میدان جدید نفتی ایران به ضرر آرامکوی عربستان تمام می گردد

به گزارش سبزوار امروز، اطلاعیه ایران در خصوص اکتشاف یک میدان نفتی جدید احتمالاً بر قیمت نفت خام تأثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تأثیر منفی دارد.

میدان جدید نفتی ایران به ضرر آرامکوی عربستان تمام می گردد

به گزارش گروه مالی سبزوار امروز به نقل از مارکت ریلیست، در هفته منتهی به هشتم نوامبر، قیمت نفت خام آمریکا 1.9 درصد افزایش یافت و به 57.24 دلار در هر بشکه رسید. خوشبینی در خصوص کاهش بیشتر فراوری نفت اوپک باعث افزایش قیمت نفت شده، ولی نگرانی در خصوص عرضه بیش از حد آن به بازار، فرایند افزایش قیمت را محدود نموده است.

قیمت نفت خام آمریکا طی ماه جاری 5.6 درصد افزایش یافته است. شاخص S&P500 هم در همین دوره 1.8 درصد بالا رفته است. افزایش بازار سهام یک نکته مثبت برای قیمت نفت است. در 2019، تا به امروز نسبت بین نفت و شاخص S&P500، 68.2 درصد بوده است. رشد اقتصاد دنیا بر تقاضای نفت تأثیر گذاشته است.

در دهم نوامبر، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اکتشاف یک میدان نفتی جدید را گفت. طبق گفته وی، این میدان نفتی جدید ذخایر نفتی ایران را 53 میلیارد بشکه افزایش می دهد.

این اطلاعیه ایران همزمان شده است با آماده سازی عربستان برای عرضه سهام آرامکو در بورس. عربستان سعودی و ایران در بازار رقیب یکدیگر هستند.

بانکداران آرامکوی عربستان را 1.3 تا 1.7 تریلیون دلار قیمت گذاری نموده اند. اوپک در گزارش دورنمای نفت دنیا چالش های جدیدی را برای فراوری کنندگان نفت خاورمیانه پیش بینی نموده است.

اطلاعیه ایران در خصوص این اکتشاف نفتی احتمالاً بر قیمت نفت خام تأثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تأثیر منفی دارد، ولی تحریم های آمریکا صادرات نفت ایران را مختل نموده است. فروش سهام در آرامکوی عربستان به این کشور یاری می نماید در سایر بخش های اقتصاد سرمایه گذاری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 966

به "میدان جدید نفتی ایران به ضرر آرامکوی عربستان تمام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان جدید نفتی ایران به ضرر آرامکوی عربستان تمام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید