسال شروع شده و تا چند هفته این کار ادامه خواهد داشت.

شروع آنالیز و پایش آثار تاریخی چالدران

او اضافه کرد: هدف از اجرای این برنامه، آنالیز شرایط آثار ثبتی چالدران و همچنین بازنگری در گاه نگاری آثار تاریخی سطح شهرستان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی ادامه داد: آنالیز و مطالعه شرایط فرهنگی روستاهای سطح شهرستان با استفاده از ظرفیت کارشناسان مردم شناسی این اداره کل از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

چالدران با وسعتی در حدود 1991 کیلومترمربع در شمال آذربایجان غربی واقع شده و از جهت غربی با کشور ترکیه دارای مرز مشترک جغرافیایی است.

این شهرستان به دلیل داشتن سلسله کوه های بلند و دره های میان کوهی از آب و هوای سرد و معتدلی برخوردار بوده، این شرایط در طول دوره های مختلف تاریخی باعث جذب گروه های انسانی در منطقه شده است.

آنالیز ها و مطالعات باستان شناسی که در طی سال های گذشته (ولفرام کلایس و اشتفال کرول، سال 1356ه.ش) به صورت گذرا در منطقه صورت گرفته، نشانگر وجود محوطه های تاریخی متعدد در منطقه است.

در حال حاضر در چالدران بیش از 100 اثر در فهرست میراث ملی کشور و همچنین یک اثر در فهرست آثار جهانی ثبت شده که بیانگر اهمیت منطقه در مطالعات باستان شناسی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1648

به "شروع آنالیز و پایش آثار تاریخی چالدران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع آنالیز و پایش آثار تاریخی چالدران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید