تاثیر آلودگی هوا بر تشدید بیماری ریوی در افراد دیابتی

به گزارش سبزوار امروز، مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت که در مناطق با آلودگی بالای ازن زندگی می کنند در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری های برگشت ناپذیر با میزان مرگ و میر بالا هستند.

تاثیر آلودگی هوا بر تشدید بیماری ریوی در افراد دیابتی

به گزارش خبرنگاران از مهر، جیمز واگنر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی میشیگان، در این باره می گوید: یافته های ما امروز به ویژه از آنجا که در بحبوحه بیماری همه گیر کووید 19 هستیم، بسیار مهم است، چراکه ما نگرانی زیادی در مورد اثرات سلامتی ناشی از آلودگی هوا و کروناویروس در جمعیت های حساس مانند افراد دیابتی داریم.

اُزن، گازی که غالباً به آن دود گفته می شود، موجب تشدید برخی بیماری های ریوی، مانند آسم و رینیت می شود، که جزو بیماری های مجاری تنفسی فوقانی هستند.

در این مطالعه، تیم تحقیق، موش های سالم، موش های مبتلا به مقاومت انسولین خفیف و موش های مبتلا به مقاومت انسولین شدید را مورد مطالعه قرار دادند.

این مطالعه نشان داد که رابطه مستقیمی بین سطح مقاومت به انسولین و شدت التهاب ریه و اسکار (فیبروز) وجود دارد. موش های مستعد دیابت در برابر التهاب و بازسازی بافتهای ناشی از قرار دریافت در معرض اُزن آسیب پذیر بودند.

شواهد نشان می دهد که قرار دریافت در معرض اُزن می تواند فیبروز ریوی را، به ویژه در افرادی که دیابتی هستند، تشدید کند. دیابت تحت کنترل ضعیف ممکن است یک عامل مهم برای بدتر شدن آسیب ریه باشد.

محققان اذعان دارند افراد مبتلا به مقاومت انسولین یا افراد دیابتی که در مناطقی با میزان بالای آلودگی اُزن زندگی می کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به بیماری بینابینی ریه باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1753

به "تاثیر آلودگی هوا بر تشدید بیماری ریوی در افراد دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آلودگی هوا بر تشدید بیماری ریوی در افراد دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید