آلودگی 60 درصدی بن سای و لاکی بامبوهای چینی و تایلندی

به گزارش سبزوار امروز، رئیس سازمان حفظ نباتات بیان کرد که بن سای و لاکی بامبو با توجه به آلوده بودنشان به آفات و بیماری هایی که ممکن است خسارات ملی به بار آورند، وارداتشان از چین و تایلند ممنوع شده، چراکه 60 درصد محموله های این کشورها آلوده هستند.

آلودگی 60 درصدی بن سای و لاکی بامبوهای چینی و تایلندی

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

محمدعلی باغستانی میبدی در گفت وگو با سبزوار امروز، اظهار کرد: گرچه واردات گلهایی مانند لاکی بامبو و بن سای ممنوع شده است اما یکی از عوامل اصلی مقابله با این مسئله خود مردم هستند. چراکه مردم همواره می توانند جلوتر از دولت و مسئولان به مقابله با مسائلی که برخلاف منافع ملی است، بپردازند و دلیل اینکه واردات این گلها از چین و تایلند ممنوع شد این بود که 60 درصد محموله هایی که از این دو کشور وارد می شد، آلودگی داشت.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفظ نباتات وظیفه تامین بهداشت گیاهی را بر عهده دارد، اضافه نمود: مردم خود باید به محض دیدن این محصولات در گل فروشی ها یا معابر سازمان حفظ نباتات و دیگر دستگاه های متولی را از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که این سازمان نیز عضوی از آن است را آگاه کند. البته پیش از این سازمان حفظ نباتات در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نماینده نداشت اما امروز همه به این نتیجه رسیده اند که این سازمان باید نماینده ای در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته باشد.

رئیس سازمان حفظ نباتات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آفت و بیماری گلهایی مانند لاکی بامبو و بن سای به دیگر گیاهان نیز سرایت می نماید یا خیر؟ ادامه داد: در زمینه آفات گیاهی باید از این مسئله مطمئن بود که به هیچ وجه به انسان خسارت و آسیبی وارد نمی نماید چراکه تاکنون هیچ موردی از آفات و بیماری های مشترک بین انسان و گیاهان گزارش نشده است اما چرا بن سای ولاکی بامبو ممنوع شدند؟ به دلیل اینکه خسارتی که آنها به بار می آورند در سطح ملی است و آفتی که روی بن سای وجود دارد ممکن است روی مرکبات ایران نیز اثر بگذارد.

باغستانی میبدی گفت: یک آفت قرنطینه ای وقتی که به کشور وارد می گردد شناخت کافی در خصوص آن وجود ندارد و تا زمانی که شناخت کامل و چگونگی مبارزه با آن صورت بگیرد، آن آفت خسارات سنگینی در کشور به بار آورده است. به همین دلیل نمی توان از واردات محصولات کشاورزی که ممکن است خطرات و مخاطرات بهداشتی و قرنطینه ای برای کشور داشته باشند، چشم پوشی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 901

به "آلودگی 60 درصدی بن سای و لاکی بامبوهای چینی و تایلندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی 60 درصدی بن سای و لاکی بامبوهای چینی و تایلندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید