دهمین قهرمانی استقلال از کجا آمد؟

به گزارش سبزوار امروز، استقلال پس از آخرین بازی خود در لیگ بیست ویکم، جشن قهرمانی گرفت. در شادی استقلالی ها، پیراهن مخصوص جشن این تیم جلب توجه می کرد. استقلالی ها با درج عدد 10 روی پیراهن خود، دهمین قهرمانی خود را در لیگ اعلام کردند. این آمار، تا حدی باعث غافل گیری اهالی فوتبال شد، چون که پیش تر در منابع مختلف از جمله سایت رسمی باشگاه استقلال، تعداد قهرمانی این تیم در لیگ 8 درج شده بود.

دهمین قهرمانی استقلال از کجا آمد؟

قهرمانی گمشده استقلال در چه سالی است؟

سال های قهرمانی استقلال در لیگ در پیراهن آبی ها به تصویر کشیده شد و قهرمانی که قبلاً برای استقلال در نظر گرفته نشده بود، در سال 1957 میلادی معادل سال 1336 شمسی رخ داد. با آنالیز تاریخ معین می گردد که در سال های دهه 30 و 40 معتبرترین رقابت در سطح ایران، مسابقاتی تحت عنوان مسابقات قهرمانی کشور بود. این بازی ها هر سال به صورت متمرکز در یک شهر برگزار می شد و اصفهان در سال 36 میزبان اولین دوره این بازی ها بود و تاج (استقلال) در این مسابقات که در مدت 12 روز به انجام رسید، با 6 پیروزی و یک تساوی فاتح جام شد. در این ملاقات ها بعضاً به جای باشگاه ها، منتخب استان ها شرکت می کردند.

آیا قهرمانی سال 36 باید به قهرمانی های استقلال اضافه گردد؟

مرور تاریخ فوتبال نشان می دهد که لیگ در ایران از سال 1349 با برگزاری جام منطقه ای شروع شد. پس از آن نسخه های متفاوتی از این مسابقات با نام های جام تخت جمشید، جام قدس، جام آزادگان و لیگ برتر برگزار گردید. تمام این مسابقات یک وجه تقریباً مشترک داشتند که این ملاقات ها به صورت رفت وبرگشت برگزار گردید و تنها تفاوت آن ها با هم در این بود که رقابت ها در یک یا دو گروه به انجام رسید. ساختاری که در تمام لیگ های جهان متداول است.

آنالیز مسابقات قهرمانی کشور موید آن است که این مسابقات به هیچ وجه با ساختار مذکور نبوده است و نمی توان به آن عنوان لیگ را اطلاق کرد البته در اینکه تیمی که فاتح این جام شده قهرمان ایران است، تردیدی وجود ندارد و این قهرمانی جزو افتخارات آن باشگاه باید لحاظ گردد.

آمار تاریخ لیگ ایران متحول می گردد؟

سال 36 تنها دوره ای نیست که مسابقات قهرمانی کشور برگزار گردیده و چندین تیم در آن قهرمان شدند. پاس تهران با 3 قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات بود و در زمان حیات، این باشگاه هیچ وقت ادعایی در مورد اینکه این قهرمانی ها باید در قهرمانی های این تیم در لیگ لحاظ گردد، نداشت یا پیکان که فاتح آخرین دوره این مسابقات بوده، تا به امروز صحبتی مبنی بر قهرمانی در لیگ ایران نداشته است. در سال های میانی دهه 60، 4 دوره رقابت های لیگ قدس به صورت استانی برگزار گردید که آمار این مسابقات در ادوار لیگ لحاظ نشده است.

به نظر گنجاندن قهرمانی سال 36 استقلال در لیست قهرمانی های این تیم در لیگ غیرمنطقی می رسد، اما این قهرمانی قطعاً در قهرمانی های این تیم در سطح ایران باید در نظر گرفته گردد. استقلال با 9 قهرمانی در لیگ، 7 قهرمانی در جام حذفی و یک قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور، 17 عنوان قهرمانی در سطح ایران دارد. این تیم که 2 قهرمانی آسیا را در تالار افتخارات خود می بیند و با 37 جام قهرمانی شامل رقابت های قاره ای، کشوری و استانی بیشترین جام را بین باشگاه های ایرانی دارد، به نظر می رسد افزایش تعداد قهرمانی لیگ از 9 به 10 تنها یک اقدام در چارچوب فضای هواداری بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2461

به "دهمین قهرمانی استقلال از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهمین قهرمانی استقلال از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید