یوسف نژاد: از انرژی باد خزر باید بهره برد

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی گفت: در دنیا برای فراوری برق از انرژی بادی و امواج دریا بهره می گیرند و با وجود ظرفیتی همچون خزر، هنوز از آن بهره ای در این زمینه برده نشده است.

یوسف نژاد: از انرژی باد خزر باید بهره برد

علی اصغر یوسف نژاد در گف وگو با خبرنگاران با اشاره به حضور وزیر نیرو در مازندران به بیان مطالبات خود از این وزارتخانه پرداخت و گفت: در حوزه تکلیف و ماموریت وزارت نیرو در صنعت، آب، برق و صنایع وابسته انتظار می رود شرایط را برای مردم این استان هموار و در تقویت پایه های زیرساختی در این بخش ها کمک نمایند.

وی با بیان اینکه با انتقال آب دریای خزر به شدت مخالف هستیم، توضیح داد: انتقال آب دریای خزر که از سوی مجلس به واسطه یک لایحه پیشنهاد داده شد، مبنای کارشناسی، فنی، توجیه مادی و زیست محیطی ندارد و از سوی مجلس نیز این لایحه حذف شد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت نباید نسبت به موارد این چنینی ورود پیدا کند، گفت: حساسیت های ویژه ای درباره دریای خزر وجود دارد و دولت نباید خود را در مقابل مردم قرار دهد.

یوسف نژاد با اشاره به تفاهم نامه ای که 5 کشور حاشیه دریای خزر در قزاقستان انجام دادند، اظهار کرد: بر اساس اصل 77 و 78 قانون اساسی این توافقنامه اگر درباره حد و حدود مرزها یا یک توافق بین المللی است باید از سوی مجلس مصوبه بگیرد.

وی اضافه نمود: اگر مصوبه این قرارداد با دغدغه مردم نسبت به سهم ایران از رژیم حقوقی دریای خزر متفاوت بود نمایندگان حساس می شوند و این موضوع را پیگیری می نمایند.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توجه به انرژی تجدیدپذیر به عنوان یکی از ظرفیت های استان مازندران دارای اهمیت است، گفت: در دنیا برای فراوری برق از انرژی بادی و امواج دریا بهره می گیرند با وجود ظرفیتی همچون خزر هنوز از آن بهره ای در این زمینه برده نشد.

یوسف نژاد با اشاره به اینکه در مازندران شبکه های فرسوده 17 تا 28 درصد انرژی را در این استان هدر می دهد که از نظر اقتصادی برای مازندران نامناسب است، گفت: امیدواریم دولت در ترمیم بافت های فرسوده کمک کند.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو باید برای فراوری، انتقال و توزیع آب و برق در مازندران اقدام های لازم را انجام دهند، توضیح داد: در مهار آب های سطحی مشکل داریم به گونه ای که 90 درصد آن هدر می رود.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: وزارت نیرو باید به شیوه های مختلف، مانند استفاده از آب بندان ها، آب های سطحی را مهار نمایند.

یوسف نژاد با اشاره به اینکه در مازندران 17 هزار هکتار آب بندان وجود دارد که اگر بهسازی، لایروبی و بر اساس ظرفیت لایه روبی گردد به اندازه احداث سه سطح می تواند آب های سطحی را جمع آوری کند، توضیح داد: آب، آب بندان ها می تواند موجب افزایش آب زیرزمینی و کمک به اقتصاد منطقه با پرورش آبزیان مانند ماهی، گردشگری و تامین آب مورد احتیاج کشاورزی گردد.

وی با بیان اینکه نهادهای مختلف وزارت نیرو درباره آب دریای خزر مطالعه می نمایند که این امر هزینه هایی را در بردارد، اعلام نمود: انتظار می رود سیاست های متمرکز از سوی وزارت نیرو برای تمامی دستگاه ها، صورت بگیرد تا جلوی موازی کاری گرفته گردد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع آبرسانی به روستاها، با بیان اینکه توان مالی برای این امر بسیار محدود است، گفت: باید از مجتمع های آبرسانی برای استفاده روستاها استفاده کرد و از ایجاد و حفر منبع و چاه آب به صورت جدا برای هر روستا جلوگیری گردد.

یوسف نژاد با اشاره به اینکه تامین آب کشاورزی از سوی مسئوالان باید در دستور کار قرار بگیرد، اظهار کرد: میزان منابع آب در دسترس بسیار محدود است و باید بر نحوه توزیع آب مدیریت گردد و این امر با تقویت تشکل های روستایی و استفاده از کشت های جایگزین مقاوم به آب بهره گرفت.

وی اضافه نمود: در سال های گذشته فراوری محصول های آب دوست در مازندران به شدت افزایش یافت و برای مدیریت آن می توان زمان مصرف منطقه ای را تقسیم کرد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در سرانجام تاکید نمود: از وزارت نیرو انتظار می رود سیاست های غیرپولی را به دلیل مشکلات اقتصادی و کمبود منابع مالی دولت، تقویت کند و به بخش خصوصی توجه بیشتری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 31 شهریور 1397 شناسه مطلب: 118

به "یوسف نژاد: از انرژی باد خزر باید بهره برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوسف نژاد: از انرژی باد خزر باید بهره برد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید