چرا پیش بینی دقیق وقوع آلودگی هوا ممکن نیست؟

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه پیش بینی آلودگی هوا بدون داشتن مدل دقیق بسیار سخت است، گفت: طبق قانون هوای پاک ابتدا باید محیط زیست سیاهه انتشار یک شهر را ارائه دهد و شش ماه بعد سازمان هواشناسی موظف به ایجاد این مدل است اما حتی در صورت ایجاد این مدل، امکان تشخیص صددرصد مقدار آلودگی هوا وجود ندارد.

چرا پیش بینی دقیق وقوع آلودگی هوا ممکن نیست؟

محمد سبزه زاری در کارگروه اضطرار آلودگی هوا که امروز (7 دی ماه) در استانداری خوزستان برگزار گردید، با اشاره به پچیدگی ارتباط پایداری هوا با آلودگی هوا اظهار کرد: بعضی اوقات در یک نقطه پایداری هوا رخ می دهد اما هوا آلوده نیست زیرا منابع آلاینده هستند که آلودگی ایجاد می نمایند.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه نمود: مدل های پیش بینی آلودگی هوا ترکیبی از مدل های هواشناسی و داده های سیاهه انتشار (آلودگی واقعی شهر) است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شرایط پایداری جو، هوا فرونشینی دارد و سامانه ناپایدار در منطقه وجود ندارد بنابراین اگر آلاینده ای در منطقه وجود داشته باشد نمی تواند منتشر گردد.

وی با بیان اینکه برای مدل سازی منطقه به داده واقعی احتیاج داریم، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست فراوری آلاینده یک کارخانه را اعلام می نماید اما از کجا می داند که روز بعد مدیر این کارخانه، فراوری را دو برابر نموده است یعنی آلاینده دو برابر شده است؟

سبزه زاری اضافه نمود: هیچ مدلی قدرت شناسایی ناگهانی این گونه آلایندگی ها را ندارد زیرا این آلودگی ها بر اثر تصمیم شخصی و ناگهانی رخ می دهد.

وی گفت: سازمان هواشناسی بولتن پنج روزه ای ایجاد نموده و شرایط پایداری هوا را اعلام می نماید. فعلا شرایط سالم یا ناسالم را نیز اعلام می کنیم اما هنوز مدل خاصی در این خصوص نداریم.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اضافه نمود: طبق قانون هوای پاک ابتدا باید محیط زیست سیاهه انتشار یک شهر را ارائه دهد و شش ماه بعد سازمان هواشناسی موظف به ایجاد این مدل است اما حتی در صورت ایجاد این مدل، امکان تشخیص صددرصد میزان آلودگی هوا وجود ندارد.

وی گفت: در زمان بروز آلاینده گرد و خاک، بیشتر جو و فشار رسانه ای موجب تعطیلی می شد در حالی که طبق شاخص AQI بیشتر اوقات نباید تعطیلی اعمال می شد. بعضی اوقات گرد و خاک موقتی رخ می دهد به گونه ای که در یک ساعت غلظت به 5 هزار می رسد اما پس از آن بارندگی رخ می دهد که در این شرایط احتیاجی به تعطیلی نیست.

سبزه زاری گفت: مسئله ای که وجود دارد این است که شاخص گرد و خاک 24 ساعته است نه ساعتی. گاهی اوقات به علت وقوع نیم ساعت گرد و خاک شدید، همه خواهان تعطیلی بوده اند در حالی که پس از این شرایط بارندگی اتفاق افتاده و احتیاجی به تعطیلی نبوده است.

وی گفت: بر اساس قانون وظیفه داریم قبل از 96 ساعت، وقوع پایداری هوا را اعلام کنیم اما در این شرایط میزان پایداری هوا و ارتفاع وارونگی هوا بسیار مهم هستند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پیش بینی آلودگی هوا بدون داشتن مدل دقیق، بسیار سخت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2364

به "چرا پیش بینی دقیق وقوع آلودگی هوا ممکن نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پیش بینی دقیق وقوع آلودگی هوا ممکن نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید