سفر و دورهمی را چه کسی باید محدود کند؟

به گزارش سبزوار امروز، با وجود تأکید کارشناسان بهداشت بر ضرورت متوقف ساختن سفرها و تجمع ها برای کنترل بیماری کرونا، به علت ناهماهنگی میان مقام های مسوول، و اکتفا به خواهش و توصیه، یا فقط به علت سرسری دریافت ماجرا، کاهش مؤثری در حجم سفرها دیده نمی شود.

سفر و دورهمی را چه کسی باید محدود کند؟

خبرآنلاین:پیدا است که نقش هدایتگر دولت و کاربست اقتدار مثبت که در برنامه ریزی ها و به ویژه در مدیریت بحران انتظار می رود، در این مورد هم بسیار ضعیف است. در چنین شرایط، برنامه دورهمی تلویزیون چه پیامی دارد؟!

همه متخصصان و کارشناسان بهداشت می گویند که برای قطع حلقه انتقال بیماری کرونا باید سفرهای درون شهری و برون شهری به شدت کاهش یابد. به نظر می آید انجام سفر که در جهان امروز بسیار تشویق می شود، این روزها با گسترش دادن کرونا به بخش بزرگی از جهان، دارد روی تاریک خود را به همگان نشان می دهد! سفرهای بی شمار تفریحی، مصرف سوخت های فسیلی، این بدترین دشمنان کره زمین را افزایش داده است. در این میان، سفر با هواپیما بیشترین سوخت را به ازای هر مسافر به مصرف می رساند و از سوی دیگر با کوتاه کردن زمان لازم برای طی کردن راستا، پیمایش راه های دور را راحت تر کرده که این خود سبب بروز عارضه های ناخوشایند جانبی مانند یکسان سازی فرهنگ ها و تحمیل زبان و آداب و الگوی زندگی اهالی کشورهای ثروتمند به سرزمین های دیگر هم شده است. هتل ها، خوراکخانه ها، و ویلاهایی که در پی افزایش جنون آمیز سفر، در شهرها و روستاها یا بر زمین کشتزارها و باغ ها و جنگل و مرتع سبز می شوند، وجاده هایی که با ترغیب صورت گرفته از سوی شرکت های خودروسازی ساخته می شوند، ضربه هایی کاری بر کره زمین است. اثر تخریبی دیگرِ سفر را در افزایش مصرف ظرف های دورانداختنی و تولید زباله در مقصدهای گردشگری می توان دید (به خوراکی های بسته بندی شده هواپیما و قطار و اتوبوس ها دقت کرده اید؟!).

در هفته های اخیر عادت بیمارگونه به سفر، به ویژه به گیلان و مازندران و گلستان که سال ها است ظرفیت زیستی خود را برای پذیرش این حجم از مسافرِ پرریخت وپاش از دست داده اند، موجب انتقال ویروس کرونا و خطرناک شدن شرایط آن استان ها شده است. در اخبار دیده می شود که گروه هایی از اهالی این استان ها، در ضعف دولت، خود را ناچار دیده اند که به صورت خودجوش اقدام به بستن (موقتی) بعضی ورودی ها کنند. چرا در چنین وضع خطیری دولت و مجموعه مقام های مسوول، چنان بی برنامه رفتار کنند و سخنان ضدونقیض بر زبان برانند که مردم ناچار به چنین کارهایی شوند؟ در مورد تناقض در کارها و گفته های مقام های رسمی، در این جا فقط اشاره می کنم به برنامه دورهمی در تلویزیون: در حالی که خودِ این رسانه (به درستی) گاه وبیگاه ضرورت خودداری از مهمانی رفتن و حضور در کافه ها و خوراکخانه ها را یادآور می شود، هر روز برنامه دورهمی را با حضور چند صد تماشاگر نشان می دهد. در یکی دو هفته اول شیوع کرونا، مجری برنامه حتی با مهمانان دست هم می داد، و اخیراْ با نمایشِ دریافت دمای بدن تماشاگران یا محلول پاشی روی صندلی ها می گوید که خطری وجود ندارد! حتی اگر این کارهای پیش پاافتاده بتواند خطر انتقال ویروس را از بین ببرد، اما صِرف نمایش چنین تجمع، این را به مردم القا می کند که ماجرای کرونا خیلی جدی نیست و می توان مانند روزهای عادی، دور هم جمع شد!

عباس محمدی

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1228

به "سفر و دورهمی را چه کسی باید محدود کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر و دورهمی را چه کسی باید محدود کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید