کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم های ایران معاف شد

به گزارش سبزوار امروز به نقل از پلاتس، کریدور گاز جنوبی، از تحریم‌های آمریکایی ضد مشتریان انرژی ایران، معافیت دریافت کرده است. این معافیت، برای این پروژه که برای انتقال سالانه 16 میلیارد متر مکعب گاز دریای خزر به ترکیه و اروپای جنوبی، با دور زدن روسیه، طراحی شده است، یک پیروزی محسوب می‌شود.

کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم های ایران معاف شد

این اقدام طی یک فرمان اجرایی که ترامپ در روز دوشنبه امضا کرده بود، انجام شده است.

از چندی قبل شرکت بریتیش پترولیوم برای دریافت معافیت از تحریم‌های ایران جهت توسعه میادین گازی دریایی شاه دنیز آذربایجان، اقدام کرده بود؛ این میادین منبع گاز طبیعی پروژه کریدور گازی جنوب هستند. شرکت نیکوی ایران (نفت‌ایران، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران)، 10 درصد از سهام فاز دوم این خط لوله را در اختیار دارد. این خط لوله به طور بالقوه باعث آغاز تحریم‌های آمریکا بر علیه سرمایه‌گذاری در بخش نفتی ایران می‌شد.

فرمان روز دوشنبه ترامپ، وضعیت درخواست بریتیش پترولیوم برای معافیت از تحریم‌ها جهت توسعه میدان گازی روهام در دریای شمال، که مالکیت آن با شرکت ملی نفت ایران در اشتراک است، را مشخص نکرده است. توافق سال گذشته بی‌پی برای فروش سهام این پروژه خود به شرکت سریکا انرژی، مشروط به دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا می‌باشد.

این فرمان به سوالی که از آغاز اعلام تحریم‌ها توسط ترامپ، ذهن سرمایه‌گذاران بازار انرژی را به خود مشغول کده است، پاسخ نداد؛ آیا تحریم نفتی ایران، میعانات گازی را هم شامل می‌شود یا خیر؟ فرمان کاخ سفید لیستی از تعاریف را مشمول تحریم‌ها قرار داده است، محصولات سوختی، شامل محصولات متنوعی که از پالایش و پردازش نفت خام به دست می‌آیند، گاز طبیعی و سایر ترکیبات هیدروکربنی.

اما در این فرمان اشاره شده است که توسعه میدان گاز طبیعی و ساخت و بهره‌برداری از خط‌لوله انتقال گاز طبیعی از آذربایجان به ترکیه و اروپا، باعث فراهم آمدن امنیت انرژی در ترکیه و اروپا می‌شود و تامین انرژی این منطقه را نسبت به روسیه مستقل می‌کند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 26 مرداد 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 36

به "کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم های ایران معاف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم های ایران معاف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید