فراوری واکسن کرونا با استفاده از مار پیتون!

به گزارش سبزوار امروز، یک محقق و شکارچی مار پیتون با نام مستعار The Wildman به سایر ارگان ها پیوسته تا به دنبال چیزی بگردند که معتقدند می تواند به مبارزه با کروناویروس یاری کند و در اورگلیدز (Everglades) فلوریدا واقع شده است.

فراوری واکسن کرونا با استفاده از مار پیتون!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، داستین کرام، شکارچی مار پیتون و داریل تامسون یک محقق و کارآفرین از موسسه گلوبال ریسرچ و دیسکاوری گروپ از شهر وینتر هیون به دنبال مار پیتون مهاجم برمه ای هستند تا از اسکوالین (squalene) آن استفاده نمایند. این ماده وقتی به واکسن اضافه نموده شود باعث تشدید پاسخ ایمنی می شود.

اسکوالین ماده ای طبیعی به شکل روغن است که در طبیعت یافت می شود و به طور تجاری از روغن ماهی به ویژه از کبد کوسه تهیه می شود.

اگرچه خارج کردن این روغن از کوسه به موضوعی بحث برانگیز میان فعالان حقوق حیوانات تبدیل شده اما مار پیتون برمه ای ضرر و زیان زیادی به منطقه اورگلیدز وارد می نماید و مسئولان حیات وحش خواهان نابودی آن هستند.

کران همچنین اضافه کرد: یک مار 10 فوتی (3 متری) به اندازه کافی اسکوالین برای فراوری 3500 دوز واکسن دارد.

اگرچه سازمان بهداشت جهانی استفاده از اسکوالین در فراوری واکسن را بی خطر می داند اما بر طبق لیست سازمان غذا و دارو، این ماده در واکسن های مدرنا و فایزر وجود ندارد.

اسکوالین اولین بار در سال 1997 استفاده شد و 10 میلی گرم از آن برای ساخت واکسن آنفولانزا مورد استفاده نهاده شد و از آن روز 22 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا ساخته شده و مورد استفاده نهاده شده است.

با این حال سخنگوی شرکت فایزر اعلام نموده که در این واکسن از هیچ فرآورده انسانی و حیوانی و یا هیچ گونه مخدری استفاده نشده که نشان می دهد واکسن این شرکت فاقد اسکوالین است.

ایده استفاده این ماده در واکسن پس از همه گیری ویروس، بیشتر مورد توجه نهاده شد اما منبع اصلی آن کوسه ها هستند و فعالین حقوق حیوانات به این ایده علاقه ای نشان ندادند.

استفانی برندل، مدیر و بنیان گذار موسسه Shark Allies می گوید: تهیه یک ماده از حیوانات وحشی منبع ناپایداری خواهد بود مخصوصا اگر آن حیوان زیاد فراوری مثل نکند. هنوز نمی دانیم این همه گیری چقدر ادامه خواهد داشت و چه تعداد جهش جدید خواهد نمود و اگر ما از کوسه ها استفاده کنیم تعداد کوسه هایی که کشته می شوند بسیار زیاد خواهد شد. او در فیسبوک خود نوشت ما قصد نداریم فرایند فراوری واکسن را کند یا متوقف کنیم ما فقط می خواهیم اسکوالین غیر حیوانی همگام با استفاده از اسکوالین کوسه آزمایش شود تا بتوان آن را در زودترین حالت ممکن جایگزین کرد.

به همین دلیل کرام و تامسون به دنبال چنین منبعی در مارهای پیتون هستند.

کرام به FOX13 گفت: خواص درمانی زیادی در مارها وجود دارد. اگر به طب سنتی نگاه کنید می بینید که برای هزاران سال از پیتون ها و ترکیبات درون بدن آن ها استفاده می شده است.

تامسون گفت که تحقیقات به سرعت در حال اجرا است. با مطالعه تاثیرات متابولیکی می توانیم راهی جدید برای فراوری اسکوالین بیابیم. ما می توانیم آن را از روغن ها یا چربی هایی مثل کلسترول خارج کنیم. دلیل دیگری که این دو نفر پیتون ها را برای این کار انتخاب نموده اند تهاجمی بودن آن ها و آسیبی است که به حیوانات بومی فلوریدا می زنند.

کرام می گوید: ما می خواهیم از این شرایط بد نتیجه ای خوب حاصل کنیم و این موضوع به بهبود بسیاری از افراد و نجات جان های زیادی یاری خواهد نمود.

بعضی دانشمندان و مردم باور ندارند که اضافه کردن اسکوالین به واکسن کار درستی باشد و به گفته سازمان بهداشت جهانی بعضی معتقدند مسائل کهنه سربازان آمریکایی جنگ خلیج فارس ناشی از وجود اسکوالین در واکسن های دریافتی سربازان بوده است. اما این سازمان می گوید در این واکسن ها اسکوالین وجود نداشته است

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1881

به "فراوری واکسن کرونا با استفاده از مار پیتون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن کرونا با استفاده از مار پیتون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید