تمرینات و شیوه های تفکر مثبت

به گزارش سبزوار امروز، داشتن تفکر مثبت به منظور مواجهه با تمام شرایط پیش آمده در زندگی لازم است. شیوه و تمرینات خاصی وجود دارند که اعتماد بنفس مان را افزایش داده و به ما در دوری گزیدن از افکار منفی یاری می نمایند. در این مقاله، تمرینات مختلفی را

تمرینات و شیوه های تفکر مثبت

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

داشتن تفکر مثبت به منظور روبروه با تمام شرایط پیش آمده در زندگی ضروری است. شیوه و تمرینات خاصی وجود دارند که اعتماد بنفس مان را افزایش داده و به ما در دوری گزیدن از افکار منفی یاری می کنند. در این مقاله، تمرینات مختلفی را معرفی می کنیم که احتمالاً در یافتن نگاهی خوش بینانه در زندگی مفید فایده می باشند.

گفته می گردد که لحظات سخت هرگز دوام ندارند، اما مردمان سخت در زندگی دوام می آورند. اغلب این سئوال پیش می آید که چه چیز نیروی محرکه خطاناپذیری آنها است. به نظر می رسد که یکی از دلایل آن می تواند خوش بینی باشد. در غیر این صورت، غیر ممکن خواهد بود که براحتی از عهده شرایط سخت در زندگی شان برآیند. تقریباً تمام آنها با مراحل سخت و طاقت فرسا در زندگی خود روبرو می شوند. با این حال، ضروری است که منفی بافی را ترک نموده، و این کار می تواند با پروراندن چند باور مثبت حاصل گردد. منظورمان این نیست که تنها در صورتی که فرد هرجا که دچار بحران شد، بایستی این تکنیک ها را انجام داده و با این کار از این دردسر بیرون آید. بلکه این تمرینات را بایستی به طور مرتب انجام داده تا فرد را قادر سازند از عهده خوشی ها و هم ناخوشی ها برآمده و به یک شرایط روحی متعادل دست یابد.

مثبت اندیشی

اعتقاد بر این است که افکار فرد، سخنان او را تحت کنترل قرار داده بطوریکه به مغز رسیده و سپس مغز آنها را به عمل تبدیل می سازد. از اینرو، بایستی افکار خود را در صورتی که به سوی افسردگی و منفی بافی کشیده می شوند، تغییر داده و به سمت چیزهای مثبت هدایت کرد، به این دلیل که بر چگونگی رفتارهای فرد اثر می گذارند. در واقع می توان تصویر مثبتی را تجسم نموده و در خصوص چیزهایی فکر کنیم که ما را خرسند نموده و سعی کنیم منفی بافی را تحت کنترل در آوریم.

کلام خردمندانه

همواره باید سعی کنید از کلمات مثبت در حین صحبت بهره ببرید. هرگز نگویید نمی توانم. باید باور داشته باشید که می توانید و تمام سعی خود را برای تحقق آن بکار برید. در نتیجه، باید خود را به این جهت پیش برید. به طور مداوم جمله هایی مانند من می توانم، انجام خواهم داد، به خودم اطمینان دارم را تکرار کنید. جنبه دیگر آن بازی با کلماتی است که شما را خرسند ساخته و اعتماد بنفس را در شما القاء می سازند. حتماً کلماتی را بکار برید که قدرت و حس پیروزیت را در شما برانگیزانند.

باور و اعتقاد کلید کار است

اگر تنها گفته های مثبت را زمزمه نموده و عمیقاً در خود نپرورانید، بی فایده خواهد بود. برای آنکه این باورها و گفته های مثبت جامه عمل بپوشند، بایستی به آنها اعتقاد و ایمان داشته باشید. باید ایمان داشته باشید که پیروز خواهید شد و به هرآنچه دوست دارید، خواهید رسید. حتی بهتر است باور کنید به خواسته های خود رسیده اید.

شکرگزاری، برترین اقدام عاقلانه است

معمولا، عموم مردم تمایل دارند اشتباهات و کاستی ها را بزرگ نموده و خود را تحت فشار قرار دهند. در عوض بایستی شکرگزار چیزهای خوبی که نصیبشان شده باشند و آنگاه متوجه تفاوت ایجاد شده خواهند شد. باید روز خود را با شکر و سپاسگزاری از آغاز یک روز فوق العاده، آغاز کنید. این روش بسیار مؤثر جهت وارد نمودن افکار مثبت در زندگی مان است.

تهیه یک لیست

باید لیستی از تمام چیزهایی که در زندگی خود می خواهید را تهیه نموده و چگونگی رسیدن به آنها را مجسم کنید. باید خود را توجیه کنید که چرا لایق رسیدن به این چیزها بوده و چرا می خواهید به آنها دست یابید. شما بایستی بر روی دلایل رسیدن به آن بجای دلیل احتمالی نرسیدن به آن تمرکز کنید.

تماشا روی دیگر سکه

می گویند هر سکه دو رو دارد. هر موقعیت در زندگی فرد هم مانند آن است. گاهی تنها یک جنبه از آن موقعیت دیده می گردد. البته، چیزهای ناخجسته و ناخوشایند هم اتفاق می افتند. با این حال، بایستی سعی گردد ببینیم چه چیزی می توانست اتفاق افتد و خروجی مثبت آن اتفاق ناخوشایند چه بوده است. قسمت خوب را ببینید، به این دلیل که در هر شری، خیری نهفته است.

ساختن روزهایی شاد

هر روز بایستی در فعالیتهایی شرکت کنید که شما را شاد ساخته و به فراموش کردن تمام نگرانی ها و تنش های دنیوی یاری کنند. این فعالیتها می توانند، رفتن به باشگاه ورزشی، شرکت در کلاس موسیقی، گوش کردن به موسیقی، خواندن کتاب، آشپزی و یا هر کار دیگر زیر نور خورشید باشد. هنگامی که تأثیر آرامش بخش این فعالیت ها جاری شد، فرد به سوی خلق و خویی مثبت پیش خواهد رفت. این یکی از ساده ترین رهنمودها است.

شیوه هایی که در بالا اشاره شد، نکات ساده و ابتدایی بودند که هرکس به منظور دستیابی به تفکر مثبت احتیاج به انجام آنها دارد. ابعاد بسیار دیگری برای آن وجود دارد، اما هنگامی که فرد به آن حالت رسید، چیزی نمی تواند مانع از رسیدن به پیروزیت در زندگی اش گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2205

به "تمرینات و شیوه های تفکر مثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرینات و شیوه های تفکر مثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید