لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

به گزارش سبزوار امروز، یک عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه با اشاره به اینکه تمام پنج گونه لاکپشت دریایی موجود در کشور در خطر انقراض قرار دارند، تاکید نمود: انسان دلیل اصلی تهدید لاک پشت های دریایی است و آلودگی های نفتی و تخریب و توسعه سواحلی که محل تخم گذاری این لاک پشت هاست باعث تهدید آن ها می گردد

لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

هانیه غفاری در گفت و گو با خبرنگاران ادامه داد: در سایر کشورها بیشتر مساله استفاده زینتی از لاک لاک پشت های دریایی دلیل تهدید آن هاست.

وی با اشاره به اینکه در جنوب کشور مکان و زمان تخم گذاری لاک پشت های دریای معین است، گفت: تخم این لاک پشت ها نباید جابه جا گردد و مردم اگر به مکانی در جنوب کشور می فرایند باید اطلاعات لازم را دریافت نمایند تا در زمان تخمگذاری به محل های معین برای تخمگذاری نزدیک نشوند و لاک پشت های دریایی را در زمان تخمگذار دچار مشکل ننمایند و عاملی برای تهدید این گونه ها نباشند.

غفاری در بخش دیگری از صحبت های خود درباره انواع گونه های لاک پشت کشور اظهار کرد: به طور کلی در ایران 10 گونه لاک پشت وجود دارد که پنج گونه آن دریایی هستند و تنها در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می نمایند، دو گونه لاک پشت خشکی زی مانند لاک پشت مهمیزدار و لاک پشت آسیایی داریم که در زیستگاه های خشکی چون مراتع و زیستگاه های کوهستانی زندگی می نمایند و سه گونه لاک پشت برکه ای در کشور داریم.

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان ادامه داد: علاوه بر 10 گونه لاک پشت موجود در کشور دو گونه لاک پشت غیربومی نیز طی چند سال اخیر وارد کشور شده است که دلیل اصلی آن بازار خرید و فروش حیوانات خانگی و شرکت های واردنماینده ماهی های زینتی است. این دو گونه غیر بومی لاک پشت لاک نرم چینی و لاک پشت گوش قرمز هستند.

غفاری با اشاره به اینکه لاک پشت لاک نرم چینی در بسیاری از زیستگاه های شمال کشور رها شده و به ویژه در منطقه میانکاله به عنوان یک معضل درآمده اند، اظهار کرد: در منطقه میانکاله این گونه لاک پشت به وسیله حوضچه های پرورش ماهی وارد زیستگاه رودخانه های طبیعی می گردد و مشکل بزرگی را برای سایر گونه های آن منطقه ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: لاک پشت گوش قرمز که کنار چشمانش دو لکه قرمز دارد نیز به عنوان گونه غیربومی، گونه ای مهاجم محسوب می گردد که اگر وارد زیستگاه های طبیعی ما گردد می تواند گونه های بومی را حذف کند.

غفاری در انتها تاکید نمود: مردم نباید گونه های لاک پشتی که به صورت غیرقانونی به فروش می رسد را خریداری نمایند چراکه یکی از دلایلی که گونه های بومی ما در معرض تهدید هستند خرید و فروش گونه های غیربومی به صورت غیر قانونی است بنابراین اگر مردم این گونه ها را خریداری ننمایند قاچاقچیان و صیادان نیز آن ها را از زیستگاه شان جدا و به بازارعرضه نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1295

به "لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید