فواید دوش دریافت با آب سرد

به گزارش سبزوار امروز، تهران (پانا) - دریافت دوش آب سرد خصوصا در فصل تابستان مزایای زیادی برای بدن و همچنین پوست دارد، البته شاید کمی سخت و هراسناک باشد اما وقتی با فواید دوش آب سرد آشنا شوید ترس تان را کنار می گذارید.

فواید دوش دریافت با آب سرد

به گزارش پارس ناز، وقتی با آب سرد دوش می گیرید، خون برای گرم نگه داشتن اندام های بدن، به سمت آن ها هجوم می برد. این اتفاق گردش خون را افزایش می دهد و سموم را ازبدن دفع میکند. همچنین ضمن تقویت رگ ها با ایجاد گردش خون سالم، از بروز فشار خون بالا جلوگیری میکند.

فایده های دوش آب سرد برای بدن و پوست

حفظ سلامت پوست و مو

یکی از توصیه های که مطرح میگردد، شستن صورت با آب گرم است تا منافذ صورت باز و به خوبی تمیز شوند، اما در سرانجام این منافذ باید بسته شوند، آب سرد میتواند باعث بسته شدن منافذ پوست گردد و فایده ایش این است که از نفوذ و چسبیدن چربی، گرد و خاک و آلودگی های محیطی که باعث ایجاد جوش میشوند، جلوگیری میکند. البته موجب انقباض رگ های خونی صورت نیز شده که در نتیجه پف صورت را کاهش می دهد و از به وجود آمدن سایه های تیره جلوگیری میکند.

برای موی سر هم اتفاقی مشابه پوست صورت می افتد. آب سرد کاتیکل های موها را می بندد که باعث سالم تر ماندن پوست سر میگردد. همچنین از جمع شدن آلودگی روی پوست سر پیش گیری می نماید. آب گرم به این شناخته شده که چربی طبیعی پوست را میشوید، سپس پوست با فراوری چربی بیشتر آنرا جبران میکند، البته این اتفاق همواره ُرخ نخواهد داد. با این وصف یا پوست شما خشک میگردد و یا چرب، بنابر این دوش آب سرد گزینه بهتری به نظر میرسد.

مؤثر در باروری مردان

تعداد کمی از مردان می دانند که حرارت و گرما برای باروری بیضه ها آن ها مضر است و میتواند موجب کاهش تعداد اسپرم ها گردد، دوش آب سرد میتواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.ئاگر بیماری قلبی دارید و یا از سلامت عمومی بدن خود خاطرجمعی ندارید، از دریافت دوش آب سرد خودداری کنید.

پیشگیری از آسیبهای ورزشی

وقتی فعالیت ورزشی شدید انجام می دهید، عضلات ملتهب میشوند و احتیاج به استراحت دارند. برای ریکاوری بهتر و سریع تر و همچنین التیام شرایط عضلات، دوش آب سرد توصیه شده است. گفتنی است دوش آب سرد دردهای مزمن و درد بدن را نیز کاهش می دهد.

تقویت سیستم ایمنی

نتایج تحقیقات بیانگر آن است که کسانی که به صورت روتین دوش آب سرد میگیرند، به نسبت دیگران، تعداد بیشتری گلبول سفید خون دارند. گلبول های سفید خون ازبدن در مقابل عفونت ها، بیماری ها و مواد خارجی دفاع مینمایند. همچنین افزایش میزان سوخت و ساز متابولیسم بدن با دوش آب سرد، افزایش پیدا می نماید، چون بدن کوشش می نماید خودرا گرم کند، این واکنش سیستم ایمنی بدن را فعال میکند که در نهایت موجب ایجاد گلبول های سفید خون بیشتری می گردد.

یاری به چربی سوزی

قبلا در مطلبی شرح داده بودیم که هوای سرد و یا دوش آب سرد میتواند، موجب افزایش کالری سوزی گردد، هوای سرد چگونه باعث کاهش وزن و چربی سوزی میگردد؟ یعنی بدن برای گرم نگه داشتن خود، کالری بیشتری مصرف میکند و این یعنی افزایش متابولیسم بدن که در کاهش چربی بدن مؤثر است. کمی بیشتر شرح می دهیم، دریک فرد چاق که مثلا در اطراف کمر و یا ران هایش چربی دارد، این نوع چربی، چربی سفید است که در واقع مضر است.

اما بدن یک نوع چربی مفید دارد که می تواند عامل کاهش چربی سفید باشد! این چربی که به چربی قهوه ای مشهور است، با فراوری گرما و کالری سوزی بیشتر باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن میگردد. چربی قهوه ای وقتی تحریک میگردد که بدن در محیطی با دمای پایین قرار بگیرد، دراین شرایط برای فراوری گرما فعالیت اش آغاز میگردد.

پیشگیری از افسردگی و افزایش سلامت عمومی بدن

گفته شده که دریافت دوش آب سرد کوتاه نقطۀ آبی مغز که منبع اصلی نورآدرنالین است را فعال می نماید. یعنی ماده ای که برای از بین بردن افسردگی مؤثر است. همچنین سیستم عصبی اتوماتیک را نیز متعادل میکند که موجب هوشیار نگاه داشته شخص، افزایش آرامش و کاهش استرس میگردد. کمتر کسی پیدا میگردد که برای بیدار شدن از خواب صبح با مشکل روبرو نشده نباشد و وقتی هم که بیدار میگردد، احساس خواب آلودگی نداشته باشد.

در این شرایط دوش آب سرد باعث میگردد سریع تر هوشیار شوید، کمتر احساس خواب آلودگی کنید و بیشتر احساس انرژی داشته باشید. اما علت این تأثیر دوش آب سرد چیست؟ علت آن است که آب سرد به نوعی به بدن شوک وارد میکند و باعث میگردد عمیق تر نفس بکشید! چرا که بدن برای گرم نگه داشتن خود اکسیژن مصرفی را افزایش می دهد. همچنین ضربان قلب نیز بالا میرود و گردش خون نیز افزایش پیدا میکند.

این دو اتفاق در نهایت افزایش انرژی و هوشیاری را به دنبال دارد. دوش آب سرد، تنفس را عمیق و خستگی مفرط را رفع میکند، باعث براق شدن موها میگردد، با تنظیم کردن دمای بدن، با سردی مزمن دست و پا و تعریق بیش از حد مقابله میکند، همچنین با تقویت کردن غده ها از جمله تیروئید، آدرنال و … فعالیت های هورمونی را التیام می بخشد.

چطور آغاز کنید؟

یک نکته مهم، همانگونه که در مطلب اشاره شده، اگر دچار بیماری قبلی هستید و یا از بابت سلامت عمومی بدن تان خاطرجمعی ندارید بهتر است نسبت به دریافت دوش سرد خودداری کنید. اما چنانچه مسئله ای ندارید، در ابتدا بهتر است دوش معمولی بگیرید، سپس در آخر کمی بدن را زیر آب سرد قرار دهید تا به مرور با تکرار آن به دوش دریافت با آب سرد عادت می کنید.

دوش آب سرد، جایگزینی برای باشگاه ورزشی

دوش آب سرد قرار نیست که جای گزین دوش آب گرم باشد، بلکه جایگزینی برای باشگاه ورزشی است. درک غلط از هدف دوش آب سرد مردم را از شناخت ارزش آن به عنوان یکی از آسان ترین، ارزانترین و مؤثرترین فعالیت های التیام فردی باز می دارد. دوش آب سرد مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها میتوان به استقامت، توانایی انجام کاری که حرفش را زده اید، نظم و یکپارچگی اشاره نمود.

چرا افراد زیادی دوش آب سرد را امتحان نمی نمایند؟

باوجود این که همه می توانند دوش آب سرد را امتحان نمایند تا خودشان بدون تقریبا هیچ هزینه ای در زمان، پول یا دیگر منابع ببینند که برایشان مفید است یا نه، و با توجه به این که افراد بسیار زیادی در خصوص فواید آن صحبت می نمایند، پس چرا آدم های زیادی دوش آب سرد را امتحان نمی نمایند؟ به نظر می رسد که بیشتر مردم دوش آب سرد را به عنوان جایگزینی برای دوش آب گرم درنظر میگیرند.

دوش آب گرم فوق العاده آسان و آرامش بخش است، در حالی که دوش آب سرد دقیقاً بر عکس آن است. چـه کسی قصد دارد اسانی رابا سختی عوض کند؟ اگر به دوش دریافت فکر کنید، هیچکس حاضر نیست ناراحتی را جای گزین اسانی کند. ولی به مزایایی که بالاتر اشاره شد نگاه کنید: استقامت، توانایی انجام کاری که حرفش را زده اید، نظم، یکپارچگی و غیره. این ها بسیار ارزشمند هستند و نسبت به فواید معمول دوش دریافت بسیار متفاوت هستند.

مزایایی که در خصوص دوش آب سرد ذکر شد از تمرین و انجام فعالیت های بدنی مثل رفتن به باشگاه بدنسازی، ورزش کردن، تمرین کردن، نواختن سازهای موسیقی و سایر فعالیت های مرتبط با عملکرد حاصل میگردد. دوش آب سرد همان قدر با دوش آب گرم متفاوت است که دلفین ها با ماهی ها فرق دارند. بله، آن ها هردو به هم نزدیک هستند، ولی یکی ماهی و دیگری پستاندار است.

دوش آب سرد جایگزینی برای باشگاه ورزشی است

برای به دست آوردن یکپارچگی بدن و چنین فوایدی از ورزش کردن احتیاج به انجام زیاد آن دارید. برای تعداد زیادی از مردم این به معنای عضویت در باشگاه ورزشی، استفاده از تجهیزات ورزشی، داشتن مربی، و زمانبندی و سفر و غیره است. مردم پول های فراوان و ساعت های بی شمار در طول سال را برای دستیابی به آن فواید صرف مینمایند.

اگر بتوانید تمام آن فواید را بدون هیچ هزینه ای در زمان، پول، یا دیگر منابع به دست آورید چطور؟

دوش آب سرد بگیرید. بله، اینکار دشواری است، ولی آن رابا رفتن به باشگاه ورزشی یا هر فعالیت دیگری که فواید بالا را به دنبال دارد مقایسه کنید. دوش آب سرد:

* هزینه ای ندارد

* زمان اضافه ای نمیبرد طبق معمولًً کمتر از دوش آب گرم طول میکشد

* احتیاج به تجهیزات ندارد

* احتیاج به تمرین، مربی یا ناظر ندارد

* هیچ خطری از آسیب دیدگی ندارد

* احتیاج به برنامه زمانی ندارد

حالا تمام این سادگی رابا باشگاه ورزشی، تمرین و دیگر روشها برای التیام استقامت، نظم، یکپارچگی و غیره مقایسه کنید. بله، دوش آب سرد سخت است، ولی فقط همین سختی را در پی دارد. تقریبا از هر بُعد دیگری که به آن نگاه کنید، بدون هیچ هزینه ای عمیقاً برایتان مفید است. دو بار دوش آب سرد در هفته میتواند در ساعت ها سفر، تمرین، هماهنگی و برنامه ریزی و همچنین مقدار زیادی پول صرفه جویی به دنبال داشته باشد.

چرا دوش آب سرد را امتحان نکنیم؟

جای شک نیست که بیشتر مردم هرگز دوش آب سرد را امتحان نخواهند کرد. بیشتر مردم نمی خواهند رهبر شوند. بیزاری از غلبه بر چالش های این چنینی که منجر به توسعه مهارت هایی مثل چیزهایی که در بالا اشاره شد می گردد، دلیل مهمی است.

ولی شاید توجه به این نکته که دوش آب سرد جایگزینی بدون هزینه، بدون صرف زمان و بدون آسیب نسبت به باشگاه ورزشی است شما را مشتاق کند که آنرا یک بار، یا یک ماه امتحان کنید تا فواید کامل آنرا یاد بگیرید و تجربه کنید.

شیوه های خاص دوش دریافت با آب سرد به این صورت که حدود پنج دقیقه با آب بیست درجه دوش گرفته شده و سپس دمای آب برای مدت دو دقیقه به سه درجه کاهش یابد که به آن Adapted Cold Shower گفته میگردد میتواند به عنوان جایگزینی بسیار سالم تر برای الکتروشوک که در خصوص بیماری های شدید روانی مورد استفاده قرار می گیرد، به کار گرفته گردد.

تقریبا همه منابع در خصوص اثرات بسیار مثبت دوش آب سرد بر روی سیستم تنفس و گردش خون صحبت نموده اند. اگر چـه گروه متمم نتوانست تحقیق مشخصی را دراین زمینه پیدا کند. البته شاید دلیل این مسئله شفاف بودن کامل مکانیزم این تاثیر است:

برخورد آب سرد با پوست که تحت عنوان شوک سرد شناخته میگردد بلافاصله به سریع تر شدن تنفس و ضربان قلب منجر میگردد. دراین شرایط بدن اکسیژن بیشتری جذب میکند و همچنین رگ ها تا حدی دچار انقباض میشوند. بدن کوشش میکند با ارسال خون با اندام های حیاتی، آن ها را گرم نگه دارد و برآیند تمام این فرایند فعال تر شدن سیستم تنفس و گردش خون است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1945

به "فواید دوش دریافت با آب سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید دوش دریافت با آب سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید