آیا نقش بانک ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می گردد؟

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران : در هفته سی ام حراج اوراق بدهی دولتی رکوردی دیگر در نرخ سود موثر به ثبت رسید. اتفاق مهم دیگر در این هفته افزایش سهم دو درصدی بورس و کاهش سهم بانکها در خرید اوراق بوده است

آیا نقش بانک ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، در بازار اولیه اوراق بدهی سی امین هفته برگزاری حراج نیز سپری شد و طی آن از میزان کسری بودجه دولت تا خاتمه سال 4 هزار و 890 میلیارد تومان دیگر کاهش به عمل آمد. مهمترین نکته این هفته ثبت رکورد دیگری در نرخ سود اوراق معامله شده در این بازار بود. این درحالی است که به نظر میرسد هنوز نرخ سود برای بانک ها راضی کننده نباشد. درهمین راستا سهم بازار پول از تامین کسری بودجه به 54 درصد از کل فروش هفتگی اوراق تنزل پیدا نموده است.

خرید و فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه حراج به منظور کسری بودجه دولت انجام می گیرد. از آنجا که این بازاها جزو مسیرهای غیر تورم زای دولت برای جبران کسری بودجه به حساب می آید پس هر چه داد و ستد دراین بازار رونق بیشتری داشته باشد دولت نیز عملکرد بهتری را در تأمین کسری بودجه خود همزمان با جلوگیری از رشد تورم از خود بر جای میگذارد.

سهم بانک ها و بورس در تامین کسری بودجه

در این هفته ها دولت اوراق بدهی خود را میان دو بازار پول و سرمایه به فروش می گذارد. هر چه این اوراق تاریخ سررسیدی کوتاه تر یا نرخ سودی بالاتر داشته باشند مبلغ خرید این اوراق برای متقاضیان نیز بالاتر می رود. ازابتدای امسال تا الآن این اوراق در سی مرحله به فروش رسیده و طی آنها هر کدام از بازارهای پول و سرمایه سهمی را در خرید اوراق بدهی از خود بر جای گذاشته اند.

برای نمونه در آخرین هفته سپری شده از حراج اوراق بدهی بانک ها هزار و 140 میلیارد تومان و بازار سرمایه 250 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کردند.

هر سه شنبه گزارش هایی از این بازارها توسط بانک مرکزی منتشر می گردد. در این خصوص مطابق با گزارشی که بانک مرکزی در هفته اخیر بیان نمود علاوه بر مبالغ فوق، 3 هزار و 500 میلیارد تومان دیگر نیز در مقطع مذکور به صورت پذیره نویسی از دولت خریداری شده است. نرخ سود موثر این میزان در محاسبات 22 درصد بوده و جزو دادو ستد در بازار سرمایه لحاظ می گردد. بنابراین حجم کل معاملات در بازار سرمایه از 250 میلیارد تومان به 3 هزار و 750 میلیارد تومان جهش پیدا میکند.

اگر سهم کل بانکها در تامین کسری بودجه دولت از این طریق را با سهم بازار سرمایه مقایسه کنیم مشاهده میگردد که در هفته های اخیر سهم بازار پول رویه ای کاهشی داشته است.

در همین خصوص در هفته گذشته در مجموع 29 هفته سهم بانک ها 58 درصد بوده که اکنون پس از سی امین مرحله با 2 درصد نزول به 56 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که از سوی دیگر سهم بازار سرمایه همین میزان افزایش یافته و اکنون به 44 درصد رسیده است.

نرخ سود موثر در بالاترین حد

پس از 10 هفته رکود در بازار اوراق بدهی اکنون 5 هفته ایست که این بازار بیش از گذشته رونق گرفته است. عاملی که همیشه دلیلی بر این رشد معاملات در حراج بوده را بسیاری نرخ سود موثر در این بازار می دانند. به همین دلیل محاسبات نشان می دهد که نرخ سود موثر در این هفته به 21.7 درصد صعود پیدا نموده که در تمام سی هفته گذشته بی سابقه بوده است.

از آنجا که نرخ سود از مهمترین دلایل بالا رفتن خرید اوراق توسط بازارهای پول و سرمایه به حساب می آید به نظر میرسد این عامل به رشد معاملات هفته های اخیر بستگی مستقیم داشته باشد. به عنوان مثال در هفته اخیر جمعا 4 هزار و 890 میلیارد تومان اوراق خریداری شده که 232 درصد بیشتر از هفته گذشته محسوب می گردد.

اما اکنون با احتساب این رقم در مجموع سی هفته سپری شده چقدر از کسری بودجه دولت تامین شده و هنوز چه میزان احتیاج است؟

به جامانده کسری بودجه تا خاتمه سال

جمعا در سی هفته ای که از دادو ستد اوراق دراین بازارها سپری می گردد 89 هزار و 311 میلیارد تومان از کسری بودجه دولت تامین شده است. از آنجا که دولت برنامه داشت تا بتواند 125 هزار میلیارد تومان کسری را از این محل جبران کند هنوز حدودا 35 هزار و 690 میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.

با توجه به آنکه 12 هفته دیگر سال 99 به خاتمه می رسد بنابراین دولت باید به طور متوسط هر هفته 2 هزار و 900 میلیارد تومان از فروش اوراق کسب در آمد کند. این در حالی است که در 4 هفته گذشته میزان فروش اوراق بدهی میانگینی در حد 2 هزار و 600 میلیارد تومان داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1798

به "آیا نقش بانک ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نقش بانک ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید