فاصله قشم تا کیش؛ سوار بر موج های خروشان خلیج همواره فارس

به گزارش سبزوار امروز، در کشور ما دو جزیره زیبا و دوست داشتنی کیش و قشم همواره به عنوان دو مقصد گردشگری در خلیج فارس به شمار میرود. فاصله کیش تا قشم و برعکس فاصله قشم تا کیش، به ظاهر و بر روی نقشه چندان زیاد نیست، اما چطور باید این فاصله را طی کرد؟

فاصله قشم تا کیش؛ سوار بر موج های خروشان خلیج همواره فارس

اگر به یکی از این جزیره ها سفر کنید، ممکن است بخواهید به جزیره دیگر هم سری بزنید. درست همین ماجرا برای من هم رخ داد. به قشم سفر کردم و در آن موقع چون هوا بسیار عالی بود، تصمیم گرفتم بخشی از تعطیلات خود را در کیش بگذرانم. با من همراه باشید تا با هم ببینیم چطور می توان بین این دو جزیره رفت وآمد کرد.

فاصله قشم تا کیش چقدر است؟

فاصله کیش تا قشم از بندر لافت تا بندر آفتاب، حدود 280کیلومتر است.

برای سفر به کیش از قشم کدام وسیله نقلیه بهتر است؟

برای قسمت دریایی، شناورهای مسافربری بهترند، در راستا خشکی هم ماشین های سواری فاصله زمینی بین دو بندر را طی می نمایند.

برترین زمان سفر به کیش چه زمانی است؟

چون جنوب کشور دمای بیشتری نسبت به سایر منطقه ها جفرافیایی ایران دارد، پس بهتر است در فصلی که دمای هوا بالا نباشد به این جزیره سفر کرد.

چقدر طول می کشد تا فاصله قشم تا کیش تا طی کنیم؟

ازنظر جغرافیایی جزیره کیش تا قشم حدود 195 کیلومتر است که این مسافت را هم با قایق ها تندرو و هم با کشتی می توانید بروید. سفر بر روی آب برای من که بسیار لذت بخش بود. پیشنهاد می کنم شما هم حتما این لذت را تجربه کنید.

اما می گردد این راستا را از ترکیب سفر زمینی و دریایی طی کرد. در این صورت، فاصله کیش تا قشم از بندر لافت تا بندر آفتاب، حدود 280کیلومتر است. حالا طی کردن این فاصله چقدر زمان احتیاج دارد. این هم فرق دارد و بستگی به نوع وسیله نقلیه دارد.

مثلا اگر با شناور مسافربری از کیش تا بندر چارک بروید، سفر شما حدود 1ساعت و 30 قیقه یا 2ساعت و 30دقیقه طول می کشد. اگر هم بخواهید با شناورهای لندینگ دل به دریا بزنید، 2.5 تا 3 ساعت دریانوردی پیش رو خواهید داشت. وسیله نقلیه دیگری که می توانید برای این سفر از آن بهره ببرید، لندینگ کرافت است. با این لیندینگ ها هم شاید کمی بیشتر از 3 ساعت طول بکشد تا به مقصد برسید.

این زمان فقط برای سفر از کیش تا بندر چارک بود. حالا مسافت بندر چارک تا بندر پل را هم باید باشین و زمینی طی کنید که 2.5 تا 3 ساعت راه است.

سفر هنوز تمام نشده است. وقتی به بندر پل رسیدید باید از راه دریا به سمت بندر لافت در قشم بروید. این فاصله هم بین 45 دقیقه تا 1 ساعت و 15 دقیقه زمان می برد.

خب! بیایید یک حساب سرانگشتی کنیم. سفر از کیش تا قشم یا برعکس در مجموع حدود 7ساعت و 30 دقیقه طول می کشد. زیاد است نه؟ اما به علت تنوع در راستا و دریانوردی، واقعا لذت بخش است. من که احساس خستگی نکردم.

چطور با ماشین شخصی به قشم یا کیش سفر کنیم؟

اگر تمایل داشته باشید می توانید ماشین خود را به قشم یا کیش ببرید. تفاوتی ندارد کجای ایران باشید، در هر صورت باید با ماشین شخصی خود به بندرعباس بروید. برای رفتن به جزیره قشم از بندرعباس بلیط کشتی خریداری کنید. توجه داشته باشید که هم برای خودتان و هم برای اتومبیلتان بلیط کشتی تهیه کنید. هرکدام از این ها فرایند جداگانه خودشان را دارند.

برای رفتن از قشم به کیش هم همانطور که قبلا هم گفتم، باید به بندر پل بروید. باز هم باید ماشین خود را با کشتی حمل کنید. وقتی به بندر رسیدید، باید با ماشین خود مسافت زمینی تا بندر چارک طی کنید. از آنجا باز هم بلیط کشتی مخصوص حمل ماشین سواری تهیه کنید تا به کیش برسید.

در طول سفر با کشتی، می توانید در ماشین خود بنشینید. اما توصیه میکنم آبی دریا و نسیم ملایم را از دست ندهید.

سفر به کیش با قطار امکان پذیر است؟

طبیعتا با تهیه یک بلیط قطار یا اتوبوس نمی توانید در یک راستا سرراست به قشم یا کیش برسید؛ چون بخشی از سفرتان در فاصله قشم تا کیش، از راه دریاست. تهران به علت مرکز بودن و موقعیت جغرافیایی به همه جای ایران اتوبوس و قطار دارد. چون مسافت از تهران تا بندرعباس خیلی طولانی است، پیشنهاد می کنم به عنوان یکی از گزینه هایتان به سفر با قطار هم فکر کنید. اگر بخواهید این کار را انجام دهید، باید از قبل برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.

بلیط خود را به مقصد بندرعباس خریداری کنید. حالا باید از بندرعباس با کشتی یا لنج خود را به قشم برسانید. بعد از ساعت ها نشستن در قطار، آرامش دریا خستگی شما را به در می نماید. این روش از سفر، هزینه های مسافرت شما را کاهش می دهد. به خصوص اگر بلیط چارتری خریده باشید.

حالا ببینیم چطور از بندرعباس به قشم و کیش برویم؟

بعد از این که با قطار به بندرعباس رسیدید، برای رفتن به جزیره قشم دو راه دارید. اول اینکه بلیط هواپیما خریداری کنید و به قشم بروید. این راه بسیار سریع تر و کوتاه تر است. چون مسافت کوتاه است، بنابراین هزینه بلیط هواپیما چندان گران نیست.

راه دوم برای کسانی که مثل من عاشق دریا هستند، استفاده از قایق های تندرو است. پس باید خود را به اسکله شهید حقانی بندرعباس برسانید. در این اسکله قایق های تندروی بسیاری وجود دارند و آماده اند تا مسافران را به قشم ببرند. از ساعت 6 صبح تا 11 شب این اسکله باز است و قایق ها در رفت وآمدند.

اما محلی ها توصیه می نمایند که اگر قصد ندارید شب را در قشم بگذرانید، پس بهتر است تا 9 شب به بندرعباس برگردید. این چنین مطمئن می شوید که از قایق جا نمی مانید.

برای رفتن به کیش هم همان طورکه گفتم، از راستا قشم به بندر پل با کشتی بروید. بعد راستا زمینی از بندر پل تا بندر چارک را طی کنید. از بندر چارک هم باز با سفری دریایی به کیش بروید.

سفر هوایی به کیش بر فراز ایران

به علت مسافت زیاد قشم تا کیش، شاید به این فکر افتاده باشید که این مسافت را با هواپیما بروید؛ اما برخلاف تصور خیلی از مردم، هیچ پرواز مستقیمی از کیش به قشم یا برعکس در فرودگاه های این دو جزیره انجام نمی گردد.

در واقع نه تنها پرواز مستقیمی بین این دو جزیره وجود ندارد، حتی همه شهرها هم به این دو جزیره پرواز مستقیم ندارند. پس چه کار کنیم؟ اگر از شهر شما پرواز مستقیم به یکی از این دو جزیره وجود نداشت، از تهران سفر هوایی خود را آغاز کنید. بعلاوه می توانید به نزدیک ترین شهری که پروازهای کیش و قشم دارد، بروید.

من هم همین کار کردم، البته من از تهران به بندرعباس رفتم، بعد سفری دریایی به قشم و کیش داشتم و برای برگشت از قشم به شهرم پرواز کردم. پس این روش ترکیبی هم فکر خوبی است.

شما هم می توانید پرواز خود را تا بندرعباس انجام دهید و از آنجا به کیش پرواز کنید. از کیش هم با سفر ترکیبی دریایی و زمینی به قشم بروید یا از بندرعباس با کشتی به قشم سفر کنید.

راه دیگر این است که از شهر خود یا تهران با پرواز به یکی از جزیره های قشم یا کیش بروید، سپس برای سفر به جزیره دیگر به همان روشی که قبلا گفتم برنامه ریزی کنید.

به نظر من برترین نوع سفر همین است. با این روش هر سه راه هوایی، زمینی و دریایی را در سفر به قشم یا سفر به کیش تجربه خواهید کرد.

فاصله کیش تا قشم با سفر دریایی، مسافر دریای نیلگون

برای سفر دریایی از قشم به کیش دو راه دارید؛ از راه بندر چارک و بندر آفتاب. البته بیشتر از بندر چارک این سفر انجام می گردد. چون بندر چارک به بندرعباس نزدیک تر است. علاوه بر این، بندر آفتاب اغلب راستا تردد لندینگ کرافت ها است و شناورهای مسافربری کمتر از این راستا عبور می نمایند. به همین علت محبوبیت آن کمتر است.

اگر شما بخواهید یکی از این دو روش را انتخاب کنید باید ابتدا از راستا دریایی به بندر آفتاب بروید و سپس از راستا زمینی به بندر پل و بعد هم از راستا دریایی به قشم سفر کنید.

همین طورکه در ابتدای گفتم، فاصله کیش تا قشم 280 کیلومتر است. راستا دریایی از کیش به بندر آفتاب 35 کیلومتر، از بندر آفتاب تا بندر پل 230 کیلومتر و از بندر پل تا قشم هم 14 کیلومتر فاصله است.

دومین راستا از بندر چارک آغاز می گردد و به سمت بندر پل و در نهایت از بندر پل به سمت قشم می رود. از کیش تا بندر چارک 32 کیلومتر و از بندر چارک تا بندر پل و قشم حدود 277 کیلومتر است.

درباره زمان سفر دریایی هم شرح دادم. راستا دریایی با شناورهای مسافربری از کیش به بندر چارک حدود 1.5 تا 2.5 ساعت طول می کشد، اما اگر این راستا را لندینگ کرافت طی کنید، به 2.5 تا 3 ساعت زمان احتیاج دارید.

گفتم که می توانید با ماشین شخصی خودتان فاصله کیش تا قشم را سفر کنید. بد نیست درباره هزینه انتقال ماشین هم به شما بگویم. این هزینه از بندر چارک به کیش 450 هزار تومان و برعکس 170 هزار تومان است.

کدام راستا در فاصله کیش تا قشم مناسب تر است؟

اینکه کدام راستا مناسب تر است، بستگی به شما دارد. اگر می خواهید مدت زمان زیادی را در راستا سفر نباشید و از فرصت و تعطیلات خود بیشترین استفاده را ببرید، سفر هوایی را انتخاب کنید.

برای بخش دریایی سفر، پیشنهاد می کنم که از بندر چارک به کیش سفر کنید، نه از بندر آفتاب. چون تعداد شناورهایی که از کیش به چارک و برعکس در رفت و آمد هستند، بیشتر است. ضمناً این شناورها معمولا سرعت بیشتری دارند و سریع تر به مقصد می رسید.

اگر می خواهید مثل من از راستا سفر هم لذت ببرید سفر ترکیبی هوایی و دریایی یا زمینی و دریایی برترین گزینه برای شماست.

جمع بندی

سفر بر روی آب های نیلگون خلیج فارس بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است. پیشنهاد می کنم اگر تا به حال با شناور سفر نکرده اید و لذت سفر دریایی در بندر و سوارشدن بر شناور و لنج را نچشیده اید، برای برنامه ریزی سفر از کیش به قشم یا از قشم به کیش درنگ نکنید.

بافت دو جزیره با هم فرق دارد. اگر به مسافر کیش هستید و جاذبه های گردشگری و تفریحی آن را دیده اید، بهتر است سری هم به قشم بزنید تا با بافت تاریخی و سنتی جزایر جنوبی کشور هم آشنا شوید. در واقع دو دنیای مختلف را در سفری به جنوب تجربه خواهید کرد.

اگر با ماشین شخصی خود به این سفر رفتید، پس جابه جایی شما در شهر آسان تر است. اما اگر ماشین خود را در این سفر به همراه نداشتید، می توانید برای راحتی، از خودروهای اجاره ای بهره ببرید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

منبع: علی بابا
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2431

به "فاصله قشم تا کیش؛ سوار بر موج های خروشان خلیج همواره فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله قشم تا کیش؛ سوار بر موج های خروشان خلیج همواره فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید