چرا دولت دست روی دست گذاشته است؟

به گزارش سبزوار امروز، مدتی است که بحث هدفمند کردن یارانه ها در سکوت کامل خبری به سر می برد. از اقدامات مقدماتی دولت در راستای اجرای آن خبری در دست نیست و حتی دولت از ارائه توضیحات و آموزش های لازم به شهروندان برای مقابله با تبعات اجرایی شدن قانون خودداری می کند.

چرا دولت دست روی دست گذاشته است؟

پس از این که در اواخر فروردین ماه دولت و مجلس به توافقات لازم در جهت اجرای هدفمند کردن یارانه ها رسیدند، تصور می شد از این پس مجموعه دولت همه تلاش رسانه ای و تبلیغاتی خود را در جهت توجیه مردم به کار گیرد. اما با گذشت چند هفته از توافق حاصله دولت هیچ اقدام مشخصی را صورت نداده است. تنها اخبار منتشر شده در این روزها مربوط به همان قصه تکراری اجرا، یا عدم اجرای قانون است. به گونه ای که یک روز مجلس می گوید دولت باید در فلان تاریخ قانون را اجرا نماید فردای آن روز دولت می گوید معلوم نیست در چه تاریخی قانون به مرحله اجرا برسد. نایب رییس مجلس در 12 اردیبهشت اعلام کرد: دولت قانون هدفمند کردن یارانه ها را از خرداد اجرا می کند. باهنر این اظهار نظر خود را مستند بر اطلاعاتی که از دولت دریافت کرده است دانست. اما پس از اظهار نظر نایب رییس مجلس معاون پارلمانی احمدی نژاد تعین زمان هدفمند کردن یارانه ها را تکذیب کرد و گفت: تا مقدمات اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها فراهم نشود، نمی توان اعلام کرد که از چه زمانی این قانون اجرا خواهد شد. حجت الاسلام میر تاج الدینی افزود: زمان اجرای این قانون را نمی توان در حال حاضر اعلام کرد؛ چراکه اجرای این مقدمات هر کدام زمان می برد، مثل بازکردن حساب برای آحاد جامعه یا تکمیل کردن فرم اطلاعات خانوار برای کسانی که این فرم را پر نکرده اند. اظهارات متناقض این دو چهره شاخص مجلس و دولت خود نشانگر بی برنامه گی و عدم هماهنگی برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها است. مسئله ای که قریب به 9 ماه است در بلاتکلیفی کامل به سر می برد و به نظر می رسد این وضعیت هم چنان ادامه داشته باشد. در این میان برخی از کارشناسان بر تئوری عدم تمایل دولت برای اجرای هدفمندی پافشاری می کنند الیاس نادران یکی از افرادی است که بر این اعتقاد است.

وی چندی پیش در گفت وگو با فرارو اظهار کرد: هنوز مشخص نیست که این طرح اجرا شود.، نادران ادامه داد: من نمی دانم مجلس و دولت توافق کرده اند یا نه؛ ولی هنوز نشانه ای از اراده دولت برای اجرای قانون، حداقل من ندیده ام. وی راجع به علت بی تمایلی دولت برای اجرای هدفمندسازی یارانه ها گفت: نمی توانم بگویم دولت بی تمایلی دارد ولی اجرای قانون مقدماتی دارد که بر اساس آن علایمی به جامعه داده می شود. من چیزی نمی بینم که جدی باشد؛ اگرچه دلم می خواهد که دولت قانون را اجرا کند. هدفمندسازی از ضروریات کشور در حوزه اقتصاد است. نادران به اقداماتی که دولت باید برای اجرای هدفمند کردن یارانه انجام دهد اشاره کرد و افزود: شناسایی دهک های درآمدی با توجه به برنامه پرداخت های متفاوت به خانوارها، بعد از آن توزیع کارت ها، پرداخت یارانه ها، آزمایش نرم افزار و... زمان بر است. من برآورد روشنی از زمان ندارم؛ اما بنا بود دولت پس از انجام همه این کارها وارد فاز عملیاتی اصلاح قیمت ها شود. الیاس نادران سپس اظهارکرد: آرزو می کنم دولت در بحث هدفمند کردن یارانه ها جدی باشد، اطلاع رسانی کافی انجام دهد و باور داشته باشد که اگر مردم به درستی در جریان مساله قرار گیرند، ولو این که ممکن است دوره کوتاه مدتی از جهت مدیریت منابع مالی خانوار دشواری هایی وجود داشته باشد، ولی به دلیل منافع میان مدت و بلندمدتی که این طرح دارد؛ حتماً همراهی می کنند. با نگاهی با اتفاقات یک ماهه اخیر و اقدامات صورت گرفته درباره چگونگی اجرای هدفمند کردن یارانه ها به نظر می رسد اظهارات نادران در این زمینه دور از واقعیت نباشد، چرا که تاکنون هیچ یک از وزارت خانه ها در راستای اجرای هدفمند کردن اقدامی را صورت نداده اند و فقط بعضا اخباری درباره افزایش قیمت ها پیش از اجرای قانون منتشر می شود.این در حالی است که به عقیده برخی از کارشناسان از جمله ضرورت های پیشینی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها آماده سازی فضای جامعه برای روبرویی با تبعات احتمالی اجرای این قانون است؛ چرا که امکان افزایش تورم و مخارج خانواره ها از یک سو و تزریق نقدینگی از سویی دیگر، نیازمند آموزش های لازم برای چگونه روبرو شدن شهروندان با وضعیت مشکل احتمالی است.از این رو است که دست دست کردن و دست روی دست گذاشتن دولت در عدم آماده کردن فضای جامعه برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها سوالات بی شماری را به ذهن کارشناسان و مردم متبادر می کند؛ به راستی چرا دولت دست روی دست گذاشته است؟

انتشار: 17 بهمن 1391 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 215

به "چرا دولت دست روی دست گذاشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دولت دست روی دست گذاشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید