مرکل: می خواهیم برجام را حفظ کنیم حتی اگر یک توافق ناقص باشد

به گزارش سبزوار امروز، صدراعظم آلمان مدعی شد کشورهای اروپایی برای حفظ برجام کوشش خواهند کرد حتی اگر آن را یک توافق ناقص بدانند.

مرکل: می خواهیم برجام را حفظ کنیم حتی اگر یک توافق ناقص باشد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنج شنبه طی سخنرانی خود در اجلاس داووس مدعی شد که طرف های اروپایی برجام همچنان برای حفظ این توافق کوشش می نمایند.

آنگلا مرکل که دولت متبوعش و سایر طرف های اروپایی برجام با کوتاهی های مکرر در انجام تعهدات خود در قبال ایران، برجام را در وضعیتی بسیار شنماینده قرار داده اند، در اجلاس داووس گفت: تنش هایی که در همین ابتدای امسال بین آمریکا و ایران رخ داد، همه ما را از خواب بیدار کرد. ما برای حفظ برجام کوشش می کنیم، حتی اگر یک توافق ناقص باشد.

وی اضافه کرد: این درست نیست که قید یک توافق ناقص را بزنیم، در حالی که هیچ گزینه بهتری در دسترس نداریم.

صدراعظم آلمان در حالی مدعی حمایت از برجام شده است که مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، روسیه، انگلیس) روز سه شنبه 24 دی ماه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده اظهار داشتند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی نماید.

آنها در ادامه درباره توافق هسته ای برجام نوشتند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان طور که سران کشورهای ما به روشنی ابراز نموده اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می نماید. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا کرد و کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران در پنج مرحله با فواصل 60روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید نموده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای 26 و 36 توافق اجرا شده و به معنای نقض توافق نیست.

ایران از اردیبهشت ماه امسال پس از اعلام نخستین مرحله از کاهش تعهدات هسته ای خود، بارها اعلام نموده است که دیگر حاضر به اجرای یکجانبه برجام نخواهد بود و تنها زمانی تعهدات هسته ای خود را به طور کامل اجرا خواهد نمود که طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1138

به "مرکل: می خواهیم برجام را حفظ کنیم حتی اگر یک توافق ناقص باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: می خواهیم برجام را حفظ کنیم حتی اگر یک توافق ناقص باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید