قرائت رنج هایی که پایانی ندارد

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران - گروه استان ها؛ چنور صادقی: خبرنگاری، شغلی که نام وعنوانی بزرگ و جایگاه والایی در سطح جامعه دارد البته این وجهه بیرونی آن است و از لحاظ درونی، حرفه ای پرآشوب و مملو از درد و رنج است، دردهایی که سال هاست شاغلان دراین حرفه با آن دست و پنجه نرم می کنند و همواره آن را در پس زمینه تمامی کارها و فعالیت های خود قرار می دهند تا مبادا خللی در رسالت آنها ایجاد کند و بتوانند دردهای جامعه را فارغ از آنچه در درونشان است، بیان کنند.

قرائت رنج هایی که پایانی ندارد

سبزوار امروز قلم های خود را بسیار برای حل مشکلات اقشار مختلف مردم بکارگرفته اند ولی هرگاه نوبت به خودشان رسیده زمانی بوده که نوک قلم هایشان کوتاه تر شده و آنچه برکاغذ آوردند آنقدر کمرنگ بوده که زیاد به چشم نیامده است.

بارها از نبود بیمه و حقوق و دستمزد بسیار پایین گلایه کرده اند، نیمی از جامه عمل وعده تحت پوشش قرار گرفتن بیمه این قشر محقق شده و نیمی دیگر از آن هنوز اندر خم یک کوچه است.

دستمزد اکثر سبزوار امروز چون برمبنای حق التحریر محاسبه می شود دیگر بند و تبصره و جایگاهی در قوانین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ندارد و نمی توان آن را برمبنای حقوق اداره کار محاسبه کرد و این یکی از ضعف های اساسی فعالیت در این عرصه است و موجب شده هر رسانه ای خود نرخی را براساس سلیقه و سیاست های خود تعیین کند.

مورد مذکور منجر شده بیشتر اهالی رسانه دو شغله باشند و آنهایی هم که تنها به خبرنگاری مشغول هستند به محض اینکه در هر اداره و ارگان و نهادی اعم از دولتی و خصوصی به آنها پیشنهاد کار داده شود، می پذیرند.

بی شک در هر حرفه ای که شاغلان آن دغدغه مالی و معیشتی داشته باشند، ترقی و پیشرفتی حاصل نمی شود و اگر هم ایجاد شود بسیار کم خواهد بود.

در حال حاضر 111 نفر عضو اصلی و افتخاری خانه مطبوعات کردستان هستند که از این تعداد 109 نفر عضو اصلی هستند، البته سامانه خانه مطبوعات استان به روزرسانی نشده و تعدادی از این اعضا به رغم اینکه از عرصه رسانه استان خارج شده اند ولی نام آنها همچنان در لیست اعضا به چشم می خورد.

از تعداد اعضای اصلی تنها 40 نفر را بانوان تشکیل داده است و از این تعداد هم 20 نفر در رسانه های الکترونیک برخط شامل خبرگزاری ها و پایگاه های خبری مشغول به کار هستند.

نکته جالب توجه در اعضای خانه مطبوعات کردستان این است که تمامی اعضا را مدیران مسئول نشریات و سرپرستان خبرگزاری ها و سبزوار امروز تشکیل داده است و نامی از عکاسان و گرافیست های شاغل در رسانه های استان وجود ندارد که نبود بیمه به عنوان یکی از شروط عضویت از دلایل اصلی این مسئله است.

براساس ماده 43 اساسنامه خانه مطبوعات تمامی شاغلان مطبوعات، پایگاه­های خبری و نمایندگی­ها و سرپرستی­های روزنامه ­های سراسری و خبرگزاری ­ها که در بخش تحریریه و در قالب شغل اصلی و مستمر فعالیت می‌کنند، اعم از خبرنگار، دبیرگروه، معاون دبیرگروه، معاون سردبیر، سردبیر، گرافیست، عکاس، مدیرمسئول و صاحب امتیاز که دارای 11 مورد و 10 تبصره شرایط مندرج در این ماده باشند می‌توانند به عضویت خانه و یا هیأت مدیره درآیند.

انتشار آثار بدون ذکر منبع درد مشترک سبزوار امروز و عکاسان خبری

اکثر عکاسان خبری استان هم مشکل بیمه دارند که تاکنون نتوانسته اند عضو خانه مطبوعات شوند و این قشر هم مانند سبزوار امروز با مشکلاتی در جامعه مواجه هستند که گاها باعث دلسردی و اذیت آنها می شود.

از جمله مشکلاتی که بین عکاسان خبری و سبزوار امروز وجود دارد مربوط به انتشار آثار و اخبارتولیدی آنها در رسانه های مختلف بدون ذکر منبع است و متاسفانه این گونه سرقت های خبری همچنان در جامعه ما وجود دارد و تاکنون هم آنگونه که باید و شاید با آن برخورد نشده است.

الهام امی یکی از بانوان عکاس خبری استان کردستان در گفت وگو با سبزوار امروز به ارزش و جایگاه عکس در رسانه ها اشاره کرد و گفت: امروزه برهمگان آشکار است که زمانی خبر رسانه ها اعم از مکتوب و غیرمکتوب به چشم خواننده ها و مخاطبان می آید که دارای عکس باشد.

وی با اشاره به اینکه تهیه وسایل و ملزومات عکاسی بسیار هزینه بردار است، بیان کرد: برای تهیه عکس های خبری نیاز به دوربین مناسب و حرفه ای است که قیمت آن هم بسیار بالا است.

وی عنوان کرد: متاسفانه هیچ حمایتی از عکاسان خبری نمی شود و متاسفانه بسیاری از مدیران و مسئولان هم از آنها انتظار کار کردن رایگان دارند.

امی ادامه داد: از دیگر مشکلات ما عکاسان خبری به انتشار آثارمان در رسانه های مختلف بدون ذکر منبع برمی گردد، که امیدواریم اهرمی برای ممانعت از این اقدام ایجاد شود.

عکاسی خبری در لحظه و درعین حرکت به وقوع می پیوندد

سارا نوری یکی دیگر از بانوان عکاس خبری استان هم به سبزوار امروز گفت: می طلبد در میان کار حرفه ای سبزوار امروز در خبرگزاری ها و نشریات توجهی هم به حرفه پرتشنج عکاسی خبری کرد.

وی عنوان کرد: بخش مهمی از خبرگزاری ها و نشریات مکتوب را عکس تشکیل داده است که به هر میزان از جذابیت و کیفیت بالایی برخوردار باشد به همان اندازه قادر به جذب مخاطبان بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه عکاسی خبری در لحظه و در حین حرکت به وقوع می پیوندد، بیان کرد: تهیه دوربین، لنز مناسب با قیمت های سرسام آور این روزهای پر تنش و آسیب هایی که در گروکار عکاسی است این فعالیت را برای متصدیان این امر سخت تر کرده است.

نوری ادامه داد: ثبت لحظه ای گزارش های مستند تصویری عکاسان را ملزم به سریع تر بودن می کند ولی متاسفانه پرداخت حق التصویری هایی که حتی پاسخگوی هزینه های تردد عکاسان نیست و نبود بیمه همواره عکاسان را آزار می دهد و منجر به دلسرد شدن آنها می شود.

رنج نامه هایی که هر سال قرائت می شوند

هر سال با شروع روز خبرنگار بار دیگر فعالان این عرصه به یاد مشکلات خود می افتند و زخم های کهنه شان بار دیگر سرباز می کند و امسال انگار کسی تمایل چندانی به بیان مشکلات خود ندارد و دلیل آن را هم رفع نشدنش عنوان می کنند.

عدالت ناصری یکی از سبزوار امروزی که از دهه 80 وارد این عرصه شده است، به سبزوار امروز گفت: از زمانی که به یاد دارم از دریافت اندک حقوق و نبود بیمه و امنیت شغلی گلایه کردیم و تاکنون هم هیچ کدام به طور کامل رفع نشده است وهمچنان به قوت خود باقی است.

وی عنوان کرد: البته از این موارد گذشته دغدغه اصلی سبزوار امروز از دغدغه های ملی و میهنی جدا نیست و همیشه سبزوار امروز زیر سایه نظام و پرچم جمهوری اسلامی حرکت کرده اند و مانند همه مسئولان نظام دغدغه رفع مشکلات، آسیب ها، بیکاری، گرانی و مهمتر از همه پاسخگویی به مطالبات مردمی را داشته و دارند.

وی اظهارداشت: هرچند به عقیده صاحبنظران تنوع محتوایی در رسانه ها کم هست و به همین دلیل بیشتر مخاطبان به سمت فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه گرایش یافته‌اند اما مهمترین کاری که مسئولان می توانند برای تقویت رسانه های داخلی داشته باشند حمایت و پشتیبانی از رسانه هاست.

وی ادامه داد: چرا که رسانه بدون پشتوانه قوی قادر به پیشبرد اهداف نیست و نباید نادیده گرفت که ایجاد انگیزه در تنوع فکری و محتوایی رسانه و صاحبان آن بی‌تاثیر نیست.

مشق عشق، زیستن در دنیای بیکران خبر را سهل می کند

فاطمه ارشدی یکی دیگر از سبزوار امروز جوان استان کردستان که دو سالی است فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده است، به سبزوار امروز گفت: خبرنگاری مثل هر شغل دیگری سختی های خاص خود را دارد و شاید یک خبرنگار به اندازه کاری که می کند ارج و قرب نبیند اما مشق عشق فرو رفتن در دنیای بی کران خبر را سهل می کند.

وی عنوان کرد: با این حال فارغ از خواسته یگانه و واحد تمامی فعالان رسانه ای که غالبا نبود امنیت شغلی و دستمزد پایین و بیمه است اما وجود موانعی در کسب اطلاعات، آمار و انتشار آن از اصلی ترین مشکلات سبزوار امروز است.

وی اظهارداشت: پایین بودن آستانه تحمل مسئولان در مقابل نقد و گریز آن ها از رسانه ها و نیز ظهور شبکه های مجازی بی هویت در ملتهب کردن فضای خبری جامعه از جمله چالش هایی است که در این صنف عرض اندام می کند.

ارشدی ادامه داد: در این شرایط چه نیکوست دریابیم یاد و احوال شان را برای یک روز، روزی به نام روز خبرنگار.

یکی از دیگر از بانوان خبرنگار که نخواست نامی از او برده شود، از افزایش تعداد افرادی که هیچ شناختی از عرصه خبر و خبرنگاری ندارند، در حوزه رسانه استان انتقاد کرد و گفت: نداشتن سواد رسانه ای و تجربه کافی عده ای به نام خبرنگار موجب شده اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها از تاثیرگذاری لازم برخورد دار نباشند و حتی فاقد اصول خبرنویسی باشند.

وی عنوان کرد: استرس و فشار کاری زیاد و نبود امنیت شغلی و دستمزدهای پایین و تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن سبزوار امروز موجب شده این افراد انگیزه لازم برای ادامه کار را نداشته باشند.

متاسفانه شرایطی پیش آمده که امروزه علی رغم تمامی جذابیت های کار رسانه، کمتر کسی تمایل به فعالیت در این حوزه دارد و بسیاری از رسانه ها به ویژه خبرگزاری ها با کمبود نیرو مواجه شده اند و اگر اینگونه پیش رود در سنوات آینده مشکلات زیادی در پوشش اخبار و رویدادها ایجاد خواهد شد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 26 مرداد 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 29

به "قرائت رنج هایی که پایانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرائت رنج هایی که پایانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید