معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش عنوان کرد؛ تهیه پیش نویس قانون خاص اداری و مالی، مجلس تکلیف مشارکت در آموزش و پرورش را روشن کند

الهیار ترکمن با اشاره به وضعیت بودجه کشور گفت: حل مسائل آموزش و پرورش در قالب قانونی عام برطرف نمی گردد و نیازمند قانون خاص هستیم.

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش عنوان کرد؛ تهیه پیش نویس قانون خاص اداری و مالی، مجلس تکلیف مشارکت در آموزش و پرورش را روشن کند

به گزارش خبرنگار علی الهیار ترکمن معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره وضعیت بودجه بودجه 98 آموزش و پرورش با بیان اینکه بودجه سال آینده با رویکرد تامین احتیاج های مالی و اصلاح ساختار بسته گردیده است، اظهار کرد: سال گذشته بودجه آموزش و پرورش 43 هزار و 462 میلیارد تومان بود که سهم 11/3 دهم درصدی از بودجه عمومی کشور را تشکیل می داد، اما سال جاری این رقم به56 هزار و 349 میلیارد تومان افزایش پیدا نموده است که با احتساب 2 هزار میلیارد تومان اعتبار رتبه بندی فرهنگیان این افزایش سهم به 13/4 دهم درصد از منابع بودجه کل کشور می رسد که رشدی حدود 25 درصد را نشان می دهد و رشد 20 درصدی افزایش دستمزد و حقوق هم مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به سرانه بخش های مختلف آموزش و پرورش ادامه داد: برای سرانه دانش آموزی در سال 98 مبلغ 25 هزار و 800 تومان در نظر گرفتیم، اما متاسفانه سرانه غذایی مدارس شبانه روزی 3 هزار و 500 تومان، سرانه ورزشی 7 هزار و 600 تومان، سرانه پیشگیری از آسیب های اجتماعی 255 هزار تومان، سرانه ارتقای سلامت جسمانی 4400 تومان و سرانه پرورش ای 20 هزار تومان برآورد گردیده است.

سهم 94 درصدی اعتبارات بودجه ای برای حقوق و دستمزد کارکنان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش درباره بودجه ریزی سال 98 با بیان اینکه از اعداد و ارقام رضایت وجود ندارد، توضیح داد: با توجه به آمار های موجود باید 94 درصد اعتبارات را صرف هزینه های همچون حقوق و دستمزد کنیم چرا که در سال 98، 957 هزار و 800 کارمند در آموزش و پرورش داریم و این در حالی است که تعداد جامعه دانش آموزی در مدارس دولتی 12/3 دهم میلیون نفر است.

وی با بیان اینکه سال جاری دولت بالاترین درصد رشد را به آموزش و پرورش اختصاص داده است، تاکید نمود: تا زمانی که شفاف سازی در بودجه انجام نشود مسائل آموزش و پرورش حل نخواهد شد به عنوان مثال منابع آموزش و پرورش ورودی های متعدد دارند، اما این منابع باید شفاف باشند و در این زمینه یک منبع مالی داشته باشیم.

الهیار ترکمن اعلام کرد: مسائل آموزش و پرورش به دلیل نبود قوانین خاص است و نمایندگان مجلس باید همت نمایند و آموزش و پرورش هم مانند وزارت علوم دارای قانون اداری مالی خاصی بشود البته در حال آنالیز این پیش نویس قانونی هستیم و احتمالا تا اردیبهشت ماه آماده خواهد شد.

4 درصد فراوری ناخالص ملی به آموزش و پرورش تعلق گیرد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش ادامه داد: برای بهبود شرایط آموزش و پرورش باید میزان بودجه آن تا 70 هزار میلیارد تومان رشد می کرد، اما با توجه به بودجه عمومی کشور این امر محقق نبود بنابراین باید از راه های دیگری مانند جی دی پی (فراوری ناخالص ملی) این موضوع را دنبال کنیم و 4 درصد آن را به آموزش و پرورش اختصاص دهیم.

الهیار ترکمن به موضوع طرح خرید خدمات آموزشی و حذف بند های مربوط به این موضوع در مجلس هم اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه بند پانزدهم سند تحول بنیادین به مشارکت اشاره دارد و چندین راهبرد کلان به موضوع استفاده از بخش غیردولتی و منطقی کردن اندازه آموزش و پرورش اشاره دارد، بنابراین چه اشکالی دارد که از این طرح استفاده کنیم.

وی توضیح داد: طبق قانون آموزش و پرورش اجازه استفاده از ظرفیت های مشارکتی را دارد اگر چنین شرایطی وجود ندارد مجلس یک ماده واحده بدهد و این موضوع را برای همیشه تعیین کند یا اگر اشکالی وجود دارد آن را برطرف کند، اما نباید مشارکت را به طور کلی زیر سوال ببریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 21 بهمن 1397 شناسه مطلب: 222

به "معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش عنوان کرد؛ تهیه پیش نویس قانون خاص اداری و مالی، مجلس تکلیف مشارکت در آموزش و پرورش را روشن کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش عنوان کرد؛ تهیه پیش نویس قانون خاص اداری و مالی، مجلس تکلیف مشارکت در آموزش و پرورش را روشن کند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید