نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها بیشتر است

به گزارش سبزوار امروز، سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه اکنون نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها و همچنین در استان های هرمزگان و اردبیل بیشتر احساس می شود، گفت: اهدا کنندگان خون با اطمینان از رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز انتقال خون برای اهدای خون اقدام کنند.

نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها بیشتر است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بشیر حاجی بیگی اضافه نمود: روزه داری منعی برای اهدای خون ندارد و در حال حاضر اهدای خون هیجانی جای خود را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است.

وی با اشاره به اینکه درکشور ما اهدای خون صددرصد داوطلبانه است، گفت: ایران از کشورهای پیشرو در جهان در حذف اهدای خون جایگزین بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون اضافه نمود: با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد شیوع موج چهارم کرونا هستیم و در ایام ماه مبارک رمضان هم قرار داریم و این عوامل موجب کاهش میزان استقبال برای اهدا خون می شوند، اما با این وجود میزان اهدای خون نسبت به سال گذشته خوب و درحد قابل قبول است و جوابگوی نیاز مراکز درمانی است.

وی ادامه داد: اگرچه شرایط اهدای خون خوب و قابل قبول است، اما شرایط شکننده است، چرا که نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و از سویی عمر برخی از فرآورده های خون مانند پلاکت سه روز است و بیماران نیازمند به خون و فرآروده های آن هستند، بنابراین اهدا کننندگان خون به تدریج و همیشگی برای اهدای خون اقدام کنند.

اهدای خون به شب های قدر مختص نشود

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: عزیزان اهدا کننده خون در سراسر کشور اهدای خون را به شب های قدر مختص نکنند و توجه داشته باشند که نیاز به خون و فرآورده های آن روزانه و مستمر و همیشگی است.

وی با اشاره به اینکه شرایط اهدای خون در کل کشور قابل قبول است و مساعدت های انجام شده با انتقال خون در وزارت کشور، نیروی انتظامی و پلیس راهور کشور ستودنی است، گفت: بخشودگی جرایم رانندگی اهدا کنندگان خون در زمان منع ترددهای شبانه مراجعه به سازمان انتقال خون کمک بزرگی برای تامین خون و فرآورده های آن در سراسر کشور بود.

وی شرح داد: اهدای خون در تمامی مراکز انتقال خون سراسر کشور در شرایط کاملاً استریل انجام می شود و تمامی تجهیزات استفاده شده در فرایند کاملاً استریل و یک بار مصرف است و عزیزانی که دارای گروه های خونی منفی هستند و همچنین اهدا کنندگان گروه خونی AB مثبت تمایل بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند.

حاجی بیگی در مورد میزان اهدای خون در ماه مبارک رمضان نیز گفت:در دهه نخست ماه مبارک رمضان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش یک درصدی اهدای خون در کشور بودیم و بیشترین میزان رشد اهدای خون در این مدت مربوط به استان های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان جنوبی بوده است.

وی اضافه نمود: در دهه نخست ماه مبارک رمضان در سراسر کشور 41 هزار واحد خون اهدا شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش داشته است در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 17 درصد رشد اهدای خون داشتیم که بیشترین میزان رشد اهدای خون هم در فروردین ماه امسال مربوط به استان های ایلام، آذربایجان شرقی و قزوین بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت : در فروردین ماه امسال در کل کشور 199 هزار و 271 نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد 161 هزار و 580 واحد خون اهدا شد و همچنین طی این مدت 267 هزاو 435 واحد خون و فرآورده های آن نظیر گلبول قرمز فشرده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی توزیع شده است.

به گزارش ایرنا سالانه در کشور بیش از دو میلیون یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2039

به "نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز به خون و فرآورده های آن در کلانشهرها بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید