واکسن کرونا هم به داد بازار نفت نمی&zwnjرسد!

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران: آژانس اعتبارسنجی فیچ این هفته اظهار داشت: حتی اگر اخبار خوب دیگری در زمینه تولید واکسن کرونا مخابره شود، بازهم پیش بینی می کند قیمت نفت برنت در سال 2021 کاهش یافته و در حدود 45 دلار در هر بشکه قیمت بخورد.

واکسن کرونا هم به داد بازار نفت نمی&zwnjرسد!

به گزارش خبرنگاران بر اساس گزارش سی ان بی سی، این رقم تقریبی 9 درصد کمتر از ارقامی است که پیش از این در نظرسنجی Refinitiv Eikon ارائه شده بود.

بر اساس نظرسنجی 36 تحلیلگر بازار انرژی ، نفت برنت می تواند در سال آینده به حدود 49.35 دلار برسد. در میان پیش بینی های موجود رقم 50 دلار مورد توجه بخش عمده تحلیل گران قرار داشته است. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده نیز انتظار دارد که معیار بین المللی قیمت نفت 46.59 دلار باشد.

دیمیتری مارینچنکو ، مدیر ارشد آژانس اعتباری فینچ، در این باره تاکید کرد: این آژانس اعتباری با احتیاط بیشتری بازار نفت را مورد بررسی قرار می دهد.

او روز جمعه به CNBC گفت: ما انتظار داریم قیمت ها برای سال آینده به طور متوسط در حدود عدد 45 دلار نوسان داشته باشد. پیش بینی می شود که تقاضا حداقل تا نیمه دوم سال ضعیف خواهد ماند ، زیرا پیش بینی نمی شود که شاهد فرایند سریع در تولید انبوه واکسن کرونا باشیم.

این هفته ، انگلیس اولین کشوری بود که واکسن کرونا فایزر و بیوان تک را برای استفاده ضروری تصویب کرد. قرار است این واکسن ها از هفته آینده در اختیار پزشکان قرار گیرد.

اما مراکز پزشکای هشدار داده اند که به احتمال زیادی دسترسی همگانی به این واکسن چند ماه به طول بیانجامد.

در هفته های اخیر قیمت نفت هنگامی افزایش یافت که چند شرکت دارویی از جمله Pfizer-BioNTech و Moderna ماه گذشته از موفقیت حدود 90درصدی واکسن تولدی خود خبردادند.

با این حال ، مارینچنکو بر این باور است: واکسن ها به طور احتاقتصادی تا نیمه دوم سال 2021 تأثیر قابل توجهی بر روی تقاضای نفت نخواهند گذاشت.

او پیش بینی می کند: با تقاضای ضعیف ، و با تلاش اوپک برای مدیریت عرضه ... برای جلوگیری از مازاد زیاد یا کسری در بازار ، انتظار داریم قیمت ها در سال آینده در حدود 45 دلار نوسان داشته باشد.

اوپک و متحدانش روز پنجشنبه برای افزایش تولید روزانه 500 هزار بشکه از ابتدای سال 2021 توافق کردند، این رقم بسیار کمتر از توافق اولیه در آوریل برای افزایش تولید 2 میلیون بشکه در روز بود.

امروزهر دو شاخص نفتی افزایش یافتند، نفت برنت با 2.01 درصد افزایش به 49 دلار و 69 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت هم با 2.02 درصد افزایش معاملات 46.56 دلار معامله شد.

امیدهای اندک

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز پنجشنبه در گزارش جدید خود اعلام کرد: انتظار می رود امسال رشد بهره وری انرژی کم ترین رقم خود در یک دهه اخیر را به ثبت برساند وچالش های تازه ای را در جهت دستیابی به اهداف بین المللی آب و هوا در جهان ایجاد کند.

IEA در گزارش خود برای بهره وری انرژی 2020 اعلام کرد ، سقوط سرمایه گذاری ها و بحران اقتصادی به طور قابل توجهی پیشرفت در بهره وری انرژی را در سال اخیر را کاهش داده است، این رشد کمتر از یک دوم رشد این پارامتر در دو سال گذشته بوده است.

این آژانس تاکید کرد: سرمایه گذاری کمتر در ساختمان ها با مصرف انرژی بهینه وپاک و کاهش آمار فروش خودروهای جدید در بحران اقتصادی ، بهره وری انرژی در این سال را با رکود جدی روبرو کرده است.

طبق این گزارش میزان سرمایه گذاری جهانی در بخش بهره وری انرژی در حال کاهش است، پیش بینی می شود، این رقم امسال 9 درصد کاهش داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1747

به "واکسن کرونا هم به داد بازار نفت نمی&zwnjرسد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا هم به داد بازار نفت نمی&zwnjرسد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید